Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Co to jest Social Media Marketing?


Co to jest Social Media Marketing?23 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

O sile mediów społecznościowych nie trzeba nikogo informować. Milionowe zasięgi oddziaływania, dostęp do odbiorców z całego świata, o każdej porze dnia i nocy, bez względu na strefy czasowe. Wykorzystanie specyfiki social mediów, może okazać się bardzo korzystna także w działaniach marketingowych. Chociaż są one dostępne w wielu różnych odmianach marketingu, to zdecydowano się również wyodrębnić ogólnie Social Media Marketing.

Czym jest Social Media Marketing?

SMM – Social Media Marketing w tłumaczeniu na język polski można określić jako marketing społecznościowy. Co to oznacza? Mówiąc najprościej – działalność marketingowa w mediach społecznościowych. Przeróżne cechy poszczególnych social mediów wykorzystują marki na całym świecie. Chcąc budować swój wizerunek, zwiększać popularność, ruch na stronach internetowych, wspomagać komunikację z odbiorcami itp.

Rodzaje mediów społecznościowych

Dla działań z zakresu Social Media Marketingu, istotne będą również rodzaje mediów społecznościowych. Wyróżnia się dwa podziały, pierwszy z nich dotyczy podziału social media na to, jakie posiadają funkcję, np. media służące publikacji opinii, media służące do informowania, media służące do współdzielenia zasobów itp. Z punktu widzenia marketingu, dużo bardziej istotnym podziałem będzie ten, który dzieli social media pod kątem powiązań i kontaktów:  • Zawodowe – będą tutaj przede wszystkim LinkedIn oraz GoldenLine. Zawodowe social media stawiają na działania grup zawodowych i będą w większości przejawiać większy stopień profesjonalizacji treści, niż w przypadku np. Instagrama.
  • Towarzyskie – Facebook, Myspace itp. Wszystkie media społecznościowe, które są nastawione na budowanie i podtrzymywanie relacji prywatnych.
  • Publikacyjne – głównym kryterium będą tutaj przede wszystkim publikacje użytkowników. Zaliczamy tutaj takie social media jak YouTube, Instagram.
  • Konsumenckie – chodzi tutaj o portale w których użytkownicy mogą sprzedawać i kupować różne rzeczy. Zalicza się tutaj Facebook Marketplace, OLX itp.

Tak przedstawiony podział, a także poszczególne funkcje konkretnych mediów społecznościowych, pozwalają na wielopłaszczyznowość działań marketingowych, a co najbardziej istotne – będą skierowane do ściśle określonej grupy odbiorców.

Social Media Marketing – dlaczego warto?

Z różnych względów tak przedstawiony marketing społecznościowy, może wydawać Ci się grą nie wartą świeczki. Oczywiście, wszystko zależy od naszej branży, sytuacji itp. Jednak warto przynajmniej rozważyć opcję działań marketingowych w social mediach. Dlaczego? 

Firma Hootsuite, która specjalizuje się w szeroko rozumianym zarządzaniu mediami społecznościowymi, przygotowała raport dotyczący polskich internautów z danymi na styczeń 2021 roku. Co z niego wynika?

  • W Polsce blisko 85% wszystkich mieszkańców korzysta z Internetu – niecałe 32 miliony.
  • Osób aktywnie korzystających z social mediów w Polsce jest prawie 26 milionów osób. To blisko 70% populacji całego kraju.
  • Względem stycznia 2020 roku (w ciągu roku), liczba aktywnych użytkowników mediów społecznościowych w Polsce, wzrosła o około 2,5 miliona.
  • Średnio każda osoba mieszkająca w Polsce spędza w mediach społecznościowych codziennie niecałe 2 godziny.
  • Ponad 45% z użytkowników social mediów w Polsce w przedziale wiekowym od 16 do 64 roku życia, używa ich jako główne źródło poszukiwania informacji o marce.
Przeczytaj również  Jak spełniać oczekiwania klientów w obsłudze sklepu internetowego?

Te dane obrazowo pokazują dlaczego warto jest prowadzić działania z zakresu Social Media Marketingu. Prezentowane dane dotyczą tylko Polski. Hootsuite posiada raporty dotyczące także wielu innych krajów, od Portugalii przez Filipiny po USA. To wszystko sprawia, że marketing społecznościowy jest naprawdę atrakcyjną formą promocji na całym świecie i nie warto z niego rezygnować.

Podsumowanie

Social Media Marketing, a inaczej marketing społecznościowy to ogólnie mówiąc działania marketingowe w mediach społecznościowych. Firmy na całym świecie decydują się na ich wykorzystywanie z uwagi na możliwości jakie posiadają social media. Dzięki mediom społecznościowym możemy efektywnie budować wizerunek marki, prowadzić komunikację z odbiorcami lub zwiększać naszą popularność. 

Co więcej, badania pokazują, że rynek social mediów jest entuzjastycznie wykorzystywany przez użytkowników, których liczba z roku na roku wzrasta. To wszystko sprawia, że warto jest prowadzić działania z zakresu Social Media Marketingu.

Źródło: https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co to jest Social Media Marketing?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *