Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Social Media / SMO – Social Media Optimization


SMO – Social Media Optimization7 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Ciągle rosnące znaczenie mediów społecznościowych w Internecie sprawia, że na rynku jest dostępna coraz większa liczba narzędzi, które są związane z social mediami. Tak też jest w przypadku strategii pozycjonowania stron. W obliczu rozwijających się mediów społecznościowych koniec końców, wymyślono Social Media Optimization (SMO). Czym tak właściwie jest i czy powinniśmy z tego korzystać?

Czym jest Social Media Optimization?

SMO (Social Media Optimization) wpasowuje się w ramy digital marketingu. Działania z tego zakresu obejmują przede wszystkim dostosowanie witryny na potrzeby działań podejmowanych w mediach społecznościowych. Chodzi przede wszystkim o to, aby podkreślić obecność naszej firmy w social mediach. Ważne jest, że SMO może pozytywnie wpłynąć na ogólne pozycjonowanie naszej strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Jakie są korzyści wynikające z SMO?

Aby lepiej zrozumieć czym jest Social Media Optimization należy zastanowić się nad jego korzyściami. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że jeśli media społecznościowe są coraz bardziej istotne dla użytkowników, to warto jest zająć się optymalizacją naszej strony na potrzeby social mediów. Nie będzie więc to jedynie nasza możliwość, ale okazać się to może koniecznością. Co warto wiedzieć o korzyściach SMO?


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

  • Wizerunek marki – generalnie im więcej punktów styku marki z odbiorcami tym lepiej. Wiemy jak wiele użytkowników ma Facebook i że w Polsce to najbardziej popularny portal społecznościowy. Zatem tutaj powinniśmy zacząć.
  • UX – dobrze zoptymalizowana witryna pod social media, będzie sprzyjała podejmowaniu działań przez użytkowników. Dzięki SMO po prostu zwiększamy użyteczność naszej witryny.
  • Pozycjonowanie strony – od jakiegoś czasu wiemy, że algorytm Koliber od Google, docenia m.in. przystosowane do udostępniania treści. W związku z tym, jeżeli Twoje treści będą obecne w social mediach i przekazywane przez użytkowników, tym większą ocenę wystawi nam algorytm, co w konsekwencji poprowadzi do wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.
Przeczytaj również  Monitoring Social Media - czyli jak poznać swoich klientów?

Jak widzimy SMO po prostu się opłaca. Warto zainteresować się tym tematem, szczególnie jeśli podjęliśmy już kroki z zakresu optymalizacji naszej strony pod kątem SEO lub jakieś inne działania pozycjonerskie. Social Media Optimization może je w realny sposób wspomóc.

Jak wykonać SMO dla naszej strony?

Aby nasza strona była zoptymalizowana pod social media, w gruncie rzeczy nie trzeba wykonywać nie wiadomo jak skomplikowanych czynności. W dużej mierze będą to działania jednorazowe, dlatego tym bardziej warto się nimi zainteresować. Co można zaliczyć do działań z zakresu Social Media Optimization?

  • Social icons – mówiąc najprościej, to te ikonki portali społecznościowych znajdujące się na stronach, które odnoszą się najczęściej do Facebooka, Instagrama, Twittera, YouTube itp. Klikając w nie, użytkownicy są przekierowywani na profile firmy w poszczególnych social mediach.
  • Widgety – warto umieścić je na naszej stronie i żeby zawierały one odnośniki do naszych social mediów. Jest to prosty sposób do zyskania rozgłosu, zdobywania polubień, subskrypcji itp.
  • Logowanie – jeśli na Twojej stronie internetowej jest możliwość założenia konta przez odbiorcę, to warto zastanowić się nad możliwością logowania się za pośrednictwem social mediów. Najczęściej możemy się spotkać z tym rozwiązaniem, wykorzystując konta od Google lub Facebooka. Jest to znane przez użytkowników z wielu miejsc w Internecie, zatem zadbamy również o spełnienie jednej z heurystyk Nielsena.
  • Wtyczka Disqus – tego rodzaju wtyczki mają za zadanie umożliwić użytkownikom komentowanie treści z Twojej strony, bez konieczności logowania do konta na Twojej stronie, a przy użyciu właśnie konta z portalu społecznościowego. Użytkownicy, którzy trafiają na Twoją stronę pierwszy raz, chętniej mogą zostawić po sobie ślad.
Przeczytaj również  Instagram - jak działa i co to są hashtagi?

Są to podstawowe czynności, które możemy wykonać na potrzeby optymalizacji naszej strony na potrzeby mediów społecznościowych. Warto pamiętać, że Social Media Optimization staje się powoli standardem i coraz więcej użytkowników po prostu tego od nas oczekuje.

Social Media Optimization – kilka słów na koniec

Social Media Optimization to nic innego jak optymalizacja naszej strony internetowej, na potrzeby działań w mediach społecznościowych. Z uwagi na rosnące znaczenie social mediów w Internecie, po prostu robi się to, aby zaznaczyć obecność firmy w portalach społecznościowych. 

Biorąc pod uwagę aspekty związane z heurystykami Nielsena, staje się to powoli standardem. Trzeba zaznaczyć, że SMO nie jest mocno skomplikowanym działaniem, zatem tym bardziej warto jest się nim zainteresować, ponieważ faktycznie może wpłynąć na to jak będziemy postrzegani przez użytkowników. Przełoży się to tym samym na wzrost ruchu na stronie, a następnie także na wzrost konwersji.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "SMO - Social Media Optimization - czym jest?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *