Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Co to jest psychologia reklamy?


Co to jest psychologia reklamy?



9 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Marketerzy próbując spełniać swoje cele, prześcigają się między sobą w pogoni za decyzjami zakupowymi odbiorców. O tym jak trudno jest ten wyścig wygrać, może świadczyć ogromna ilość dostępnych narzędzi, które są wykorzystywane w kampaniach marketingowych każdego dnia. Ktoś zupełnie niezaznajomiony mógłby powiedzieć, że to zwyczajne kombinowanie. Czy byłaby to prawda? Raczej ogromne spłycenie. Jedną z dziedzin, którą wykorzystuje się na potrzeby marketingu jest psychologia. Jak to działa?

Czym jest psychologia reklamy?

Najprościej mówiąc, psychologia reklamy to ogólny zbiór wiedzy na temat różnego rodzaju zachowań, wyborów, skojarzeń, jakiś tendencji odbiorców, które wykorzystuje się na potrzeby działań reklamowych. Dzięki temu, marketerzy mogą zastosować np. konkretne kolory obrazu, które mają zachęcić odbiorców do działania. Tak przedstawiona psychologia reklamy, będzie zakrawała o manipulację.

Psychologia reklamy to manipulacja?

I tak i nie. Psychologia reklamy to termin bardzo szeroki i w zakresie swojego zastosowania, będzie jedynie wykorzystywać manipulację do spełnienia określonych celów. Ten manipulacyjny aspekt, najprościej jest wytłumaczyć osobami akwizytorów. Gesty wchodzenia do domu, wciskania nam do rąk przedmiotów, których “okazyjna cena” jest dostępna tylko dzisiaj itp.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Odbiorcy akwizytorów, mają przede wszystkim poczuć, że muszą kupić dany przedmiot, który często okazuje się być podróbką lub innym przedmiotem wątpliwej jakości. Chodzi o uzyskanie stwierdzenia w świadomości odbiorcy, że “tylko głupi by nie skorzystał”. Akwizytorzy w tym celu będą wyrzucać z siebie prawdziwe morza słów w szybkim tempie, tak abyśmy nie mogli dojść do słowa. Oczywiście psychologia reklamy nie sprowadza się tylko do tego skrajnego przykładu.

Przeczytaj również  Jak zaistnieć w Internecie? 3 wskazówki

Co wykorzystuje się w psychologii reklamy?

Aby wzbudzić zainteresowanie odbiorców, zachęcić do zakupu, wyrobić zdanie na temat marki w marketingu będzie się wykorzystywać przeróżne metody. Część z nich będzie właśnie czerpała z psychologii reklamy. Opracowując jakiś przekaz marketingowy, marketerzy skupiają się na różnych jego aspektach, które później mają nam się zapisać głęboko w pamięci. Co to będzie?

  • Symbole – w psychologii reklamy symbole odgrywają znaczącą rolę. Są to swego rodzaju utarte szablony, na które patrząc mamy jednakowe skojarzenia. Mogą wynikać z kultury, religii, historii, tradycji itp. Najważniejsze jest, żeby wykorzystać to na potrzeby reklamowe. Jakie mogą być przykładowe symbole? Lew jako symbol władzy oraz siły; dzieci, szczeniaki itp. będą nas rozczulać, wzbudzać radość; Orzeł będzie kojarzył się z majestatem, odwagą, a w Polsce również z patriotyzmem.
  • Kolory – o szerokim zastosowaniu kolorów w marketingu, pisaliśmy niedawno na naszym blogu. Przede wszystkim mogą one realnie wpłynąć na nasze decyzje zakupowe. To jaki kolor ma tło reklamy, opakowanie produktu, jest często poprzedzone badaniami grup odbiorców. W psychologii reklamy ich zastosowanie jest na porządku dziennym.
  • Liczby – to chyba jeden z najprostszych przykładów. Wszędzie gdzie mamy do czynienia z określeniami liczbowymi, np. “99% klientów zaufało naszej marce”, jest to przejaw zastosowania psychologii reklamy. Od zestawień liczbowych dotyczących klientów, specjalistów, do zwykłej ceny np. 999,99 zł. zamiast 1000,00. Wszystkie te działania są przykładem zastosowania liczb, jako elementu psychologicznego, który wpływa na nasze decyzje.
Przeczytaj również  Jak stworzyć skuteczny newsletter, który wesprze sprzedaż?

Psychologia reklamy w Internecie

Można powiedzieć, że wszędzie tam gdzie jest marketing, tam też znajdziemy psychologię reklamy. Nie powinno zatem dziwić, że będzie ona wykorzystywana również na potrzeby marketingu internetowego. Najprostszym przejawem tego, że psychologia reklamy odcisnęła piętno na działaniach w Internecie, jest User Experience (UX). To właśnie na podstawie wiedzy na temat preferencji użytkowników, projektuje się całe strony internetowe, kampanie reklamowe itp.

Psychologia reklamy będzie pomocna np. w wyborze odpowiednich kolorów do naszej strony lub kampanii reklamowej, odpowiedniego formułowania komunikatów, wykorzystaniu wezwań do działania, czyli call to action itp. Po prostu, we wszystkich działaniach, które się podejmuje, aby liczyć na wysoką efektywność, trzeba znać preferencję swoich odbiorców.

Podsumowanie

Psychologia reklamy jest nam wszystkim bliższa, niż nam się wydaje. Możemy spotkać się z nią tak naprawdę na każdym kroku. Już same ceny w sklepach, które są podawane z końcówkami “99”, są wynikiem działań z zakresu psychologii reklamy. Po prostu lepiej postrzegamy sformułowaną cenę produktu w ten sposób, niż byłaby to liczba całkowita, a jednocześnie troszeczkę wyższa. To tylko przykład tego, że marketing wykorzystuje ogromną liczbę rozwiązań, tylko po to, aby wpasować się w gusta odbiorców.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co to jest psychologia reklamy?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *