VD » Blog » Marketing » Wskazówki – jak napisać dobry tekst reklamowy?

Wskazówki – jak napisać dobry tekst reklamowy?

5 maja 2021 (aktualizacja: 26 maja 2021) 6-8 min. czytania
Udostępnianie konta Google Ads
Zobacz jak zwiększyliśmy sprzedaż o 739%

Zastanawiasz się, w jakiś sposób można skutecznie zwrócić uwagę użytkowników? Jeśli chcesz zaprezentować swoje produkty i zwiększyć sprzedaż warto przygotować ciekawy tekst reklamowy.

Jak napisać użyteczny tekst reklamowy?

Zanim zabierzemy się do pracy warto zastanowić się, kto jest naszym odbiorcą i jakie są jego potrzeby. Dowiedz się, które tematy będą dla niego ciekawe i o czym warto go poinformować? Naszym zadaniem jest wyróżnienie się na tle konkurencyjnych firm, dlatego warto przygotować użyteczny tekst reklamowy. To trudne zadanie, ale z pewnością nam się uda.

Tworząc tekst reklamowy trzeba pisać wyłącznie prawdę, nie można wymyślać dodatkowych funkcji ani zalet produktów, które nie istnieją. Kłamstwo szybko wyjdzie na jaw i szansa, że użytkownik zdecyduje się na naszą firmę są równe zeru. Nikt nie wybierze firmy, która już na początku współpracy wprowadza celowo w błąd. Nasz opis powinien wskazywać na mocne strony naszego artykułu. Podkreślamy dodatkowe usługi np. darmowy transport, rabat na drugi produkt itd. Dostosujmy styl wypowiedzi i dobór słownictwa do grupy odbiorców, np. sprzedając aparaty słuchowe nie możesz pisać slangiem młodzieżowym, bo twoi klienci cię nie zrozumieją.

Odwrócona piramida

Możemy wykorzystać zasadę tzw. odwróconej piramidy – najpierw najważniejsze informacje, potem szczegółowe wiadomości, a na końcu wątki poboczne, czyli odwrotnie niż w standardowych pismach (wstęp, rozwinięcie i zakończenie). Zasada odwróconej piramidy polega na umiejętnym uporządkowaniu informacji w tekście, którego zadaniem jest zdobycie i jak najdłuższe podtrzymanie zainteresowania czytelnika. Taki sposób przekazywania wiedzy jest charakterystyczny dla redaktorów, którzy już na początku tekstu informują nas o najważniejszych wydarzeniach, żeby zachęcić nas do przeczytania artykułu, a dopiero później rozwijają poszczególne wątki.

Tworząc tekst reklamowy musimy mieć świadomość, że większość użytkowników zapozna się tylko z początkiem, bo nie będzie im się chciało czytać całości. Jeśli zainteresują odbiorcę, jest szansa że zapozna się z całością. Warto więc na samym początku umieścić wszystkie istotne informacje.

Co wchodzi w skład dobrego tekstu reklamowego?

Przed napisaniem tekstu pomyślmy, które elementy powinny się w nim znaleźć? Po pierwsze najważniejszy jest odpowiedni nagłówek. Wiele osób czyta wyłącznie nagłówki, dlatego powinien on zwracać na siebie uwagę. Jeśli będzie ciekawy, zaprezentowane zostaną w nim korzyści dla użytkowników i pokażemy mocne strony towarów i usług, to więcej osób przejdzie do dalszej części tekstu. Musi być prosty, nie wolno używać specjalistycznego słownictwa, bo nikt nas nie zrozumie. Trzeba zwrócić uwagę, żeby słownictwo zachęciło, a nie zniechęciło do przeczytania naszego tekstu. Wspominaliśmy o tym już wcześniej, że tekst musi być dostosowany do grupy docelowej. Należy umieścić wezwanie do działania w tekście, żeby nasza praca przyniosła określoną korzyść.

Możliwość komentowania została wyłączona.