Dynamiczny i krótki rozwój jest celem każdego przedsiębiorcy. Po prostu, patrząc jak firma się rozwija, można czuć dumę, satysfakcję, radość. Pewnym specyficznym, jednak wciąż skutecznym krokiem w tym kierunku, są tzw. startupy. Decydując się na ten rodzaj działalności, możemy faktycznie skupić się na krótkim rozwoju, jednak do tego potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni pomysł.
Spis treści:
Czym jest startup?
Startup w gruncie rzeczy ma wiele definicji. Jednak mówiąc najbardziej ogólnie, można uznać, że startup to tymczasowe przedsiębiorstwo, które ma zapewnić znalezienie takiego modelu biznesowego, który zapewni właśnie szybki i dynamiczny rozwój. Zazwyczaj startupy powołuje się na 5 lat i będą charakteryzowały się przede wszystkim innowacyjnością. Będzie się to przejawiać najczęściej za sprawą nowego produktu na rynku lub wykorzystaniu nowoczesnych technologii, wśród których najczęstszymi będą informacyjno-komunikacyjne.
Inną cechą charakterystyczną startupów jest ich sposób finansowania. Nie zawsze pomysłodawca będzie miał wystarczającą ilość środków, do wcielenia swoich planów w życie. Dlatego przy startupach często spotkamy się z crowdfundingiem, dofinansowaniami instytucji lub urzędów, a także doświadczonymi inwestorami, którzy w zamian za finansowanie projektu, otrzymają np. procentowy udział zysków.
Startup – o czym warto pamiętać?
Można powiedzieć, że startupy są popularne, ponieważ są skuteczne. Faktycznie mogą przynieść nam wiele korzyści i w krótkim czasie będziemy mogli osiągnąć sukces. Jednak wiele danych statystycznych pokazuje, że startup nie zawsze się udaje. Można nawet powiedzieć, że zdecydowana większość startupów upada.
Mimo wszystko, możemy zadbać o to, żeby zmaksymalizować nasze szanse. Przede wszystkim będziemy potrzebowali odpowiedniego pomysłu, ale także skrupulatności, ambicji i motywacji. To wszystko będzie nam potrzebne m.in. do znalezienia funduszy finansowych, jeśli nie będziemy posiadać własnych.
W przypadku dofinansowań z różnego rodzaju instytucji, sprawa jest dość prosta, ponieważ wszelkie wymagania są zawsze przedstawiane. Jednak w przypadku crowdfundingu lub prywatnego inwestora, musimy przekonać ludzi do tego, że jesteśmy warci ich pieniędzy. Sam świetny pomysł może być za słabą kartą przetargową, jeśli np. doświadczony inwestor uzna, że brakuje nam ambicji i motywacji. Dlatego startup musi być odpowiednio dopracowany.
Jak założyć startup?
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie każda nowa firma będzie startupem. Dlatego warto jeszcze raz prześledzić to czym charakteryzuje się startup, z czym się wiąże, czym jest itp. Pozwoli to rozwiać wszelkie wątpliwości. Co następnie powinniśmy zrobić?
Jest to zupełna podstawa. To czy na rynku będzie popyt na Twój produkt/usługę, powinno mieć realne przesłanki. Poza oczywistymi sprawami takimi jak weryfikacja konkurencji, branży, całego rynku itp. Warto także poznać swoich odbiorców. W zależności od sytuacji, możesz także wypytać swoich znajomych. Aby Twój startup się powiódł, nie możesz działać na oślep, a kieruj się najlepiej twardymi danymi.
Mówiąc w bardzo prosty sposób, chodzi o to, w jaki sposób będziesz przydatny dla odbiorców i jak to będzie przekładało się na Twoje korzyści. Twój startup musi być wartościowy dla rynku, inaczej będzie miał marne szanse powodzenia.
Część specjalistów uważa, że ogólnym celem istnienia samego startupu, jest właśnie poszukiwanie najlepszego modelu biznesowego. Niemniej trzeba wiedzieć, jak zacząć i jak ściągnąć inwestorów. W samym modelu, możemy oczywiście nanieść stosowne zmiany później.
Prototyp
Często będzie to źródło całego zamieszania. Pamiętaj, że prototyp, to pierwsza wersja Twojego produktu, często maksymalnie uproszczona. Nie wkładaj w niego wiele wysiłku ani funduszy. To na podstawie prototypu, otrzymasz najbardziej istotne informacje zwrotne.
Może się okazać, że mimo wszystko Twój pomysł będzie po prostu nietrafiony i nie spodoba się potencjalnym klientom. Przekonanie się o tym, jest głównym celem stworzenia prototypu.
Weryfikacja rynku
O ile w punkcie pierwszym, analiza rynku była czysto teoretyczna. To teraz posiadając swój prototyp możesz faktycznie sprawdzić, czy Twój startup ma szanse powodzenia. W tym celu dokonaj oceny opłacalności, a także dobrym pomysłem będą portale crowdfundingowe.
Nawet jeśli posiadasz fundusze, warto jest założyć na takim portalu konto, ponieważ jest to świetna okazja do przedstawienia swojego produktu szerszemu gronu, zdobycie informacji zwrotnych, a być może także wskazówek, które pozwolą Ci udoskonalić swój pomysł.
Finansowanie
Teraz pozostało Ci już tylko znaleźć finansowanie. Jeśli posiadasz odpowiednie fundusze, problem z głowy. Jeśli nie, musisz się odpowiednio przygotować. Zarówno jeśli będziesz rozmawiał osobiście z inwestorami, czy szukał środków finansowych na serwisach crowdfundingowych, musisz posiadać już odpowiednie argumenty.
Przygotuj się na przeróżne pytania, miej dwie odpowiedzi, na każde pytanie i przede wszystkim, niech odbiorcy czują, że się na tym znasz. Musisz być ekspertem od swojego pomysłu, w przeciwnym razie wiele osób, nie zdecyduje się na współpracę.
Podsumowanie
Startup jest świetnym pomysłem, jeśli chcesz założyć własną firmę, a Twój produkt jest innowacyjny i oryginalny. Jest to sposób na dotarcie do szerokiego grona odbiorców na całym świecie w krótkim czasie, a następnie otrzymasz możliwość ugruntowania swojej pozycji na rynku. W celu założenia własnego startupu, musisz zacząć od siebie. Sam pomysł nie wystarczy. Odpowiednia ambicja, motywacja, skrupulatność, a także bycie ekspertem, na pewno pomoże Ci w osiągnięciu sukcesu.
Dodaj komentarz