Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Współpraca z blogerami – co warto wiedzieć?


Współpraca z blogerami – co warto wiedzieć?2 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Szeroko rozumiana współpraca z blogerami jest coraz chętniej wykorzystywana przez różne marki jako forma promocji. Chociaż lwią część rynku w tym przypadku zgarniają influencerzy, którzy niekoniecznie znani są ze swoich tekstów blogowych, to nadal nie brakuje przypadków osób, które to właśnie za sprawą swojego bloga zyskały rozgłos i są dzisiaj rozpoznawalne. Rozmiary zasięgów oraz społeczności tworzonych wokół twórczości jednej osoby, bywają po prostu niewiarygodne. Dlatego nie należy rezygnować z tej formy promocji, nawet w przypadku mniejszych firm.

Współpraca z blogerami, czyli z kim?

Mówiąc najprościej, blogerzy to osoby prowadzące swojego własnego bloga. Zyskując jak największe zasięgi swojej internetowej twórczości, są po prostu łakomym kąskiem dla osób, które chcą rozpropagować swoje produkty w jakiejś konkretnej grupie docelowej. Tym sposobem audytorium danego blogera lub blogerki, staje się także audytorium naszych produktów lub usług, a im większa jest grupa odbiorców, tym lepiej.

Współcześnie jednak współpracę z blogerami należy rozumieć nieco szerzej, ponieważ blogi same w sobie, chociaż nadal są ważną częścią Internetu, to coraz częściej dużo bardziej atrakcyjna wydaje się być współpraca z influencerami, do których grona możemy zaliczyć oczywiście także blogerów. Kogo jeszcze? Wszelkiego rodzaju rozpoznawalne osoby w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, TikTok, YouTube itp.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Współpraca z blogerami – od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy zrobić research blogosfery. Różnego rodzaju interesujących blogów dla Twojej firmy na pewno nie zabraknie, zatem możemy spokojnie przesiać te blogi, których odbiorcy po prostu nie będą nas interesować. Chodzi o to, żeby odbiorcy konkretnego blogera pokrywali się z interesującą nas grupą docelową produktu bądź usługi.

Przeczytaj również  Marketing terytorialny - na czym polega?

Nie będzie miało sensu przecież reklamowanie np. maści na bóle stawów wśród dzieci i młodzieży. Chociaż te grupy odbiorców mogą z nich skorzystać, to reklamowanie tego typu produktów wśród zdecydowanie starszych osób, przyniesie prawdopodobnie większe zyski. Jest to dość skrajny przykład, jednak pokazuje to, jak ważne jest dopasowanie tematyki naszych produktów do odbiorców konkretnego blogera.

Gdy to zrobimy, warto przed nawiązaniem kontaktu z blogerem, czegoś się dowiedzieć o nim i o jego twórczości. Możemy przeczytać najpopularniejsze lub najnowsze artykuły oraz zajrzeć do zakładki “o mnie” itp. Powinniśmy także dokonać oceny samego bloga, jego wykonania, estetyki, tego czy już coś jest na nim reklamowane itp. Ma to być miejsce reklamy Twojego produktu, zatem powinno być jak najbardziej spójne z komunikacją marketingową Twojej marki.

Na czym polega współpraca z blogerami?

Mówiąc najprościej, współpraca z blogerami polega na tym, że reklamodawca w jakiś sposób wynagradza taką osobę, a w zamian na jego blogu pojawia się artykuł dotyczący produktu lub usługi reklamodawcy. Często może być to forma przetestowania produktu itp. Jednak sprawa nie jest tak prosta jak się wydaje. Przede wszystkim są pewne utarte zasady, których w przypadku współpracy z blogerami nie należy łamać, a w zasadzie ciężko jest działać w inny sposób. O co chodzi?

  • Bloger nie napisze tego, czego chcesz – oczywiście możemy spróbować wpłynąć w jakiś sposób na to, jak będzie wyglądał dany tekst, ale wtedy powinniśmy się zastanowić nad rzetelnością samego blogera i czy w ogóle jest sens z nim współpracować. Jego opinia o naszym produkcie lub usłudze powinna być niezależna i prawdziwa.
  • Bloger odrzuci ofertę, która mu nie odpowiada tematycznie – tak jak Ty zrobiłeś research pod kątem blogów, które najbardziej będą pasowały do Twojej marki, produktu lub usługi itp. Tak samo bloger może odrzucić współpracę jeśli uzna po prostu, że Twoje produkty nie są odpowiednie do tematyki jego bloga i mógłby taką współpracą, po prostu zawieść swoich odbiorców.
  • Nie ingeruj w wolność blogera – prowadzenie własnego bloga ma to do siebie, że tego rodzaju twórczość jest niezależna. Po prostu. Bloger publikuje to co uważa za słuszne. Jakiekolwiek próby narzucania własnej woli blogerowi mogą tylko wpłynąć na niepowodzenie współpracy, która powinna być jak najbardziej naturalna i z obopólną korzyścią.
Przeczytaj również  Reklama firmy budowlanej

Współpraca z blogerami – kilka słów na koniec

Przede wszystkim warto pamiętać, że współpraca z blogerami nie jest darmowa, oczywiście trzeba wynagrodzić osobę reklamującą nasze produkty lub usługi, jednak to w jaki sposób się to zrobi, jest już kwestią indywidualną i elastyczną. Możemy zaproponować określoną kwotę, sam produkt lub usługę, a także zdecydować się na partnerstwo z blogerem i oferować wynagrodzenie za konkretne efekty.

Warto także pamiętać, że w celu nawiązania kontaktu z daną osobą, nie musimy bezpośrednio wysyłać maila lub wykonywać telefonu. Częstym zabiegiem jest wysłanie danej osobie np. jednego z naszych produktów w formie prezentu. Musimy jednak pamiętać, że nie możemy nic w zamian oczekiwać. Ma to być forma pokazania się tej osobie, by mogła się dowiedzieć o marce, a dopiero później powinien nastąpić kontakt właściwy w celu zaproponowania współpracy.

Współpraca z blogerami może być naprawdę korzystna, jednak musimy pamiętać, że rządzi się ona swoimi własnymi prawami. Nie jest to rodzaj opublikowania artykułu sponsorowanego na portalu internetowym o dużych zasięgach. Warto o tym pamiętać.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Współpraca z blogerami - co warto wiedzieć?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *