Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Model Direct to Consumer – D2C


Model Direct to Consumer – D2C29 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Dzisiejsza sprzedaż polega na bardzo różnorodnych modelach docierania do klienta. Czasem może się wydawać, że ilość pośredników sprzedaży ciągle rośnie. Przyczyniać się do tego może także dynamiczny rozwój branży e-commerce. Jednak nie oznacza to, że tylko poprzez pośredników mamy dostęp do produktów konkretnej firmy. Istnieje model tzw. sprzedaży bezpośredniej, czyli model D2C. Co to takiego?

Czym jest model D2C?

D2C to skrótowiec od angielskiego sformułowania direct to consumer, co w tłumaczeniu na język polski oznacza “bezpośrednio do konsumenta”. W tym modelu nie znajdziemy pośredników sprzedaży, których rolę przejmuje producent. Oznacza to, że danego produktu nie będziemy widywać na półkach w sklepach czy drogeriach, a jedynie w firmowych sklepach producenta lub na jego stronie internetowej.

Na czym dokładnie polega sprzedaż typu D2C?

Aby być precyzyjnym, nie wystarczy powiedzieć, że model sprzedaży D2C, to sprzedaż bezpośrednia, z wyłączeniem pośredników. W celu lepszego zrozumienia modelu, trzeba przyjrzeć się roli pośredników.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

W modelu direct to consumer, producent przejmuje rolę pośrednika sprzedaży. Oznacza to, że jego obowiązki rozszerzają się o aspekty związane m.in. z dystrybucją produktów. W zależności od sytuacji, będzie to wiązało się z handlem tradycyjnym oraz rynkiem e-commerce. Oznacza to, że w zdecydowanej większości, taki model sprzedaży będzie wybierany przez młode przedsiębiorstwa, których pozycja na rynku nie jest jeszcze ugruntowana.

Przeczytaj również  Reklama firmy fotowoltaicznej [marketing fotowoltaika]

Model sprzedaży D2C w wyniku swojej charakterystyki, nie będzie idealny w każdej branży. Zastanówmy się przez chwilę, czy np. produkty typu FMCG (“szybko zbywalne”), mają szansę na efektywną sprzedaż w modelu D2C? Raczej na model direct to consumer, zdecydujemy się w przypadku produktów wysoce spersonalizowanych, marek premium itp.

Direct to consumer w e-commerce

Trzeba postawić sprawę jasno. Model sprzedaży D2C zdecydowanie najbardziej opłacalny jest w przypadku branży e-commerce. Dlaczego? Przede wszystkim nie musimy liczyć się z kosztami dostaw do stacjonarnych punktów sprzedaży, czy też w ogóle kosztami ich otwarcia. W tym miejscu możemy wyróżnić dwa podejścia, które umożliwią działanie na rynku e-commerce:

  • Platformy e-commerce – jest to zdecydowanie najprostsza metoda. Wystarczy założyć własne konto na jednej z platform typu Allegro, OLX, Amazon itp. W przypadku zdecydowania się na to rozwiązanie, trzeba się jednak liczyć z ograniczeniami związanymi z polityką cenową (wysoka konkurencja i możliwość porównania), opłatami dla poszczególnych platform e-commerce itp.
  • Własny sklep internetowy – otwarcie sklepu internetowego na własnej stronie, będzie trudniejsze, jednak zdecydowanie bardziej korzystne z perspektywy czasu. W tym przypadku musimy się jednak liczyć z tym, że jeśli nie posiadamy fachowej wiedzy m.in. z zakresu SEO, będziemy musieli współpracować z agencją marketingu internetowego, która sprawi, że o naszym sklepie internetowym, w ogóle ktoś się dowie.

Należy zauważyć, że coraz częściej przedsiębiorstwa na początku swojej kariery, decydują się na oba rozwiązania. Zakładając własną stronę internetową, wykorzystują platformy e-commerce do wzrostu popularności, a gdy ta osiągnie zadowalający poziom, porzucają serwisy typu Allegro, OLX itp. 

Potrzebujesz pomocy związanej z działaniami marketingowymi Twojego sklepu internetowego? Skontaktuj się z nami! Z przyjemnością opowiemy Ci, na co trzeba zwracać uwagę i co jest istotne w przypadku branży e-commerce, w szczególności w dobie dynamicznego rozwoju tego sektora.

Przeczytaj również  Marketing Mix 7P - Koncepcja

Jakie korzyści wynikają z modelu sprzedaży D2C?

Trzeba powiedzieć, że w ostatnim czasie model sprzedaży D2C zyskuje na popularności. Warto zatem zastanowić się z czego wynika coraz większe zainteresowanie tym tematem. Pomocne w tym może być zaprezentowanie korzyści modelu direct to consumer.

  • Brak marży pośredniczej – dzięki ominięciu w dystrybucji różnego rodzaju pośredników, nasze produkty mogą mieć atrakcyjnie niską cenę, jednak mimo wszystko wyższą, niż wyniosły koszty jego wytworzenia. Dzięki temu możemy nastawić się na maksymalizację zysków.
  • Możliwość budowania relacji – w przypadku sprzedaży produktów przez pośredników, w dużej mierze nie mamy możliwości bezpośredniego kontaktu z klientami. W przypadku modelu D2C, jesteśmy z nimi na każdym kroku i możemy także śledzić ścieżkę zakupową klienta.
  • Łatwość wprowadzania nowych produktów – posiadając rozbudowane relację z klientami, mamy dostęp do informacji o ich potrzebach. Dzięki temu możemy rozszerzyć swój zakres produktów o pozycję, które faktycznie będą atrakcyjne dla naszych odbiorców. Co więcej, możemy także liczyć na łatwość promocji i dystrybucji. Pomijając w całym przedsięwzięciu kontakty z pośrednikami sprzedaży, którzy powinni dostać np. ściśle sprecyzowane informacje i metody promocji produktów.

Podsumowanie

D2C to skrót od direct to consumer. Jest to model sprzedaży, który charakteryzuje się pominięciem pośredników. Oznacza to, że w tym przypadku producent przejmuje rolę pośredników i zajmuje się m.in. dystrybucją swoich towarów. Dzięki temu można realnie wpłynąć na maksymalizację zysków. Otrzymujemy również możliwość budowania relacji z klientami, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle korzystne.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Model Direct to Consumer - D2C - VD"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *