Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Emocje w reklamach, reklamy emocjonalne, badanie emocji


Emocje w reklamach, reklamy emocjonalne, badanie emocji2 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Emocje, reklama, konsumenci

Nie ulega wątpliwości, że działania reklamowe w założeniu mają na nas oddziaływać. Jednak ostatnimi czasy, szczególnie dużą uwagę w agencjach reklamowych, przykłada się do tego, aby reklama oddziaływała na emocje odbiorców. Dlaczego? Z kilku względów. Przede wszystkim z chęci stworzenia przynależności konsumenta do naszej marki/produktu.

Oddziaływanie reklam na odbiorców

Można powiedzieć, że reklama głównie oddziałuje na nas na trzech poziomach, z których każdy ma nieco inny cel:

  • poznawczy – tutaj głównym celem jest po prostu zwrócenie na siebie uwagi, bez względu na środki. Chce się osiągnąć, zainteresowanie reklamowanego dobra.
  • emocjonalny – reklama z tego poziomu ma za zadanie przede wszystkim nawiązać konkretną i silną więź odbiorcy z produktem. Aby to zrobić, musi czerpać z poziomu poznawczego, ponieważ nie da się wzbudzić emocji bez zainteresowania. Wyjątkiem jest obojętność…
  • behawioralny – tutaj reklama w pewnym sensie sumuje, wcześniejsze poziomy oddziaływania (poznawczy i emocjonalny). Celem jest uzyskanie konkretnych zachowań wśród odbiorców. Jeśli reklama zainteresowała odbiorcę, a także wyzwoliła w nim jakieś emocje – bardzo często może się okazać, że wpłynie to na jego zachowanie, chociażby podświadomie.

Wynika z tego, że reklamy (w tym przypadku) można wyróżnić na podstawie tego, jakie produkty nam przedstawia, jakie emocje chce wzbudzić u odbiorców, a także jakie zachowania chce u nich ukształtować.

Przeczytaj również  Skuteczna reklama sklepu internetowego z odzieżą

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Dlaczego emocje?

Skupmy się na poziomie emocjonalnym, ponieważ jest tak naprawdę kluczowy w procesie oddziaływania. Dlaczego? Produkt, jeśli jest ciekawy – zainteresuje. Czyli spełni główne założenia poziomu poznawczego. Natomiast w związku z emocjami kształtują się późniejsze określone i pożądane zachowania. No dobra, ale dlaczego?

Ze względu na odmienność. Kluczowe w tym aspekcie jest, aby zdać sobie sprawę, jak wiele reklam odbierasz w ciągu jednego dnia. W telewizji, w Internecie, w radio, w sklepie, na ulicy itp. No i najważniejsze pytanie, ile z tych reklam wzbudza u Ciebie emocje?

Można powiedzieć, że z winy samych reklam, człowiek może doświadczać przeciążenia informacyjnego. Dlatego tak ważne jest, aby wyróżnić się z tłumu, a najlepiej jeśli będzie to wykonane przez emocje, które pozwolą na zapamiętanie naszej reklamy, a także wpłyną na zachowania konsumentów.

Siła emocji

Aby lepiej zobrazować sobie dlaczego warto uderzać w emocjonalne tony w reklamach, warto sobie wyobrazić jedną rzecz. Przypomnij sobie ostatnią rzecz, która wzbudziła w Tobie silne emocje – pozytywne lub negatywne. Nieważne czy była to np. obrona pracy dyplomowej, stłuczka samochodowa, czy wygrana w STS`ie. Najważniejsze jest to, że to zdarzenie budzi w Tobie silne emocje takie jak: radość, gniew, smutek. To w znaczny sposób wpływa na zapamiętanie określonej rzeczy.

To właśnie siła emocji kieruje nas ku późniejszym zachowaniom. Jeśli reklama, której jesteśmy odbiorcami, wywoła u nas radość lub śmiech, zamiast obojętności – zapamiętamy ją, a następnie podświadomie możemy dążyć np. do zakupu reklamowanego produktu.

Przeczytaj również  FLoC - ewolucja prywatności w Internecie?

Emocje w reklamie

Zatem dzięki kampanii emocjonalnej, odbiorcy chętniej będą ją pamiętać z uwagi na jej wydźwięk i brak nachalności. Będą wspominane przez odbiorców, opowiadane przy kolacji itp. Pomimo zainteresowania, zyskasz w oczach samych odbiorców. Jednak ważne jest, aby nie podejść do tego tematu zbyt pobłażliwie. W kampanii emocjonalnej nie należy przesadzić, ponieważ może to mieć złe dla nas skutki. Za przykład może posłużyć chociażby niesmaczna reklama – Powerade, padłeś powstań – z historią Powstania Warszawskiego w tle.

Dobrym przykładem dla kampanii emocjonalnej są natomiast świąteczne spoty reklamowe Allegro, które po raz pierwszy pojawiły się parę lat temu. Z odpowiednim smakiem, potrafią zainteresować, a także przekazać pewną historię. Sądze, że nie trzeba nic więcej dodawać, a na pewno każdy z nas ma już jeden z nich przed oczami. Jest to skutek dobrze przeprowadzonej, kampanii emocjonalnej.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest wyróżnić się na tle konkurencji. Są różne metody pozyskiwania uznania konsumentów, a coraz częściej – ze względu na swoją skuteczność stosuje się emocjonalne kampanie reklamowe, które potrafią zainteresować, a także jeśli uderzają w odpowiednie tony, będą wywierać na odbiorcach konkretne działania. Co więcej, emocjonalną reklamę, dużo łatwiej jest zapamiętać, a dzięki temu utrwali się obraz naszej marki wśród odbiorców, a także wpłynie to na budowanie z nimi więzi.

źródło:
https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/1606/Prowokowanie%20emocji%20w%20reklamie.pdf


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Emocje w reklamach, reklamy emocjonalne, badanie emocji"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *