Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Kampanie społeczne i reklama społeczna – czym są?


Kampanie społeczne i reklama społeczna – czym są?



5 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W dzisiejszych czasach słowo “reklama” ma nieco negatywne skojarzenia. Pomijając istnienie całej masy dobrze dopracowanych kampanii reklamowych, spotów, działań itp. Możemy spotkać się także z określeniem typów reklamy. Jednym z nich jest reklama społeczna, która posiada bardzo interesujące założenia.

Reklama społeczna – definicja

Mówiąc wprost, jest to rodzaj reklamy, który ma za zadanie wywołanie określonych, pożądanych zmian w społeczeństwie. Zatem w założeniu ma powodować pozytywne przemiany jednostek, z których adresaci reklamy mają czerpać pewne korzyści niematerialne. Z tego względu reklama społeczna będzie poruszać trudne tematy, o których zazwyczaj nie rozmawia się w społeczeństwie np. 

  • aborcja
  • wypadki
  • uzależnienia
  • choroby

Na skutek tego wiele osób może się dziwić, dlaczego “reklama”, która przecież kojarzy się z pewnym stopniem komercji z poziomu samej nazwy. Warto zatem przywołać różnicę pomiędzy tymi typami reklam; komercyjnej oraz społecznej.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Reklama komercyjna czy społeczna?

Wiemy już, że reklama społeczna znacząco różni się od tej typowej, którą wszyscy mają przed oczami, wypowiadając to słowo. Jakie są więc najważniejsze różnice?

  • Przedmiot “sprzedaży” – reklama komercyjna, ma służyć do sprzedania konkretnego produktu lub usługi. Społeczna natomiast “sprzedaje” ważną ideę, która w społeczeństwie ma kiełkować i przynieść oczekiwane rezultaty w dłuższej perspektywie.
  • Przekaz – reklama komercyjna będzie głównie chciała skłonić swojego odbiorcę do dokonania zakupu, ma służyć jako korzyść dla reklamodawcy. Reklama społeczna natomiast, będzie nakłaniała do zmiany postaw odbiorców, po prostu ma dać im do myślenia. W związku z czym, nie musi się ona podobać, ale może zostać zapamiętana przez wzbudzenie silnych negatywnych emocji takich jak smutek, żal, szok itp.
  • Postawa – w przypadku reklamy komercyjnej, mamy do czynienia ze zwykłym konsumpcjonizmem. Natomiast jeśli przyjrzymy się reklamie społecznej, ona będzie miała znacznie bogatszy wachlarz postaw. Przede wszystkim może odwoływać się do religii, wychowania, tradycji, historii, a nawet patriotyzmu.
Przeczytaj również  Czym jest marketing?

W przypadku takiego przedstawienia “reklamy społecznej” możemy odnieść wrażenie, że jest to swego rodzaju oksymoron i nie bez powodu może powodować mieszane uczucia z poziomu samej nazwy.

Przykładowe reklamy społeczne

Aby odpowiednio uzmysłowić sobie, jak często mamy do czynienia z reklamami społecznymi, warto przytoczyć kilka przykładów, które pokażą nam, że tego rodzaju materiałów, nie jest wcale tak mało, jakby mogło się wydawać.

  • “Sekret” – nie jestem przekonany, czy tego rodzaju reklamy można rozpatrywać w kategoriach “dobra”, “niedobra”. Reklama społeczna ma spełniać swoje zadania, a ta jest przede wszystkim mocna. W jednym z kin, przed seansem zostały podarowane widzom cukierki z listem i prośbą o ich zjedzenie. Wszyscy oczywiście to zrobili. Następnie, na ekranie została przedstawiona reklama, poruszająca problem wykorzystywania seksualnego dzieci z wykorzystaniem tych samych cukierków. (https://www.youtube.com/watch?v=cQMynSz4JWw) 
  • “#heimkommen” – reklama stworzona przez niemiecką firmę EDEKA, została przetłumaczona na bardzo wiele języków, a w ciągu 10 dni odtworzono ją 10 milionów razy. Porusza problem samotności podczas świąt Bożego Narodzenia i przedstawia historię starszego mężczyzny, który musiał sfingować własną śmierć, aby zobaczyć się w ten szczególny czas z bliskimi. W Polsce była ona transmitowana w wielu stacjach telewizyjnych w okresie świąt. (https://www.youtube.com/watch?v=V6-0kYhqoRo
  • “Eyes on the road” – kampania przygotowana na zlecenie Volkswagena. Porusza problem korzystania z telefonu podczas jazdy. Ludziom w kinie został odtworzony film, w którym widać osobę jadącą samochodem. W pewnym momencie wszyscy na sali otrzymują wiadomość sms i machinalnie ją odczytują. Następnie dochodzi do wypadku. (https://www.youtube.com/watch?v=R22WNkYKeo8
Przeczytaj również  Cykl Deminga - co to jest i na czym polega?

Podsumowanie

Reklama społeczna, pomimo możliwe negatywnego odbioru podczas pierwszego zetknięcia się z tą nazwą, posiada szczytny cel. Ma za zadanie wpływać na odbiorców, aby zmienili swoje negatywne zachowania. Uzmysławia często poważne problemy i uwrażliwia społeczeństwo na konkretne poruszane tematy. Sprzedaje więc nie produkty, ale ideę, która ma procentować w przyszłości i możliwie jak najbardziej, wpłynąć na zlikwidowanie niepożądanych zachowań i postaw społecznych.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Kampanie społeczne i reklama społeczna - czym są?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *