Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Co to jest chmura i na czym polega praca w chmurze? Google Cloud oraz Microsoft Azure


Co to jest chmura i na czym polega praca w chmurze? Google Cloud oraz Microsoft Azure2 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W dzisiejszym świecie coraz częściej mówi się o pracowaniu w chmurze, wykorzystywaniu chmury itp. Dla kompletnych laików warto zaznaczyć, że nie oznacza to, że taka osoba buja głową w chmurach. Wręcz przeciwnie. Zastosowanie technologii chmurowej jest coraz częstszym zjawiskiem w wielu firmach, a przede wszystkim takie rozwiązanie niesie za sobą całe morze możliwości. Czym jest i na czym to polega ta cała „chmura”?

Czym jest chmura?

Chmura (w Internecie) to określenie na angielskie tzw. Cloud computing, co można tłumaczyć dosłownie jako „chmura obliczeniowa”. Jest to rodzaj usługi internetowej, który charakteryzuje się specyficznym sposobem przechowywania wszelkiego rodzaju danych. Pliki nie są przechowywane na prywatnym dysku wewnętrznym wbudowanym w konkretne urządzenie, a umieszczamy je na dysku serwerowym, który udostępnia określony hostingodawca lub inna firma świadczona podobne usługi.

Dostawcy chmur odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo naszych danych gromadzonych na ich serwerze. Warto zaznaczyć, że coraz więcej rozwiązań oferuję ten rodzaj przechowywania danych w połączeniu z dotychczasowymi usługami. Tak stało się swego czasu z pakietem narzędzi od Google lub Microsoftu, a jest coraz popularniejsze także w przypadku mniejszych dostawców oprogramowania. Przykładem może być narzędzie Canva, które również umożliwia przechowywanie plików na dysku w chmurze.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Czym jest praca w chmurze?

Wiemy już, czym dokładnie jest sama chmura. Warto przyjrzeć się także określeniu „pracy w chmurze”. Na czym to wszystko polega? Najprościej można powiedzieć, że praca w chmurze polega na wykonywaniu określonych czynności, przy pomocy rozwiązań wykorzystujących technologię chmurową, a zatem bez posługiwania się pamięcią dysku wewnętrznego naszego urządzenia. Jak najłatwiej to rozróżnić?

  • Instalacja oprogramowania – pierwszym i najprostszym sposobem będzie sprawdzenie, czy przed wykorzystaniem określonego narzędzia będziemy musieli je zainstalować na dysku wewnętrznym. Praca w chmurze w zdecydowanej większości przypadków, nie będzie wymagała od nas instalacji oprogramowania, jego aktualizacji, zabezpieczenia itp. Wszystko to leży po stronie firmy udostępniającej dane rozwiązanie oparte na chmurze.
  • Udostępnianie zasobów – warto zaznaczyć, że praca w chmurze zyskuje coraz większą popularność m.in. z uwagi na udostępnianie danych innym użytkownikom. Oznacza to, że wystarczy wskazać określone osoby, które będą miały dostęp do określonej przestrzeni dyskowej w chmurze i będą mogły bez pobierania danych z nich korzystać. Będzie możliwa jednoczesna praca na tych samych plikach itp.
  • Dostęp do chmury – w zdecydowanej większości z uwagi na specyfikę tej technologii, będziemy mieć do niej dostęp za pośrednictwem przeglądarki, po uzyskaniu autoryzacji, czyli zalogowaniu się w określonej witrynie. To wystarczy, aby móc wykorzystywać zasoby zawarte w przestrzeni dyskowej.
Przeczytaj również  Personalizacja w email marketingu

Warto zaznaczyć, że możliwe jest wykorzystywanie technologii chmurowej, przy zainstalowaniu jej na dysku wewnętrznym. Będzie to możliwe poprzez pobranie aplikacji mobilnej lub komputerowej. Jednak w zdecydowanej większości tego typu rozwiązania są udostępniane właśnie z poziomu przeglądarki internetowej i wymagają tylko utworzenia konta i opcjonalnej opłacie za usługę.

Jakie korzyści wynikają z pracy w chmurze?

Przyjrzymy się teraz temu, co tak naprawdę świadczy o ogromnej popularności technologii chmurowej, która szczególnie w ostatnim czasie przybrała jeszcze na sile. Warto w tym celu przytoczyć korzyści, jakie wynikają z pracy w środowisku chmurowym:

  • Oszczędność – przede wszystkim z punktu widzenia obiegu dokumentów. Jeśli decydujemy się na pracę w chmurze, wszystkie wewnętrzne i niezbędne dla funkcjonowania firmy dokumenty możemy przetrzymywać i przekazywać w chmurze. Dzięki temu odchodzą koszty m.in. drukowania, skanowania, przesyłania listów przy większej ilości oddziałów itp. A całość procesów jest szybsza i wygodniejsza niż np. wysyłanie e-maili.
  • Mobilność – to m.in. dzięki niej chmury ciągle zyskują na popularności, szczególnie w ostatnim czasie. W przypadku konieczności przechodzenia na tryb pracy zdalnej, dzięki technologii chmurowej, możemy to sprawnie przeprowadzić. Wszystkie niezbędne narzędzia mogą być wykorzystywane przez tych samych pracowników na różnych urządzeniach. Wystarczy się zalogować do konta w danej witrynie i wszystkie niezbędne pliki, programy itp. będą dostępne na innym urządzeniu np. w domu.
  • Bezpieczeństwo – oczywiście „każdy kij ma dwa końce”. Jednak technologia chmurowa może być także wykorzystywana do przechowywania w niej kopii zapasowych dokumentów, plików graficznych, audiowizualnych itp. W przypadku awarii służbowego laptopa, nie stracimy naszych danych i będziemy mogli w prosty sposób korzystać z nich cały czas z poziomu innego urządzenia.
Przeczytaj również  Czym są touchpointy w ścieżce zakupowej?

Co to jest chmura i na czym polega praca w chmurze – kilka słów na koniec

Chmura to nic innego jak specyficzny model przechowywania danych, który charakteryzuje się wykorzystywaniem zewnętrznej przestrzeni dyskowej. Takie rozwiązanie wyróżnia się przede wszystkim tym, że to jego dostawcy muszą dbać o bezpieczeństwo przechowywanych danych na ich serwerze, nie zaś właściciel konkretnych plików, jak ma to miejsce na dysku wewnętrznym.

Praca w chmurze wyróżnia się przede wszystkim tym, że nasze czynności będziemy wykonywali z poziomu wspólnej przestrzeni chmurowej, która umożliwia m.in. jednoczesne edytowanie dokumentów przez różnych użytkowników itp. Wszystko to sprawia, że wszelkiego rodzaju chmury ciągle zyskują na popularności i są wprowadzane w coraz większej liczbie przedsiębiorstw.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Praca w chmurze czyli Google Cloud oraz Microsoftu Azure"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *