Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Co to jest Unikalna Cecha Oferty? USP produktu


Co to jest Unikalna Cecha Oferty? USP produktu12 lipca 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Co kryje się za skrótem USP produktu?

USP produktu, czyli inaczej unique selling proposition to działania, które mają na celu podkreślić cechę danego artykułu, która odróżnia go od konkurencyjnych firm. Uwidocznienie wybranego elementu jest atutem tego produktu, chwalimy się że nasz towar jest lepszy bo ma właśnie tę cechę, a inne artykuły jej nie mają. To świetne działania biznesowe, które mają na celu pokazać, że jesteśmy lepsi. W czasach bardzo dużej konkurencyjności w niemal wszystkich branżach, ogromnej ilości różnych produktów bardzo trudno jest przebić się ze swoimi usługami. Klienci z każdej strony zalewani są ogromem informacji, dlatego stosowanie USP produktu wydaje się tak naprawdę koniecznością.

Co może być unikalną cechą produktu?

Chcąc wypromować swoje artykuły trzeba się im dobrze przyjrzeć i przeanalizować funkcjonalność. Musimy znaleźć i skupić się na jednym elemencie, który od teraz stanie się największą zaletą artykułu i właśnie ta cecha będzie się odróżniać na tle konkurencji. Typowe teksty reklamowe typu „dobra jakość za małe pieniądze” nikogo nie przekonają. Najwięksi na świecie gracze nie mówią o cenie, tylko podają oryginalne lub nietypowe hasło przewodnie. Cecha musi się kojarzyć potencjalnym klientom z firmą lub produktem. Niezwykle ważne w całym procesie ustalania unique selling proposition jest ustalenie kim jest nasza grupa odbiorców. Musimy zwrócić uwagę na płeć, wiek, hobby, miejsce pracy, wykształcenie lu posiadanie dzieci. W zależności od odbiorców, na których nam zależy przekaz musi być inny dla każdej z grup, żeby był skuteczny.

Przeczytaj również  Owned media w marketingu - czym są?

Na co zwrócić uwagę tworząc unique selling proposition?

USP produktu pozwala skoncentrować się działaniach reklamowych, copywritingu, komunikacji, brandingu itd. Użytkownicy mogą się łatwo zorientować, że ten produkt jest dla nich. Uwidocznienie niepowtarzalnych cech, to ogromna szansa na prześcignięcie konkurencji. Klienci wybierają nasze towary, bo są wyjątkowe. W związku z tym, tworząc unikalną cechę artykułu musimy działać odważnie, ale nie wolno nam zapominać, że finalnie nasz produkty musi się obronić. Trzeba skonfrontować nasz artykuł z towarami konkurencji i wykazać, że ich produkt nie posiada takiej cechy, jaką mamy my. Dobrze jest również poznać grupę odbiorców, żebyśmy dowiedzieli się, co się im przyda, a co z pewnością ich nie zainteresuje. Pamiętajmy, że to dla nich tworzymy unique selling proposition.

Przeczytaj również  Churn - jak i dlaczego warto go mierzyć?

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Czego nie możemy nazwać unique selling proposition?

Tak, jak wspominałam wcześniej puste frazesy wykorzystywane przez większość firm to nie unique selling proposition, np. 15% rabat już dziś, darmowa przesyłka lub możliwość zwrotu towaru przez 3 miesiące. Powyższe stwierdzenia nie opisują naszego produktu, nie są oryginalne tylko stosowane masowo. Niestety, ale nie są to dobrze chwyty marketingowe, bo nie przebijemy się wśród innych firm.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co to jest USP (Unique Selling Proposition)?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *