Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Narzędzia dla firm / Jak zrobić formularz kontaktowy w WordPressie?


Jak zrobić formularz kontaktowy w WordPressie?10 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Formularze kontaktowe są ważną częścią procesu komunikacji pomiędzy firmami, a grupami odbiorców. Jest to prosty sposób do nawiązania kontaktu, firma otrzymuje potrzebne dane o konkretnej osobie, a konsument ma pewność, że zostanie zauważony. Ponadto jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba się nigdzie logować, ani przechodzić na inną stronę, żeby nawiązać kontakt. Dlatego są one często wykorzystywane na stronach firmowych, a także na blogach itp. Czym jest i jak stworzyć formularz kontaktowy?

Czym jest formularz kontaktowy?

Formularz kontaktowy to najprościej mówiąc narzędzie, które umożliwia kontakt użytkownikowi witryny z właścicielami danej strony. Jest to także skuteczny sposób na uzyskanie istotnych informacji o Twoich odbiorcach. W formularzach kontaktowych zazwyczaj podaje się np. numery telefonów, których raczej nie uzyskamy w przypadku pytania użytkownika, skierowanego na skrzynkę mailową.

Ponadto możemy ustawić automatyczne odpowiedzi na najczęstsze pytania, dzięki czemu użytkownicy otrzymają od razu odpowiedź na nurtujące ich kwestie. Co więcej, oszczędzamy swój czas. Uchronimy się przed spamem robotów, które automatycznie wysyłają maile na adresy, które znajdą w Internecie. 


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Dlatego formularze kontaktowe są tak często spotykane w Internecie. Przede wszystkim w prosty sposób dla nas i dla użytkowników, otrzymujemy niezbędne informacje, dzięki którym możemy skontaktować się np. z osobą zainteresowaną naszą ofertą.

Jak stworzyć formularz kontaktowy w WordPress?

Niestety, ale podstawowa wersja WordPressa, nie umożliwia nam, tworzenia formularzy kontaktowych. W tym celu musimy wykorzystać jedną z wtyczek. Jednymi z najpopularniejszych są m.in.:

  • Contact Form 7 – jest to w pełni darmowa wtyczka, z wyróżnieniem kilku płatnych dodatków. Jednak na potrzeby większości stron internetowych, formularze kontaktowe z tej wtyczki będą jak najbardziej satysfakcjonujące.
  • WPForms – w darmowej wersji wtyczki otrzymujemy około 150 gotowych szablonów formularzy kontaktowych. Jest to bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze wtyczka, w której możemy tworzyć formularze na podstawie przeciągania bloków. Obok Contact Form 7 jest to czołówka w tworzeniu formularzy kontaktowych.
  • weForms – jest to ciekawa wtyczka, która również jest dostępna za darmo. Ma wbudowany system Google reCaptcha, dzięki czemu zapobiegniemy przedostania się spamu do naszej bazy z odpowiedziami. 
Przeczytaj również  Co to jest Google Data Studio?

Oczywiście wtyczek jest znacznie więcej, a nasz wybór zależy tylko od nas. Warto zaznaczyć, że jak to w przypadku wtyczek do WordPressa bywa, utworzenie formularza kontaktowego z ich pomocą nie będzie trudnym zadaniem. W poszczególnych wtyczkach proces będzie się nieco różnił, jednak na pewno poradzisz sobie we wszystkich przypadkach.

Jak stworzyć formularz kontaktowy za pomocą WPForms?

Stworzenie formularza kontaktowego omówimy na przykładzie wtyczki WPForms. Oczywiście najpierw musimy ją zainstalować, co nie powinno być problematyczne. W tym celu musimy odbyć krótką podróż:

“Wtyczki > Dodaj nową > *szukamy wtyczki WPForms* > Zainstaluj > Włącz”. 

Gotowe. Teraz możemy zająć się procesem tworzenia formularza kontaktowego. Przechodzimy do wtyczki, a następnie klikamy “Add new”. W tym miejscu nadajemy nazwę naszemu formularzowi, a także wybieramy jeden z czterech głównych rodzajów szablonów:

  • Blank Form – jest to po prostu pusty formularz. Będziemy mogli w nim za pomocą gotowych elementów stworzyć własną wersję na zasadzie “drag&drop” (przeciągnij i upuść).
  • Simple Contact Form – w tym przypadku możemy skorzystać z gotowego formularza, w którym będziemy mogli dostosować do swoich potrzeb poszczególne jego elementy.
  • Newsletter Signup Form – ten szablon jest przeznaczony na potrzeby zapisów do newslettera, gdzie również mamy możliwość zmiany poszczególnych pól szablonu.
  • Suggestion Form – możemy go wykorzystać na potrzeby wyrażania opinii użytkowników na temat np. naszej strony, artykułu itp.

W zależności od tego, który z nich wybierzemy, konfigurator formularza kontaktowego będzie nieznacznie się od siebie różnił. Mimo wszystko, w każdym przypadku zostaniemy przeprowadzeni krok po kroku, przez poszczególne etapy tworzenia naszego formularza. Zaznaczymy interesujące nas informacje, dostosujemy je na nasze potrzeby itp. Całość odbywa się na zasadzie prostej funkcji drag&drop poszczególnych elementów.

Przeczytaj również  Czym jest CUX i dlaczego warto poznać to narzędzie?

W Ustawieniach formularza kontaktowego, będziemy mogli zarządzać powiadomieniami e-mail, potwierdzeniem przesłania formularzy itp. Wszystkie utworzone przez nas, będą pojawiały się na liście na stronie administracyjnej we wtyczce. Dzięki niej będziemy mogli szybko edytować, usuwać, a także kopiować własne formularze kontaktowe.

Jak dodać formularz kontaktowy do strony WordPress?

Gdy utworzymy nasz formularz kontaktowy za pomocą wtyczki w WordPressie, zostanie nam jeszcze sprawa umieszczenia go na stronie. Możemy zdecydować się na jedną z dwóch możliwości: 

  • Pasek boczny – formularz kontaktowy może się wyświetlać z boku naszej strony internetowej, w jej stopce itp. Musimy w tym celu w administracji wybrać kolejno “Wygląd > Widżety > WPForms”. Wybieramy formularz i umieszczamy go tak jak inne widżety, na wybranym przez nas miejscu na stronie.
  • Stałe miejsce na stronie – aby to zrobić, przede wszystkim musimy skopiować kod formularza. Możemy go znaleźć m.in. na liście naszych formularzy w kolumnie “shortcode”. Kopiujemy go i tworzymy nowy blok na interesującej nas stronie, gdzie ma znaleźć się formularz kontaktowy i umieszczamy w nim skopiowany kod.

Podsumowanie

Formularz kontaktowy to świetne narzędzie, które umożliwia pozyskiwanie interesujących nas danych od naszych odbiorców. Dla samych użytkowników jest to także wygodna forma kontaktu z firmą. Warto z niej skorzystać, ponieważ stworzenie własnego formularza kontaktowego jest bardzo proste i nie pochłania dużej ilości naszego czasu. 

W celu stworzenia własnego formularza kontaktowego w WordPressie, musimy zdecydować się na jedną z wielu dostępnych wtyczek dla naszego CMSa. Jednak naprawdę warto to zrobić, ponieważ znacząco ułatwia to całe zagadnienie i bezproblemowo będziemy mogli stworzyć własny formularz kontaktowy, nawet jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak dodać formularz kontaktowy WordPress?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *