Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Narzędzia dla firm / Zmiana domeny a pozycjonowanie strony. Jak przekierować domenę?


Zmiana domeny a pozycjonowanie strony. Jak przekierować domenę?26 października 2018 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Chęć zmiany domeny może być podyktowana wieloma względami, jednak niezależnie od przyczyn trzeba się do niej odpowiednio przygotować i wiedzieć, jak się za nią zabrać. Ma to bowiem duży wpływ na pozycjonowanie stron. Zanim się zabierzesz za pracę, przeczytaj, jak najefektywniej przekierować domenę na nowy adres.

Ogranicz dostęp robotom do nowej strony i zrób backup

Przed udostępnieniem nowej strony w Internecie upewnij się, że dostęp do niej jest zablokowany dla robotów wyszukiwarek internetowych. Nie odblokowuj go, dopóki nie zakończysz całego procesu zmiany domeny, co pozwoli Ci uniknąć ryzyka zduplikowania treści. Jeśli obie witryny – zarówno nowa, jak i stara – znalazłyby się w tym samym czasie w Sieci, byłyby dostępne dla robotów i zawierałyby identyczną treść, istniałoby wysokie ryzyko negatywnych konsekwencji dla nowej strony, której zawartość wyszukiwarki postrzegałaby jako skopiowaną. Przed podjęciem jakichkolwiek działań pamiętaj również o wykonaniu kopii zapasowej starej strony – zapewne się nie przyda, ale w razie czego na wszelki wypadek warto ją mieć.

Przeczytaj również  Jak sprawdzić czy moja strona jest mobilna? Test optymalizacji mobilnej, a pozycjonowanie

Przekierowania 301 htaccess adresów i odblokowanie nowej domeny

Wszystkie adresy ze starej domeny przekieruj na nowe, używając w tym celu pliku .htaccess. Jeśli struktura adresów w starej domenie pokrywa się z nową, zrobisz to z łatwością i w ciągu kilku chwil, lecz przy zmianie struktury adresów cała operacja może zająć naprawdę dużo czasu. Po ustawieniu przekierowań i wgraniu na serwer nowej domeny pliku .htaccess możesz odblokować dostęp do niej robotom wyszukiwarek, kod do przekierowania:


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domena-stara\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://domena-nowa.pl/$1 [R=301,L]

Google Search Console

Aby przeprowadzone przez Ciebie zmiany były jak najszybciej widoczne dla Google, wykonaj kilka czynności w Google Search Console. Mianowicie skorzystaj z narzędzia do zmiany adresu, które wygodnie przeprowadzi Cię przez kolejne etapy tego procesu. Nie zapomnij też o stworzeniu mapy strony dla nowego adresu i wgraniu jej w Google Search Console.

Przeczytaj również  Co to jest domena internetowa?

Google Analytics

Jeśli używasz Google Analytics, a z pewnością to robisz, zmień ustawienia usługi zgodnie z nową domeną w celu zachowania ciągłości w zbieraniu danych.

Inne miejsca w Internecie

Zmieniając domenę, poinformuj o tym nie tylko roboty wyszukiwarki, ale również swoich odbiorców. Przykładowo, jeśli prowadzisz profile w mediach społecznościowych, przygotuj użytkowników na nowy adres. Pozmieniaj także e-maile i daj znać klientom, że będziesz dostępny pod nowym adresem.

Aktualizacja linków przychodzących

Umieszczone na innych witrynach w Internecie odnośniki prowadzące do Twojego adresu mają bardzo duży wpływ na pozycjonowanie strony. Jeśli będą wskazywały starą domenę, nie uzyskasz optymalnego efektu i „zmarnujesz” część mocy. Żeby tego uniknąć, w miarę możliwości popraw adresy linków przychodzących, tak aby były zgodne z Twoim nowym adresem. Jeżeli nie masz kontroli nad jakimiś odnośnikami, skontaktuj się osobiście z właścicielem lub administratorem i poproś ich o zmianę adresów linków. Natomiast przy korzystaniu z przekierowania 301 nie powinno być w/w problemów:)


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Zmiana domeny a pozycjonowanie strony. Jak przekierować domenę? - VD"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *