Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / IP Box – co to jest?


IP Box – co to jest?



10 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Obecny system podatkowy posiada bardzo dużo różnych regulacji, w których często po prostu trudno się połapać. Być może prowadzisz działalność badawczo-rozwojową, a nawet nie wiesz, że możesz z tego tytułu mieć ulgę podatkową. Co to takiego jest IP Box i co on oznacza?

Czym jest IP Box?

Od 1 stycznia 2019 roku osoby, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową, mają do dyspozycji preferencyjny sposób opodatkowania dochodów, które pochodzą z praw własności intelektualnej w wyniku ich wytworzenia lub ulepszenia. Ulga ta została wprowadzona m.in. na mocy ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w październiku 2018 roku. 


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Na czym polega ulga IP Box?

Ulga IP Box została wprowadzona z myślą o pobudzeniu rynku nowych technologii. Wprowadza preferencyjne opodatkowanie wynoszące 5% w podatku PIT i CIT. Warto zaznaczyć, że ulga dotyczy tylko dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Wprowadza się ją zamiast 17/32% dla PIT, 19% dla podatku liniowego oraz 9/19% dla podatku CIT.

Przeczytaj również  Tworzenie konta reklamowego na Facebooku

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?

Ogólnie mówiąc wszyscy przedsiębiorcy, którzy osiągają dochody z prawa własności intelektualnej, które są uzyskiwane z działalności badawczo-rozwojowej. Takie dochody jednak mogą przejawiać się w wielu różnych aspektach. Przede wszystkim, warunkiem sine qua non skorzystania z ulgi IP Box jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Jednak musi się to wiązać z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Co to oznacza? Będą to przede wszystkim różnego rodzaju:

  • patenty
  • prawa ochronne na wzór użytkowy (wzór użytkowy to m.in. nowe funkcje jakiegoś przedmiotu lub innowacyjny sposób jego wykonania)
  • prawa z rejestracji wzoru przemysłowego (wzór przemysłowy to np. inny kształt, kolor itp. określonego produktu)
  • prawa z rejestracji topografii układu scalonego
  • dodatkowe prawa ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin (ze względu na długość procesu uzyskania patentu, w przypadku leków stosuje się dodatkowe prawo ochronne, które jest przedłużeniem ochrony patentowej)
  • prawa z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu
  • wyłączne prawa, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin
  • autorskie prawa do programów komputerowych

Warto zaznaczyć, że nadanie jednego z powyższych praw jest możliwe za pośrednictwem urzędu patentowego. Dokonuje się w tym celu następczej kontroli merytorycznej, która odbywa się podczas rejestracji lub zgłoszenia w urzędzie. Natomiast, jeśli zgłaszamy się do urzędu patentowego w sprawach związanych z rejestracją topografii układu scalonego lub autorskiego prawa do programu komputerowego, dokonywana jest jedynie ocena formalna zgłoszenia.

Przeczytaj również  Gamification w marketingu

Ulga IP Box – obliczanie

Jak wygląda obliczanie dochodu uzyskanego z kwalifikowanego IP? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z jednego z dostępnych w Internecie kalkulatorów ulgi IP Box. Tego typu narzędzia posiadają na swoich stronach internetowych m.in. doradcy podatkowi. W tym celu warto wcześniej zebrać takie dane jak:

  • Suma dochodów uzyskanych z kwalifikowanych IP w danym roku podatkowym
  • Koszty działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej w związku z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej
  • Koszty na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotu niepowiązanego oraz powiązanego
  • Koszty na nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej

Podsumowanie

Dzisiejsza ordynacja podatkowa jest bardzo skomplikowana. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne ulgi podatkowe, dla ściśle określonych grup osób. W tym przypadku, ulga IP Box jest preferencyjną formą opodatkowania (podatek wynosi 5%) dla osób, które w myśl ustawy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i wykazują dochody pochodzących z wytworzenia lub ulepszenia kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Obowiązująca ulga IP Box od 1 stycznia 2019 roku, pozwoliła już zaoszczędzić miliony złotych polskim podatnikom. Jeśli nie wiesz czy spełniasz warunki przedstawione przez ustawodawcę, warto jest skorzystać z porady specjalisty.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gov/ulga-ip-box


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Ulga IP Box - co to jest? Kto może z niej skorzystać"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *