Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Reklama restauracji – marketing dla branży gastronomicznej [2023]


Reklama restauracji – marketing dla branży gastronomicznej [2023]2 marca 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Prowadzisz własną restaurację i zastanawiasz się nad tym, jak przyciągnąć większe ilości klientów? Oczywiście najlepszą możliwą reklamą dla restauracji jest sama kuchnia oraz obsługa na najwyższym poziomie. Jednak bardzo często zdarza się tak, że zarówno smak przyrządzanych potraw jest wyborny, obsługa restauracji chodzi jak w zegarku, a mimo to klientów wciąż brakuje. Oczywiście jeśli tak jest, to czasem wystarczy tylko poczekać, aż marketing szeptany zacznie funkcjonować w Twojej okolicy, jednak wielu restauratorów nie może już dłużej czekać.

Jakie działania marketingowe dla restauracji wybrać?

Oczywiście najbardziej podstawowymi czynnościami, które pomogą wypromować Twoją restaurację, są działania na własnym podwórku. Dokładnie zbadaj jakość przyrządzanych potraw, a także sprawdź swoją obsługę. Tylko gdy te dwa czynniki będą na najwyższym możliwym poziomie, marketing szeptany będzie mógł pomóc Twojej restauracji w zapełnianiu sali restauracyjnej gośćmi.

Bez względu na to, na jakie działania się zdecydujesz, to właśnie są najbardziej podstawowe czynniki w przypadku promocji restauracji. W przeciwnym razie, nawet najlepsza kampania reklamowa, pochłaniająca olbrzymie fundusze się nie sprawdzi. Być może przyciągnie gości do Twojej restauracji, ale mogą oni już nigdy do niej nie wrócić. Jeśli zadbasz o jakość kuchni i obsługę, na co jeszcze możesz liczyć poza marketingiem szeptanym?


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Lokalne pozycjonowanie stron internetowych

W przypadku prowadzenia własnej restauracji, bardzo ważne jest to, abyś był widoczny dla lokalnej społeczności. Użytkownicy w sieci szukają dosłownie wszystkiego, a jeśli chcą sprecyzować swoje zapytanie, mogą dodać nazwę Twojej miejscowości do podstawowego słowa kluczowego np. “restauracje Wrocław”. Za sprawą pozycjonowania stron internetowych, użytkownicy dostrzegą stronę internetową Twojej restauracji w morzu konkurencji.

Przeczytaj również  Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe 2023 - Ranking

Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z Google Moja Firma, aby stworzyć wizytówkę dla Twojej restauracji. W ten sposób, będzie się ona pojawiała w Google Maps, a także rozszerzonych wynikach wyszukiwania, jako konkretna lokalizacja. Za sprawą pozycjonowania lokalnego mieszkańcy Twojego miasta oraz turyści, będą mogli łatwo znaleźć Twoją restaurację.

Marketing rekomendacji

Chociaż działania w tym zakresie są powiązane ze wspomnianym już marketingiem szeptanym, to należy je wyróżnić z uwagi na znaczenie Internetu, w którym nie brakuje miejsc, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi opiniami. Zarówno w social mediach, czy samym Google jest mnóstwo miejsca do wyrażania swojej opinii. 

Powinieneś pamiętać, że coraz częściej osoby chcące coś zjeść, najpierw czytają np. opinie w Google na temat danego lokalu. Z tego powodu, powinieneś również te działania uwzględnić w strategii marketingowej dla Twojej restauracji i zachęcać swoich gości np. do wystawienia Ci opinii w Google itp.

Social Media Marketing

Media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. Z tego względu stale rośnie liczba np. fanpage’y na Facebooku, a wśród nich nie brakuje także stron restauracji. Ponadto, świetnym pomysłem w przypadku marketingu dla branży gastronomicznej będzie także prowadzenie profilu na Instagramie. 

Zyskasz świetne miejsce do prezentowania graficznego restauracji oraz przygotowywanych przez Twoją kuchnię potraw. Pamiętaj jednak o autentyczności, spójności Twoich działań, we wszystkich kanałach marketingowych Twojej restauracji itp.

Pomysły na działania marketingowe w branży gastronomicznej

W przypadku branży gastronomicznej, możesz wykorzystać całkiem sporo różnych metod marketingowych, które z roku na rok stają się coraz modniejsze, jednak nie są wykorzystywane przez wszystkie restauracje. Przyjrzyj się temu, co możesz rozważyć, aby przyciągnąć do swojego lokalu gastronomicznego większe ilości klientów.

  • Dostawa do domu – w zależności od charakteru Twojej restauracji i potraw jakie przyrządzasz, warto wprowadzić sprzedaż “na wynos”. Obecnie jest to znacznie prostsze, niż jeszcze kilka lat temu. Wystarczy podpisać odpowiednią umowę z różnymi operatorami, takimi jak Glovo, pyszne.pl, UberEats itp.
  • Internetowa rezerwacja stolika – wszyscy doskonale wiemy, jak ważny jest nasz czas, a jak wielkie rozczarowanie może nas spotkać, gdy wchodzimy do restauracji i nie znajdujemy wolnego stolika. Posiadając własną stronę internetową możesz wprowadzić internetową rezerwację stolika w restauracji na konkretną godzinę, dzięki czemu Twoi goście, nie będą wychodzili zasmuceni z Twojego lokalu. Jest to także możliwe za pośrednictwem internetowej wizytówki w Google Moja Firma.
  • Konkursy dla gości restauracji – grywalizacja potrafi rozpalić serca klientów w każdej branży. W przypadku prowadzenia lokalu gastronomicznego masz całą masę różnych możliwości nagradzania swoich klientów, od darmowego napoju, po obiad dla całej rodziny. Stworzenie najlepszego obrazu, wspomnienia z Twoją restauracją, udostępnianie Twojej strony w social mediach. Możliwości jest mnóstwo, a Ty możesz z nich wszystkich skorzystać.
Przeczytaj również  Marketing polityczny i marketing wyborczy

Marketing dla branży gastronomicznej – kilka słów na koniec

W dzisiejszych czasach działania reklamowe są niemal konieczne, bez względu na to, czy działasz w branży gastronomicznej, czy jakiejkolwiek innej. Konkurencja na rynkach jest ogromna i nigdy nie śpi, dlatego musisz czuwać nad dobrem swojej restauracji. Z uwagi na stały wzrost znaczenia Internetu w dzisiejszych czasach, to właśnie w tym miejscu powinieneś rozważyć reklamę dla swojego lokalu gastronomicznego. 

Coraz więcej nowych restauracji stawia na głośne kampanie internetowe, często z powodzeniem. Jeśli chcesz rozpocząć skuteczną reklamę dla swojej restauracji, nie czekaj – skontaktuj się z nami. Jako doświadczona agencja SEO, poprawimy widoczność Twojej restauracji w Google i pomożemy Ci dotrzeć do nowych klientów.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Reklama Restauracji - marketing dla branży gastronomicznej [2023]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *