Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Cross marketing – na czym polega?


Cross marketing – na czym polega?19 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Działając w określonej branży zdajemy sobie sprawę, że wszechobecna konkurencja może w najmniej oczekiwanym momencie dać o sobie znać. Całkiem prawdziwe jest stwierdzenie, że “konkurencja nigdy nie śpi”, jednak warto zaznaczyć, że nie wszystkie firmy działające w tej samej branży, są dla siebie wzajemnie konkurencją – przynajmniej nie w sposób bezpośredni. Część z przedsiębiorstw w tej samej branży może w naturalny sposób się uzupełniać. Dlatego warto dowiedzieć się tego, czym jest tzw. cross marketing.

Czym jest cross marketing?

Cross marketing można wprost rozumieć jako “marketing krzyżowy”. Będzie on charakteryzował się współpracą przynajmniej dwóch organizacji, które nie posiadają konkurencyjnych ofert, a będą się wzajemnie uzupełniać. Cross marketing wykorzystywany jest przede wszystkim, aby poprawić skuteczność dotarcia do wspólnych grup docelowych, przez wszystkie firmy biorące udział w projekcie.

Bardzo ważne jednak jest uzupełnianie się wzajemnie oferowanych produktów lub usług. Muszą mieć one ze sobą przynajmniej jeden wspólny mianownik. Najlepiej to zobrazować na przykładzie, których jest naprawdę mnóstwo. Przykładem cross marketingu może być oferta pakietu Microsoft Office do konkretnego modelu laptopa lub etui, mysz komputerowa jako dodatek itp. W tym przypadku, wychodzi się z założenia, że użytkownik nowego laptopa, może chcieć kupić także inne oferowane mu produkty, ponieważ będą mu prawdopodobnie potrzebne.

Przeczytaj również  Work-Life Balance czyli jak znaleźć równowagę między pracą, a życiem prywatnym?

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Jakie korzyści wynikają z marketingu krzyżowego?

Firmy decydujące się na cross marketing mogą liczyć na przeróżne korzyści w zależności od sytuacji. Warto jednak zaznaczyć, że podstawową sprawą będzie tutaj przede wszystkim docieranie do większej grupy odbiorców. Należy jednak pamiętać, że nie tylko oferty poszczególnych firm powinny się uzupełniać. Jeśli cross marketing ma być skuteczny, same organizacje również powinny mieć ze sobą wspólne cechy – wspólny rynek nie wystarczy do przekonania odbiorców.

O czym jeszcze warto pamiętać w przypadku marketingu krzyżowego?

  • Zmniejszenie wydatków reklamowych

Za sprawą cross marketingu, będziemy wykorzystywali również wspólne budżety reklamowe. Skoro na materiale mają być widoczne dwa produkty, dwóch firm, wtedy w zależności od sytuacji firmy podzielą się kosztami materiałów promocyjnych.

  • Zwiększenie zaufania odbiorców

Współpracując z inną firmą, będziesz przez odbiorców z nią identyfikowany. Warto o tym pamiętać. Dlatego jeśli podmiot współpracujący posiada dobrą renomę i ugruntowaną pozycję na rynku to na tym skorzystasz. Jednak należy pamiętać, że ta korzyść będzie działała w dwie strony i może się przerodzić także w wadę cross marketingu.

  • Wejście na nowe rynki

Za sprawą cross marketingu mamy możliwość dotrzeć do odbiorców, którzy być może wcześniej nie słyszeli nic o naszej firmie itp. Warto zwrócić uwagę, że oferowanie “w zestawach” różnych produktów, zwykle ma korzystną cenę z punktu widzenia konsumenta. Dlatego jest to dobry sposób promocji szczególnie dla nowych marek.

Przeczytaj również  Jak się wyróżnić na tle konkurencji w Internecie?

Jak wykorzystać corss marketing w praktyce?

Jak możesz się domyślać, najpierw trzeba znaleźć odpowiednią firmę, z którą nawiążesz współpracę. W tym celu bardzo ważne będzie m.in. porównanie ofert, a także ogólne prześwietlenie. Należy jak najdokładniej zbadać potencjalnego partnera do działań marketingowych, zwrócić uwagę na elementy identyfikacji wizualnej, misję, wizję, cele itp. W tym celu warto wykorzystać media społecznościowe. Poza informacjami o samej firmie, będziemy mogli także zauważyć, jakie zdanie na jej temat mają odbiorcy.

Media społecznościowe w dzisiejszych czasach odgrywają ogromną rolę. Dlatego warto także je wykorzystać do późniejszych działań marketingowych z zakresu cross marketingu. Tworzenie postów, wspólne organizowanie konkursów, plebiscytów, sondaży itp. Całość można wesprzeć także odpowiednimi adnotacjami na stronach internetowych oraz wykorzystać e-mail marketing. W tym przypadku, można w ramach współpracy prowadzić np. wspólny newsletter, który będzie poświęcony przedmiotom marketingu krzyżowego (produktom lub usługom).

Podsumowanie

Cross marketing to inaczej marketing krzyżowy. Polega on na współpracy przynajmniej dwóch organizacji, które posiadają uzupełniające się wzajemnie oferty, a nie będą dla siebie bezpośrednią konkurencją na rynku. W ten sposób, współpracujące ze sobą firmy mogą poszerzać swoje grupy odbiorców o nowych klientów, zmniejszać wydatki na reklamę oraz czerpać z wizerunku drugiej firmy. To wszystko sprawia, że cross marketing jest ciekawą formą promocji, która jest szeroko wykorzystywana we współczesnym świecie.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Cross marketing - na czym polega? [Przykłady]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *