Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Jak się wyróżnić na tle konkurencji w Internecie?


Jak się wyróżnić na tle konkurencji w Internecie?4 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W dzisiejszych czasach określenie, że konkurencja nigdy nie śpi jest jeszcze bardziej trafne, niż kiedykolwiek wcześniej. Ciągła pogoń firm za klientami sprawiła, że coraz trudniej się poruszać na rynku, utrzymywać biznes itp. A co gorsza, konkurencja wydaje się nie maleć, a rosnąć. W tym wszystkim musisz się odnaleźć i stworzyć sobie najbardziej przyjazne środowisko do rozwoju, a także zatrzymania stałych klientów i pozyskania nowych. Jak to zrobić? Musisz się wyróżnić na tle konkurencji, a swoim odbiorcom dać “to coś”.

Jak można wyróżnić się na tle konkurencji?

Trzeba powiedzieć od razu, że zdania typu “nasza firma oferuje najniższą cenę”, “nasze produkty są najwyższej jakości”, “wykorzystujemy nowoczesną technologię” itp. niestety, nie robią już na nikim wrażenia. Odbiorcy bez względu na branżę i rynek, po prostu tego oczekują, jeszcze zanim się z nimi skontaktujesz. Element, który powinien Cię wyróżniać to coś znacznie więcej.

Przede wszystkim, jeśli na etapie tworzenia firmy nie zastanawiałeś się nad tym co ma wyróżniać Cię na tle konkurencji, to powinieneś zrobić to jak najszybciej. Ten temat będzie do Ciebie wracał nie tylko w komunikacji z klientem, ale także przy współpracy z innymi firmami. Wystarczy, że ktoś zada pytanie “Dlaczego mam wybrać Państwa firmę?”. Nie możemy odpowiedzieć milczeniem lub pustymi frazesami.Czym możemy zatem się wyróżniać? Przykładów jest naprawdę mnóstwo, a we wszystkim chodzi o to, aby to była naprawdę cecha wyróżniająca, której klienci nie znajdą u konkurencji. Zatem w zależności od naszej sytuacji, możemy się wyróżnić na poziomie brandingu, osiągnięciami w działalności (np. case study), naszym sposobem na komunikację z otoczeniem, dodatkową działalnością (poza komercyjną) itp. To na co się zdecydujesz powinno być przede wszystkim prawdziwe i łatwe do zweryfikowania.

Sposoby na wyróżnienie się w Internecie

W działaniach internetowych, aby móc się wyróżnić, musisz dać się zauważyć swoim odbiorcom. Co z tego, że będziesz miał już cechę wyróżniającą Twoją firmę spośród konkurencji, skoro nie będziesz docierał do klientów, nie będziesz dla nich widoczny itp. Zatem absolutną podstawą powinno być pozycjonowanie Twojej strony internetowej, bez względu na to, czy jest to e-sklep, czy zwykła strona firmowa.

Jeśli zbudujesz odpowiednią pozycję w wynikach wyszukiwania i będziesz widoczny dla użytkowników, Twój element odróżniający Ciebie od konkurencji, będzie mógł zacząć pracować.

Czym można wyróżnić się w Internecie? – Przykłady

Przyjrzymy się teraz nieco dokładniej temu, czym możemy się faktycznie wyróżnić na tle konkurencji. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, mogą być to m.in.:

  • Branding – elementy budowania własnej silnej marki to w Internecie podstawa. Jeśli dobrze przeprowadzimy nasze działania w tym zakresie, będzie to oczywisty wybór na wyróżnienie się na tle konkurencji. Przede wszystkim, Twoje logo to przecież coś unikalnego prawda? Możesz wokół niego zbudować swoją stronę, opakowania produktów, elementy komunikacji itp. To wszystko pomoże Ci zbudować świadomość Twojej marki na rynku, a to świetnie nada się do wyróżnienia na tle konkurencji.
  • Misja, wizja, cele – chociaż je również można wrzucić do worka z napisem “branding”, to mogą również same w sobie być elementem, który Cię wyróżni. Dobrze przygotowana misja lub wizja firmy, może odegrać znaczącą rolę nie tylko, w odróżnieniu Ciebie od konkurencji w Internecie, ale także pomogą klientom pozytywnie zapamiętać Twoją firmę. Co więcej, odbiorcy mogą zacząć się utożsamiać z marką, a to można rozpatrywać już w samych superlatywach.
  • Działalność niekomercyjna – lub inna działalność, np. charytatywna. Spraw aby Twoja firma mogła kojarzyć się z czymś pozytywnym, bezinteresownym itp. Ważne w tym wszystkim jednak jest to, aby było to naturalne i po prostu prawdziwe. Jeśli będzie to wymuszone działanie, odbiorcy szybko to wyczują i będzie to miało efekt odwrotny do zamierzonego. Możesz tworzyć relację np. z regularnych odwiedzin w schroniskach w Twojej okolicy, na blogu przedstawiać poszczególnych podopiecznych itp.
Przeczytaj również  Jak reklamować szkolenia / kursy językowe itd. Marketing szkoleń i kursów

To oczywiście tylko przykłady szerzej przedstawione, aby pokazać to, że elementów, które pozwolą Ci się wyróżnić na tle konkurencji w Internecie jest naprawdę mnóstwo. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że sposobów na wyróżnienie się w Internecie jest więcej, niż poza nim.

Wyróżnienie się na tle konkurencji – kilka słów na koniec

Wyróżnienie się na tle konkurencji w Internecie w dzisiejszych czasach jest naprawdę istotne. Może się okazać, że od tego będzie zależało firmowe “być albo nie być”. Najważniejsze jest to, że nie musi się to okazać dla nas takie trudne, a bardzo wiele będzie zależało od naszej osobowości. Przede wszystkim musimy być autentyczni, prawdziwi w tym co mówimy i robimy, a to sprawi, że elementów wyróżniających nas na tle konkurencji, nie będzie brakowało.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak się wyróżnić na tle konkurencji w Internecie?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *