Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Jak reklamować szkolenia / kursy językowe itd. Marketing szkoleń i kursów


Jak reklamować szkolenia / kursy językowe itd. Marketing szkoleń i kursów3 czerwca 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Obecnie szeroko rozumiana branża szkoleń i kursów jest dość mocno konkurencyjna, a firm szkoleniowych stale przybywa. Nie ma w tym nic dziwnego. Obecnie na rynku już dość mocno zakorzenił się pogląd o konieczności tzw. kształcenia ustawicznego, które polega na ciągłej nauce i podnoszeniu swoich kompetencji. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, a przede wszystkim rozwojowe, zarówno dla pracowników jak i dla firm.

Lepiej wyszkolony pracownik przekłada się na wszelkiego rodzaju benefity dla samej firmy, od poprawnie obsługiwanych maszyn (brak awarii), a kończąc na po prostu zadowolonym kliencie, który w przyszłości powróci do firmy. To wszystko powoduje jednak, że firmy szkoleniowe, szczególnie te wchodzące na rynek, muszą wiedzieć jak promować swój biznes w gąszczu konkurencji, a to właśnie jest tematem tego artykuł.

W jaki sposób najlepiej reklamować firmę szkoleniową?

W dzisiejszych czasach sposobów na reklamowanie swojej firmy jest mnóstwo, a przez to wiele przedsiębiorstw może nie wiedzieć na co się zdecydować najlepiej, aby po prostu nie “przepalić” budżetu reklamowego. Rozpoczęcie kampanii reklamowej / marketingowej w gruncie rzeczy nie jest aż tak trudne jakby się mogło wydawać. Jednak jej odpowiednie dopracowanie, podjęta strategia oraz określone działania, to wszystko będzie wpływało na to, czy dana kampania marketingowa przyniesie jakiekolwiek korzyści.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Warto zatem wiedzieć, na czym należy się skupić i co przemyśleć, przed podjęciem decyzji o sposobie reklamowania własnej firmy. Warto pamiętać, że nie każdy kurs lub szkolenie, będą posiadały tą samą grupę odbiorców – a to właśnie jest najważniejszy czynnik. Będzie on wpływał także na inne zmienne, które należy określić przed rozpoczęciem reklamowania swojej firmy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Kanały marketingowe – w zależności od grupy docelowej, lepiej będą się sprawdzały różne kanały marketingowe. Warto jednak pamiętać, że obecnie najbardziej uniwersalnym i stosunkowo ekonomicznym kanałem marketingowym jest szeroko rozumiany internet.
  • Rodzaj kursu/szkolenia – jeśli dany kurs lub szkolenie jest wykonywane przez internet lub dotyczy tego medium, być może lepiej jest zdecydować się na jeden z wielu możliwych kanałów marketingowych właśnie w tym miejscu i analogicznie może się sprawdzić ta zasada w pozostałych sytuacjach.
  • Budżet reklamowy – reklama w tradycyjnych mediach jest stosunkowo droga. Jeśli nie posiada się większej sumy, wtedy internet i tak pozostaje jedynym medium, które teoretycznie nie wymaga na start od reklamodawcy większej kwoty pieniędzy – ustala się budżet, a po jego wyczerpaniu reklama po prostu przestaje się wyświetlać użytkownikom.
Przeczytaj również  Szum informacyjny - problem marketingu

Pomysły na reklamę szkoleń i kursów

Internet to miejsce, w którym marketing wraz z reklamą jest teoretycznie najbardziej dostępny. Wszystko przez fakt, że ten kanał nie wymaga od reklamodawcy inwestowania ogromnych ilości pieniędzy od samego początku, jak np. reklama w radiu lub telewizji, gdy trzeba zapłacić dość pokaźną sumę już za emisję 30-sekundowego spotu reklamowego. 

To powoduje, że jest to niezwykle popularny, jednak co najważniejsze – skuteczny sposób na reklamę, także dla firmy szkoleniowej. Jednak internet to obecnie bardzo szerokie pojęcie, także pod kątem reklamowym i marketingowym. Warto zatem przyjrzeć się konkretnym pomysłom na marketing dla firmy szkoleniowej w internecie.

Pozycjonowanie strony firmy szkoleniowej

Obecnie internet to tort, którego bardzo duży kawałek można podpisać “Google”. Natomiast posiadanie strony internetowej przez firmę to bardzo powszechna, dobra i popularna praktyka. To powoduje, że różnego rodzaju firmowych stron także w branży szkoleniowej jest po prostu ogromna ilość, natomiast miejsc na 1 stronie wyników wyszukiwania jest tylko 10 – dlaczego to takie istotne?

Przeczytaj również  Co to jest newsletter?

Użytkownicy szukając informacji (np. na temat kursów i szkoleń) koncentrują się jedynie na 1 stronie wyników wyszukiwania w Google. Cała reszta ich nie interesuje (lub w marginalnych ilościach). Jeśli strona Twojej firmy szkoleniowej ma się znaleźć na 1 stronie w Google, musisz rozpocząć proces pozycjonowania strony internetowej w Google.

Płatne reklamy – Google Ads, Facebook Ads itp.

Jest to również bardzo popularny sposób na reklamowanie własnej firmy. Ta forma promocji daje bardzo duże możliwości, a także może być bardzo uniwersalna przez wiele systemów reklamowych. Obecnie większość mediów społecznościowych oraz wyszukiwarek posiada własny system reklamowy, z którego można korzystać równolegle. 

Jednak najpopularniejszymi są właśnie Google Ads oraz Facebook Ads. Warto jednak pamiętać, że źle skonfigurowana kampania reklamowa sprawi, że budżet reklamowy bardzo szybko będzie się wyczerpywał (nawet gdy nie będzie zbyt niski), a efekty nie będą widoczne. Warto mieć to na uwadzę.

Darmowe szkolenia i kursy

Firma szkoleniowa może także zdecydować się na jakiś krótki, darmowy kurs lub szkolenie, aby zachęcić potencjalnych klientów np. swoimi metodami pracy. To także świetna okazja do tego, aby użytkownicy przekonali się, czy np. odpowiada im sposób prowadzenia szkolenia, język jakim się posługuje dana firma szkoleniowa, jaka atmosfera panuje na kursie, jakie narzędzia są wykorzystywane itp. Można w tym celu wykorzystać np. darmowe webinary, które odpowiednio zaprojektowane, będą po prostu świetną reklamą firmy szkoleniowej.

Reklama szkoleń i kursów, marketing dla firmy szkoleniowej – podsumowanie

Chociaż sposobów na reklamę w dzisiejszych czasach jest mnóstwo, obecnie najpopularniejszym miejscem na marketing jest szeroko rozumiany internet. Różnych sposobów na skuteczną reklamę szkoleń i kursów jest w nim bardzo wiele, a wymagany budżet stosunkowo niewielki w porównaniu z innymi mediami. Warto jednak pamiętać, że decyzja o kanale reklamowym dla firmy powinna być podjęta w oparciu o wiele różnych zmiennych, wśród których najważniejsza to zdecydowanie grupa odbiorców.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak reklamować szkolenia / kursy? Marketing szkoleń i kursów"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *