Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Narzędzia dla firm / Jak zabezpieczyć WordPress przed wirusami


Jak zabezpieczyć WordPress przed wirusami



20 października 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Wobec dynamicznego rozwoju systemów zarządzania treścią, wysuwa się zagadnienie ich bezpieczeństwa. Wirusy (nie tylko cyfrowe) rozmnażają się tam, gdzie mają sprzyjające warunki środowiskowe. Zatem, im większa liczba użytkowników, tym miejsce bardziej “sprzyja” wirusom. Najpopularniejszy CMS na świecie – WordPress – w logiczny zatem sposób jest narażony m.in. na działalność ogromnych ilości złośliwych oprogramowań (ang. malware). W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć więc dane naszych stron czy sklepów internetowych?

Hosting

Umiejscowienie strony na dobry hostingu jest podstawą. Należy sprawdzić, czy posiada ochronę przeciwko atakom DDoS (atak z wielu miejsc jednocześnie na jeden cel), obsługuję najnowszą wersję PHP 8 (aktualną wersję można znaleźć na stronie php.ini), a także włączoną obsługę jego konfiguracji w tym “mod_rewrite”.  Warto również zwrócić uwagę, czy wykonywane są kopie zapasowe naszych danych oraz czy mamy do nich bezpłatny dostęp. Jeśli nie, należy skupić się na samodzielnym robieniu back’upów, dzięki czemu po niechcianym ataku, natychmiast będziemy mogli wrócić z naszą stroną do stanu roboczego.

Przeczytaj również  Narzędzia do analizy konkurencji w internecie

Certyfikat SSL

Warto przypomnieć, że certyfikat SSL szyfruje wszelkie informacje wysyłane między przeglądarką użytkownika a stroną internetową. Wszystkie firmy hostingowe posiadają płatne oraz darmowe certyfikaty, należy się upewnić o ich aktualności.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Aktualizowanie WordPress

Aktualizacje CMS, nie zawierają tylko zmian wizualnych czy funkcyjnych. Pod kątem technicznym aktualizacje zawierają przydatne aktualności, które mają wpłyną na poziom bezpieczeństwa systemu. W tym kontekście warto również pamiętać o ukryciu wersji oprogramowania, z którego korzystamy, aby nie był widoczny z widoku naszej domeny.

Odinstalowywanie nieużywanych wtyczek i szablonów

Jeśli nie korzystamy z konkretnych narzędzi, należy się ich pozbyć. Potrzebne są tylko te, które aktualnie używamy. Zmniejsza się w ten sposób możliwości wystąpienia zawirusowania, poprzez ograniczenie ilości danych w CSM. Mówiąc najprościej – utrudniamy życie hakerom i robotom.

Zmiana danych logowania

W kontekście cyberbezpieczeństwa w ogóle, należy pamiętać, że w idealnym przypadku, hasła powinny składać się z wyrażeń niesłownikowych, posiadać różne wielkości liter, cyfry, a także znaki specjalne. Ponadto, należy zmieniać je cyklicznie, we wszystkich prywatnych kontach internetowych (np. raz na miesiąc). Jeśli chodzi o login, odradza się stosowania potocznych sformułowań takich jak: admin, administrator, redaktor itp. Nie powinno stosować się także własnego imienia i nazwiska, jeśli jest ono podane większemu audytorium (np. na stronie internetowej).

Przeczytaj również  Narzędzie Google Search Console - analiza danych

Blokowanie dostępu do plików

WordPress umożliwia zablokowanie istotnych dla nas plików, takich jak “wp-config.php” (zawiera dane logowania do serisu oraz bazy danych). Można zablokować dostęp do niego z zewnątrz. Dzięki temu wgląd do pliku będzie posiadał jedynie WordPress. Wystarczy, że w tym celu dodamy kilka linijek kodu do pliku “htaccess”, który odnaleźć można w głównym folderze WordPressa na serwerze. Należy umiejscowić kod na samej górze pliku:

<files wp-config.php>
order allow,deny
deny from all
</files>
<files xmlrpc.php>
    order allow,deny
    deny from all
</files>

Jak zabezpieczyć WordPress przed wirusami?  – Podsumowanie

Sposobów na zabezpieczenie naszych danych w WordPressie przed wirusami jest wiele. Przedstawione powyżej, są najistotniejszymi i najprostszymi do realizacji. Dzięki zastosowaniu ich, zdecydowanie obniżymy ryzyku zawirusowania naszej strony bądź sklepu internetowego. Warto jednak pamiętać, że w przypadku WordPressa, a także wszystkich innych narzędzi zlokalizowanych w Internecie, warto zapoznać się, a także stosować ogólne zasady cyberbezpieczeństwa.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak zabezpieczyć WordPress przed wirusami?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *