Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Jak zaprojektować program lojalnościowy w e-commerce?


Jak zaprojektować program lojalnościowy w e-commerce?18 czerwca 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Wiele firm chce stworzyć program lojalnościowy, który zainteresuje obecnych klientów i przyciągnie do sklepu internetowego nowych użytkowników. Warto zastanowić się nad uruchomieniem takiego dodatkowego bonusu, bo ciekawy program partnerski gwarantuje zwiększenie sprzedaży, a co za tym idzie wzrost zysków firmy. Wiele znanych sklepów stworzyło swoje autorskie programy partnerskie lub przyłączyło się do większej sieci afiliacyjnej. Sprawdźmy zatem, co charakteryzuje efektywne programy lojalnościowe i w jaki sposób je przygotować?

Co chcemy uzyskać?

Zastanówmy się najpierw jaki, jest cel programu lojalnościowego? Najprościej mówiąc chcemy zdobyć tzw. lojalnych klientów, z którymi zbudujemy pewną więź, poza tym ważne jest zadbanie o rozpowszechnianie świadomości, co w efekcie prowadzi do zwiększenia ilości sprzedawanych produktów. Proponowanie obecnym klientom kolejnych produktów lub usług kosztuje nas znacznie mniej, aniżeli zdobycie nowych odbiorców. Z tego właśnie powodu właściciele sklepów internetowych chcą zachęcić konsumentów do kolejnych zakupów poprzez programy lojalnościowe. Osoby, które są zadowolone z wcześniej zakupionych towarów oraz obsługi posprzedażowej chętniej zdecydują się na kolejne zakupy. Dodatkowe punkty na koncie stałego klienta, nagroda lub dodatkowa usługa z pewnością skłoni ich do skorzystania z naszych usług, a nie konkurencyjnych firm.

Przeczytaj również  Audiomarketing - Co to jest? Jak zdobyć klientów za pomocą dzwięku?

Zalety programu lojalnościowego dla klientów

Plusy programów lojalnościowych możemy podzielić na nietransakcyjne i transakcyjne. Zalety nietransakcyjne programów partnerskich, to możliwość śledzenia zamówienia, dostęp do dodatkowych treści edukacyjnych, możliwość oddania produktów bez konieczności posiadania dowodu zakupu, bilety na ciekawe wydarzenia, a także indywidualna obsługa. Plusy transakcyjnych programów lojalnościowych, to zniżki rabatowe, bezpłatne usługi lub artykuły, także możliwość dokonania zakupu w tzw. przedsprzedaży.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

W jaki sposób przygotować program partnerski?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę obecne zachowania klientów, z pewnością zbieramy tego typu informację, które teraz możemy wykorzystać. Dowiemy się, jakie użytkownicy mają potrzeby, co ich może zainteresować i będziemy mogli tą wiedzę spożytkować. Najczęściej proponowanym klientom programem lojalnościowym jest zbieranie punktów. Tego rodzaju rozwiązanie jest łatwe w obsłudze, wystarczy że klient otrzymuje za wydanie określonej kwoty punkty np. 5 zł = 1 punkt, gdy uzbiera odpowiednią ilość może je wymienić na nagrodę, darmowy produkt lub usługę. Innym rozwiązaniem jest stworzenie płatnego programu VIP, za który klienci muszą płacić, jakie w zamian otrzymują dodatkowe zniżki, darmową przesyłkę lub bilety na wydarzenia itp. Przykładem płatnego programu jest np. Empik Premium. Równie ciekawym rozwiązaniem jest program postępu, tzn. klient musi wykonać jakieś czynności i za zdobycie kolejnych umiejętności otrzymuje bonusy. Przykładem tego rozwiązania jest ostatni konkurs Rossmanna pt. Czujesz klimat.

Przeczytaj również  Growth hacking - co to jest i na czym polega?


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Program lojalnościowy w sklepie internetowym [Poradnik]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *