VD » Blog » Marketing » Czym jest grywalizacja w marketingu internetowym?

Czym jest grywalizacja w marketingu internetowym?

8 lipca 2021 (aktualizacja: 9 lipca 2021) 6-8 min. czytania
Co to jest grywalizacja? Dlaczego warto ją stosować?
Zobacz jak zwiększyliśmy sprzedaż o 739%

Co to jest grywalizacja?

W ostatnim czasie grywalizacja, gryfikacja lub gamifikacja niezwykle często stosowana jest w e-marketingu, jako skutek zmiany konsumpcji treści. Pod tym pojęciem kryje się dodawanie elementów rywalizacyjnych z działaniami promocyjnymi. Wiele znanych firm i brandów chcąc zainteresować i zaktywizować klientów stosuje zabiegi nakłaniające do rywalizacji, które bardzo często są przedstawiane za pomocą gier komputerowych i gier fabularnych.

Grywalizacja jako reakcja na dużą ilość towarów

Coraz więcej młodych osób decyduje się na zakupy przez internet. Codziennie są one z każdej strony atakowane przez różne przekazy marketingowe. Na rynku jest bardzo dużo dostępnych produktów i niezwykle trudno jest przebić się w gąszczu konkurencji. Konsumenci oczekują od nas prostego i szybkiego przekazu, który ma ich zaangażować. Nie jest to proste, dlatego do promocji wykorzystuje się elementy grywalizacji.

Jak wykorzystać grywalizację w marketingu?

Kluczową regułą grywalizacji jest zaproponowanie klientowi wyzwania. Ważne, żeby nie było ono zbyt trudne, bo uczestnicy się zniechęcą, ani zbyt łatwe, bo nie będzie ono zbytnio atrakcyjne. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest element zachęcający, w tym wypadku najlepsza będzie ciekawa nagroda. Warto zadbać, żeby wygrane różniły się od siebie w zależności od osiągniętego miejsca. Ktoś kto zdobędzie pierwszą nagrodę powinien otrzymać lepszy prezent aniżeli ten z miejsca dziesiątego.

Wymogi prawne

Decydując się na tego rodzaju formę reklamy musimy zadbać o regulamin wydarzenia zawierający szczegółowe wytyczne dotyczące gry. Muszą być w nim zawarte informacje o nagrodach i sposobie ich przekazania, terminie w jakim rozgrywa się gra, sposobie przechowywania i wykorzystania danych osobowych uczestników itd. Regulamin musi być ogólnodostępny, najlepiej żeby znajdował się na naszej stronie, żeby każdy zainteresowany mógł się z nim zapoznać.

Zalety grywalizacji

Jedną z zalet grywalizacji jest zaangażowanie klientów i zwiększenie świadomości brandu, firmy lub marki. Klienci często utożsamiają się z firmą, co wpływa później na ich decyzje zakupowe. Jest większa szansa, że wybiorą daną firmę i będą wobec niej lojalni.

Serwisy społecznościowe oraz smartfony i ich wpływ na grywalizację?

Grywalizacja tak naprawdę rozwija się dzięki social mediom i powszechnemu używaniu smartfonów. W związku z tym, że użytkownicy używają telefonów wszędzie, mają czas żeby brać udział w organizowanych konkursach, w których wygrywa ten, kto otrzyma najwięcej polubień od innych użytkowników, meldować się w określonych punktach i zdobywać punkty za branie udziału w dedykowanej grze. Popularnym wykorzystaniem grywalizacji jest tworzenie programów pod Facebooka przez znane firmy, a zadaniem internautów jest udostępnianie posta i zapraszanie do gry swoich znajomych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *