Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Narzędzia dla firm / Co to jest Google Data Studio?


Co to jest Google Data Studio?



6 lipca 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Co to jest Google Data Studio?

Google Data Studio to narzędzie dostępne przez internet, które gromadzi ważne dla nas dane oraz informacje i prezentuje je w ładny i czytelny sposób pod postacią konfigurowalnych analiz informacyjnych. Jest dostępne od 15 marca jako jeden z elementów narzędzia Google Analytics 360 dla firm. Od maja 2016 była dostępna darmowa opcja dla użytkowników indywidualnych i niedużych zespołów.

Dlaczego Google Data Studio jest takie przydatne?

Zanim powstało narzędzie Google Data Studio, to analitycy byli zmuszeni korzystać z Excela, raportów niestandardowych lub paneli dla menedżerów znajdujących się w Google Analytics. Nie było to zbyt wygodne. Warto wspomnieć, że program spaja ze sobą funkcje prezentacji i raportów w GA, w związku z tym ładnie wygląda a zarazem jest niezwykle funkcjonalne. Poza tym daje możliwość w miarę łatwej prezentacji danych pobranych z różnych miejsc w jednym raporcie. W związku z tym nie ma konieczności wykorzystywania kilku programów w celu zweryfikowania, jak się mają kampanie marketingowe w social media względem tych na Google i odwrotnie. Mamy wszystko wygodnie w jednym miejscu.

Przeczytaj również  SEMstorm - jako narzędzie wspierające SEO

Wady Google Data Studio

1. Wolny – niestety narzędzie potrzebuje trochę czasu na przeanalizowanie danych, które pobiera z różnych miejsc.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

2. Ograniczenia w liczbie wykresów per dashboard – są one związane z wolnej pracy programu. Im mamy więcej wykresów tym musi dłużej czekać na załadowanie się skończonej analizy.

3. Język – niestety zasoby narzędzia są przede wszystkim w języku angielskim, oczywiście jest kilka w naszym języku, ale ich liczba jest znikoma.

4. Niewielka ilość materiałów specjalistycznych – możemy znaleźć kilka opracować udostępnionych m.in. przez ekspertów z Google, ale w porównaniu do innych narzędzi to ilość nie jest duża.

Przeczytaj również  Jak sprawdzić i analizować linki przychodzące do strony internetowej?

5. Kompatybilność z innymi programami – niestety jeszcze są kłopoty z prawidłowym zebraniem danych z niektórych źródeł.

6. Niewielka liczba konektorów – znowu w Polsce nie mamy bezpłatnych konektorów, które mogą się przydać w ściąganiu danych innych witryn np. o gromadzeniu informacji z Facebooka w złotówkach.

Plusy Google Data Studio

1. Darmowy – system jest za darmo, tak jak inne programu udostępniane przez formę Google. Zapłacić trzeba wyłącznie za niektóre wizualizacji lub konektory.

2. Łatwy w obsłudze – program jest prosty w użytkowaniu poprzez bardzo wygodny zrozumiały panel. W momencie gdy nauczmy się najważniejszych zagadnień obsługa tego programu nie powinna sprawić nam kłopotu. Warto przejrzeć niedługi samouczek i wszystko będzie już dla nas zrozumiałe.

3. Kilku użytkowników może korzystać z narzędzia w tym samym czasie – program umożliwia nadawanie uprawnień w każdym zakresie kilku użytkownikom. Gotową analizę może przesłać pod postacią linka albo nadać na podany adres mailowy odpowiedniej osobie uprawnienia. W dashboardzie osoby z uprawnieniami mają możliwość wprowadzania zmian, czytania i pisania komentarzy itd.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Google Data Studio - co to jest i jak z niego korzystać?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *