Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Social Media / Reklama na TikToku – Kampanie Ads w aplikacji


Reklama na TikToku – Kampanie Ads w aplikacji20 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Aplikacja chińskiego producenta pojawiła się w Polsce, rok po jej założeniu, czyli we wrześniu 2017 roku, w wyniku przejęcia konkurencyjnej aplikacji “musical.ly”. W kwietniu 2020 roku TikTok mógł pochwalić się 2 miliardami pobrań i stał się najczęściej pobieraną aplikacją na świecie, a obecnie liczba ta przekroczyła już 3 miliardy. To wszystko sprawia, że jest to niezwykle atrakcyjna pozycja na rynku social mediów, także pod względem reklamowym.

Czym jest reklama na TikToku?

Reklama na TikToku ma pewne cechy charakterstyczne i nie wszystkie rozwiązania są znane z innych platform reklamowych. Przede wszystkim, aby wykorzystać reklamy na TikToku nie jest wymagane posiadanie firmowego konta – chociaż zdecydowanie ułatwi to działania reklamowe.

Możemy to zrobić z pomocą narzędzia TikTok Ads Manager. Otrzymujemy możliwość realizacji poszczególnych celów reklamowych, a uruchomienie płatnej kampanii reklamowej, jest w pewien sposób zbliżone do działań z zakresu Facebook Ads. Warto jednak zaznaczyć, że będziemy potrzebowali minimalnego budżetu reklamowego, aby móc rozpocząć działania. Będzie to 20$ dla grupy reklam oraz 50$ dla całej kampanii.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Na TikToku możemy posłużyć się m.in. reklamami in-feed, czyli takimi, które wyświetlają się użytkownikom pomiędzy filmami w zakładce “Dla Ciebie”. Dlatego możliwe jest targetowanie naszych kampanii reklamowych. Dla reklamodawców do dyspozycji są różnego rodzaju przyciski CTA itp.

Przeczytaj również  Organizacja konkursów w social mediach - jak przeprowadzić?

Użytkownicy – czyli jakie są grupy docelowe reklam na TikToku?

Aby dowiedzieć się, czy TikTok jest atrakcyjnym miejscem na reklamowanie naszych usług, powinniśmy zwrócić uwagę oczywiście na to, kto z niego korzysta. Przyjrzyjmy się kilku statystykom m.in. z raportu agencji GetHero, aby dostać pełniejszy obraz tego, czym jest to medium społecznościowe:

  • W Polsce liczba użytkowników TikToka osiąga już ponad 10 milionów.
  • Użytkownicy najczęściej korzystają z aplikacji od 1 do 5 razy dziennie – 40% badanych, a 19% użytkowników deklaruje korzystanie z aplikacji ponad 15 razy dziennie.
  • Ponad 30% użytkowników TikToka spędza w nim ponad 2 godziny.
  • W ostatnich latach zmienił się profil użytkownika TikToka, obecnie osoby w przedziale 18-34 lata stanowią 60% użytkowników.
  • Uważa się, że w Polsce zdecydowaną większość użytkowników TikToka stanowią kobiety, jednak odsetek mężczyzn stale rośnie i szacuje się, że różnice w kolejnych latach będą mniejsze.
  • Tylko 8% użytkowników deklaruje, że to reklamy głównie przeszkadzają im w aplikacji.

Te dane dają pełny obraz tego, dla kogo TikTok może być atrakcyjny i dlaczego może być to ważne miejsce do reklamowania swoich usług. Teraz możemy przyjrzeć się dokładniej samym treściom reklamowym.

Format reklamy na TikToku

TikTok będąc medium społecznościowym, które bazuje na różnego rodzaju krótkich filmikach, charakteryzuje się także nieco specyficznymi formami reklamowymi. Ważne jest jednak to, że na TikToku treści (także reklamowe), mają bardzo duże szanse stać się viralami. Aby to zrobić, musimy przede wszystkim zainteresować użytkowników, zatrzymać ich uwagę na dłużej. Przyjrzyjmy się temu, co TikTok oferuje reklamodawcom:

  • In-Feed Ads – wspomniane na początku, reklamy wyświetlane w zakładce “Dla Ciebie”. Trwają maksymalnie 60 sekund i odtwarzają się automatycznie z dźwiękiem. Ten format reklamy umożliwia interakcję użytkowników z materiałem.
  • Brand Takeover – jest to pełnoekranowy format reklamy, w którym możemy wykorzystać zdjęcia oraz krótkie od 3 do 5 sekundowych materiały wideo. Wyświetlać się mogą w zakładce “Dla Ciebie”, ale także w innych miejscach, m.in. na panelu głównym po otwarciu aplikacji.
  • TopView – podstawowy pełnoekranowy format audiowizualny reklamy, który może trwać do 60 sekund. Odtwarza się automatycznie ze ścieżką dźwiękową.
  • Branded hashtag and effects – są to specjalne funkcjonalności TikToka, które umożliwiają markom na tworzenie contentu wraz z użytkownikami. Możemy zastosować specjalny hashtag do tworzenia materiałów, a także tworzyć własne filtry, naklejki lub efekty, które będą dostępne dla użytkowników.
Przeczytaj również  Jak stworzyć Chatbota na Facebooku? [Poradnik]

Jak możemy zauważyć, reklamy na TikToku mają swoją specyfikę, która jest o tyle interesująca, o ile jest odmienna od innych platform reklamowych. Nie we wszystkich popularnych narzędziach są udostępniane firmom tego rodzaju funkcjonalności, a ogromne zainteresowanie aplikacją przez użytkowników, nadaje całości większego sensu. 

Reklama na TikToku – kilka słow na koniec

TikTok jest jednym z młodszych medium społecznościowych, które stale bije kolejne rekordy popularności. To wszystko sprawia, że jest to także atrakcyjne miejsce na materiały reklamowe dla firm. Jak wynika z raportu GetHero, użytkownicy korzystają z TikToka bardzo często, a liczba samych użytkowników, nie tylko w Polsce, jest naprawdę ogromna.

To wszystko sprawia, że nasze materiały reklamowe dotrą do bardzo dużej liczby odbiorców. Jeśli nasza grupa docelowa mieści się m.in. w największej grupie wiekowej użytkowników TikToka, to na pewno warto rozważyć to medium społecznościowe, do promocji swoich produktów lub usług.

Źródło: 
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tiktok-ma-w-polsce-wiecej-uzytkownikow-niz-twitter-pinterest-przed-snapchatem-i-wykopem-top10

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kto-korzysta-z-tiktok-jak-dziala

https://www.gethero.pl/raport-tiktok/


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Reklama na TikToku - Kampanie Ads w aplikacji"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *