Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Marketing mix 4C – naturalny następca 4P


Marketing mix 4C – naturalny następca 4P14 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Mix marketing czyli inaczej kompozycja marketingowa jest nam znana głównie za sprawą koncepcji 4P (produkt, cena, promocja, dystrybucja) oraz 7P (4P + ludzie, procesy, świadectwo materialne). Są one z nami od dłuższego czasu. Coraz częściej mówi się jednak o koncepcji mix marketingu 4C, która jest naturalnym następcą wcześniej stosowanych kompozycji marketingowych. Warto zatem przyjrzeć się temu, co składa się na ten rodzaj mix marketingu oraz jakie ma to dla nas znaczenie.

Mix marketing 4C – co to jest?

Podobnie jak w przypadku koncepcji 4P, w tym przypadku, mamy do czynienia z 4 słowami, które w języku angielskim rozpoczynają się od litery “C” (Consumer, Cost, Communication, Convenience). Koncepcja 4C to teoretyczne odwrócenie 4P, ponieważ w centrum swojego zainteresowania stawia konsumenta. Została zaprojektowana przez Roberta Lauterborna już w 1990 roku. 

Nie jest to zatem wynalazek naszych czasów, ale przypomina dobrze znany już obecnie na rynku trend, jakim jest stawiania konsumentów (użytkowników) na pierwszym miejscu. Co zatem składa się na mix marketing 4C?


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Z czego składa się mix marketing 4C?

  • Consumer (konsument)

Koncepcja 4C stawiając konsumentów na pierwszym miejscu, będzie kładła nacisk na badania marketingowe, w celu uzyskania jak najdokładniejszej wiedzy o konsumentach. Będzie to przejawiać się na różnych poziomach, m.in. wprowadzaniu nowych produktów na rynek. Zanim wszystko się rozpocznie, będziemy badać rynek, potrzeby i preferencje potencjalnych klientów, aby upewnić się, że np. będzie odpowiedni popyt na dany produkt.

  • Cost (koszt)
Przeczytaj również  Marketing wielopoziomowy - MLM [Network Marketing]

W tym miejscu w powszechniejszej koncepcji 4P, wymieniało się prize (cenę). Użycie słowa koszt, jest dużo bardziej obszerne i pomaga zauważyć nie tylko cenę produktu końcowego, ale także inne czynniki mające na nią wpływ. 

Mowa tutaj o dystrybucji towarów, a także o dostępności danego produktu dla konsumentów. Z czym będzie wiązało się jego zdobycie. Uwzględnia się zatem nie tylko koszty finansowe, ale również te niematerialne.

  • Communication (komunikacja)

W tym miejscu również można znaleźć pewną analogię z koncepcją 4P. 3 z kolei częścią kompozycji była “promocja”. Termin komunikacja (marketingowa), zdecydowanie lepiej oddaje mechanizmy dzisiejszego świata marketingowego. To na niej w dużej mierze opiera się znaczna część działań promocyjnych markę, produkty, usługi. Koncepcja mix marketingu 4C będzie mówiła nam o tym, że bardzo ważne jest wytworzenie wśród klientów poczucia przynależności do danej marki lub produktu.

Obecnie będzie się to charakteryzowało działalnością w social mediach, które umożliwiają swobodny kontakt z odbiorcami, tworzenie angażującej treści, a także badania reakcji użytkowników. To właśnie komunikacja z konsumentami będzie kluczowa w bardzo wielu kwestiach, można wyróżniać m.in. oddziaływanie na kształtowanie cen i oferty firmy, usprawnianie procesów obsługi klienta oraz nawiązywanie i utrzymywanie relacji z odbiorcami.

  • Convenience (wygoda)

Chodzi m.in. o wygodę konsumentów pod względem możliwości nabycia produktów lub usług. Będzie to również odnosiło się do łatwości i prostoty tego procesu. W dzisiejszych czasach możemy przyjąć takie stanowisko, żeby dostarczyć konsumentom jak najwięcej możliwości wyboru. 

Chodzi o to, aby mogli oni nabyć produkty w punktach stacjonarnych np. w galeriach handlowych oraz za pomocą Internetu. W tym drugim przypadku ważne będą również możliwości dostawy, personalizacji produktu itp. Wszystko to, co odnosić się może do wygody użytkownika. Nie należy zatem zapominać m.in. o widoczności naszej firmy w Internecie, a to będzie oznaczało m.in. pozycjonowanie strony internetowej.

Przeczytaj również  Jak filtrować i sortować produkty w sklepie internetowym?

Mix marketing 4C w Internecie

Kompozycja marketingowa 4C stawia konsumentów w centrum zainteresowania. Wiąże się to m.in. z uwzględnieniem ich potrzeb i preferencji na różnych poziomach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Obecnie prawdziwy rozkwit przeżywa rynek e-commerce, a zatem w dużej mierze mix marketing 4C będzie opierał się na działaniach w Internecie.

Natomiast w Internecie jak doskonale wiemy, ciężko jest trafić do szerokiego grona odbiorców. Głównie przez powstający szum informacyjny, stale rosnącą konkurencję itp. Biorąc to wszystko pod uwagę, niezbędne będzie zatem odpowiednie pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego. Tylko w ten sposób możemy wpłynąć m.in. na wygodę użytkowników, którzy bez problemu będą mogli odnaleźć nas w sieci.

Mix marketing 4C – kilka słów na koniec

Całość zagadnienia kompozycji marketingowej 4C, odnosi się do stawiania konsumentów na pierwszym miejscu. W jej przeciwnym modelu (mix marketing 4P) skupiamy się na perspektywie firmy. Tym co musimy zrobić jako przedsiębiorstwo, aby nasze działania były skuteczne. W dzisiejszych czasach, takie podejście jest niewystarczające oraz nieoczekiwane przez klientów.

Dlatego mix marketing 4C obecnie, będzie naturalnym następcą kompozycji 4P i nie ma w tym nic dziwnego. Ważne jednak jest, aby zadbać o odpowiednią widoczność naszej marki, produktów w sieci. Postawić na wygodę użytkowników i sprawić by mogli oni bez trudu odnaleźć informacje na interesujące ich tematy, dotyczące naszej firmy. Dlatego powinniśmy zająć się pozycjonowaniem strony, aby mogli oni odnajdywać informacje od źródła. 

Jeśli Cię to zainteresowało, skontaktuj się z nami! Zadbamy o to, abyś był widoczny w sieci. Użytkownicy będą mogli znaleźć wszystkie istotne informacje z najbardziej wiarygodnego źródła, czyli od Ciebie. 


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Marketing mix 4C - naturalny następca 4P [Koncepcja]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *