Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / RTB / Real-time bidding – czyli jak uwierzyć w swoją markę


RTB / Real-time bidding – czyli jak uwierzyć w swoją markę



13 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

RTB – ten skrót może czytelnikom naszego bloga kojarzyć się już ze skrótem Real-Time-Bidding, który odnosi się do automatycznych procesów kupowania powierzchni reklamowych w Internecie w czasie rzeczywistym. Jednak skrót RTB może być także rozwinięty w inny sposób – Reason to Believe. Ten “powód do wiary” swoje zastosowanie ma w marketingu, a o tym jak bardzo jest to istotne, za chwilę się przekonamy.

Czym jest Reason to Believe?

Reason to Believe (RTB) to powód, który powinieneś dostarczyć swoim odbiorcom, aby mogli oni uwierzyć w Twoją markę, a tym samym jej produkty, usługi, ofertę itp. Przekłada się to na pewien rodzaj obietnicy, który składasz swoim klientom i w gruncie rzeczy, RTB jest wykorzystywane w każdej firmie. Nie oznacza to jednak, że jest to robione we właściwy sposób. Jak rozpoznać reason to believe? 

Można to przedstawić w bardzo podstawowej formie, a często będzie po prostu wynikało z naszej działalności, nawet jeśli nie sprecyzowaliśmy własnego RTB wprost, np. jeśli jesteś właścicielem sklepu rowerowego i w swojej ofercie masz małe rowery dla dzieci, to za sprawą Twojego produktu, pociechy Twoich odbiorców, mają nauczyć się jeździć na rowerach. Oczywiście nie jesteś w stanie tego zagwarantować, jednak masz wpływ na to, czy rowerek będzie posiadał np. boczne kółka, które w znacznym stopniu to umożliwią.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Co jest ważne w reason to believe?

Przede wszystkim moment powstania. Reason to Believe jest wynikiem poznania potrzeb Twojej grupy docelowej. Zatem im szybciej sprecyzujesz własny RTB dla swojej firmy, tym lepiej to o Tobie świadczy. Dlatego najczęściej będzie on określany już na etapach projektowania marki. O czym powinniśmy pamiętać tworząc własny Reason to Believe?:

  • Wyróżnienie – RTB ma m.in. na celu wyróżnić nas na tle konkurencji. Może być powiązany z historią powstania marki, ale także samego produktu i przejawiać się będzie na recepturze lub tradycji firmy. Będzie to wiązało się z obietnicą np. unikalnego smaku, którego konsument nie spotka u Twojej konkurencji.
  • Wiarygodność – jeśli Twoja obietnica nie ma pokrycia w rzeczywistości, nie można jej składać. Jeśli RTB nie będzie wiarygodny, to po prostu przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego. Raz stracone zaufanie odbiorców, może już nigdy nie powrócić.
  • Spójność – RTB powinien być przede wszystkim spójny z całością Twojej firmy. Powinien z niej naturalnie wynikać, ponieważ będzie mógł przynieść wtedy największe korzyści.
Przeczytaj również  Jak uratować porzucone koszyki w sklepie internetowym?

Warto także wspomnieć o tym, że Twoja marka może mieć więcej niż jeden Reason to Believe. Nie jest istotna ich liczba, ale jakość. Jeśli możesz sobie pozwolić np. na dwie obietnice dla konsumentów, tym lepiej dla Ciebie. Ważne jest, aby każdy z nich był tak samo dopracowany i był niepodważalny zarówno przez konkurencje, jak i odbiorców. Jeśli zostanie poddana pod wątpliwość jego wiarygodność, możemy mieć poważne problemy z zaufaniem klientów.

RTB – czyli jak dać odbiorcom powód do wiary w Twoją markę

Reason to Believe może być naprawdę świetnym narzędziem do budowania silnej marki, która będzie cechowała się m.in. silną świadomością wśród odbiorców. Warto w takim razie zastanowić się nad stworzeniem własnego RTB lub jego odnalezieniem w naszej firmie. 

Przede wszystkim, trzeba dać sobie odpowiednią ilość czasu, aby kreatywnie podejść do tego zagadnienia. Warto pamiętać, że Reason to Believe tworzymy dla naszych klientów, zatem RTB powinien być dla nich zrozumiały i przejrzysty. Jeśli odpowiednio się przygotujemy do jego stworzenia, będziemy mieli do wyboru wiele dróg, którymi będziemy mogli się kierować przy wymyślaniu tworzeniu RTB, a przykładowymi mogą być:

  • Historia firmy – każda marka ma jakąś historię, która może być niepowtarzalna. Opierając swój Reason to Believe na historii, możemy w prosty sposób uzasadnić, dlaczego nasza marka jest lepsza od innych. Często może być to powiązane z przełomowością itp. Jeśli Twoja marka jest jedną z prekursorów danej branży, na pewno można to wykorzystać w łatwy i skuteczny sposób.
  • Rekomendacje – Reason to Believe może być oparty wprost na poleceniu przez inne osoby, ale także na badaniach statystycznych. Zwiększa to także wiarygodność samego produktu lub usługi. Poza ambasadorami marki, którzy dadzą RTB naszym klientom, możemy także wykorzystać certyfikaty dla firm, pochwalić się wynikami niezależnych badań dotyczących jakości produktów itp. Takimi działaniami sprawimy, że odbiorcom łatwiej będzie uwierzyć w naszą markę.
  • Uzasadnienie – w tym przypadku na potrzeby RTB będziemy skupiać się na cechach własnego produktu. Chodzi o pewnego rodzaju wyjaśnienie odbiorcom, dlaczego odpowiada on na ich potrzeby i pozwoli je zaspokoić. Upewniamy klientów, że będzie on dla nich użyteczny.
Przeczytaj również  Emocje w reklamach, reklamy emocjonalne, badanie emocji

Swego rodzaju motywów przewodnich przy tworzeniu Reason to Believe dla własnej marki jest znacznie więcej. Równie dobrze możemy skupić się na bezpieczeństwie produktów, konkurencyjności oferty itp. Najważniejsze jest jednak to, aby w prawidłowy sposób odnaleźć właściwą drogę dla swojej marki.

Podsumowanie

RTB to skrót od Reason to Believe, który wprost oznacza “powód do wiary”. Wszystko sprowadza się do tego, żeby dać swoim odbiorcom powód, dla którego będą mogli uwierzyć w Twoją markę. Może przejawiać się to na poziomie samego produktu, ale także historii firmy, rekomendacjach itp. Najważniejsze, aby pamiętać, że jest to swego rodzaju obietnica dana klientom, która powinna być wiarygodna. Raz złamane słowo dane odbiorcon, może spowodować utratę ich zaufania, którego odbudowanie może okazać się niemożliwe.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "RTB / Real-time bidding - czyli jak uwierzyć w swoją markę"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *