Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Co to jest Pozycjonowanie marki w marketingu? [Przykłady]


Co to jest Pozycjonowanie marki w marketingu? [Przykłady]28 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Słowo “pozycjonowanie” kojarzyć się może przede wszystkim z pozycjonowaniem stron internetowych, sklepów, długiego ogona itp. W tym przypadku mówi się oczywiście o promocji poszczególnych witryn w systemie konkretnej wyszukiwarki (w szczególności Google). Jednak możliwe, że nie słyszeliście wcześniej o pozycjonowaniu marki, które nie jest wcale wynalazkiem naszych czasów, ani tym bardziej Internetu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest pozycjonowanie marki oraz poznać kilka przykładów tego typu działania – zapraszamy Cię do lektury tego artykułu 🙂

Czym jest pozycjonowanie marki?

Pozycjonowanie marki to działania mające na celu wykreować (określony w strategii marketingowej) konkretny wizerunek danej marki. Chodzi o to, aby odbiorcy firmy odróżniali w ten sposób daną markę od konkurencyjnych podmiotów. W dzisiejszych czasach, niemal w każdej branży konsumenci mają do wyboru ogromną liczbę różnego rodzaju firm. 

Każda z nich będzie się nieco różnić od siebie, zarówno w kontekście identyfikacji wizualnej, strategii marketingowej, komunikacyjnej itp. Jeżeli chcesz, aby Twoja firma wyróżniała się na tle licznej konkurencji m.in. na poziomie wymienionych czynników, koniecznie musisz rozpocząć działania pozycjonujące Twoją markę. 


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Na czym polega pozycjonowanie marek?

Można powiedzieć, że będzie to specyficzny rodzaj strategii marketingowej, która będzie miała na celu podkreślić walory konkretnej marki na tle jej konkurencji. Działania z zakresu pozycjonowania marki mogą być przeprowadzane na podstawie grupy odbiorców, oferowanych cen oraz samej oferty, kanałów komunikacyjnych/marketingowych, pochodzenia i historii, misji, wizji, brand purpose, brandingu w ogóle itp. Innymi słowy, będą to wszelkiego rodzaju indywidualne cechy marki, które pozwalają jej na osiągnięcie przewagi nad konkurencją.

Przeczytaj również  Jak wprowadzić merchandising w sklepie internetowym?

Jakie są rodzaje pozycjonowania marki? – przykłady działań

Aby lepiej zrozumieć to, czym jest pozycjonowanie marki, spójrzmy teraz na przykłady konkretnych działań, które możemy wyróżnić w tym zakresie. Pozycjonując własną markę możesz przyjąć różne podejścia, które nie zawsze będą odnosić się do tego samego czynnika. Jakie są zatem przykłady podejść do pozycjonowania marek?

Pozycjonowanie marki przez jej indywidualne cechy

Każda marka ma pewne własne indywidualne cechy, które może wykorzystać na potrzeby pozycjonowania się. Wszelkiego rodzaju cele, misja, wizja, historia marki – innymi słowy wszystko to, co składa się na Twoją markę i możesz się tym pochwalić na tle swojej konkurencji. Odpowiednio opracowane, wskazane przez nas elementy, mogą pozwolić odbiorcom na utożsamianie się z Twoją marką, firmą, organizacją.

Pozycjonowanie marki oparte o Reason To Believe (RTB)

Jakiś czas temu omawialiśmy na naszym blogu to, czym jest Reason To Believe bardziej szczegółowo. W telegraficznym skrócie chodzi o to, aby dać swoim odbiorcom powód do wiary w Twoją markę. Jak to zrobić?

RTB można osiągnąć za sprawą m.in. oficjalnych badań, niezależnych ekspertyz itp. Posiadasz w swojej ofercie produkt i wskazujesz, że jest on tworzony w oparciu o specjalną recepturę wg której nie powstaje żaden inny wyrób na rynku? Dajesz do zrozumienia, że jest to najlepszy produkt względem Twojej konkurencji? Udowodnij to. Możesz uzyskać potwierdzające to certyfikaty, powołać zespół naukowców, którzy potwierdzą Twoje słowa w niezależnych badaniach itp. W ten sposób dasz Reason To Believe odbiorcom swojej marki.

Przeczytaj również  Jak tworzyć ciekawe treści - pisanie artykułów poradnikowych

Pozycjonowanie marki w oparciu o grupę odbiorców

Pozycjonować swoją markę możesz również w oparciu o Twoją grupę docelową. Nie musisz w tym celu skupiać się na czynnikach wewnętrznych Twojej firmy, a możesz postawić na te znajdujące się na zewnątrz przedsiębiorstwa. W jaki sposób? Prawdopodobnie oferujesz różnego rodzaju produkty lub usługi, prowadzisz określoną komunikację marketingową itp.

Pozycjonowanie marki w oparciu o grupę odbiorców będzie odnosiło się do cech osób z grupy docelowej. Pozycjonując swoją markę w ten sposób możesz skupić się np. na płci odbiorców. Będziesz kierował wtedy np. perfumy lub ubrania tylko dla kobiet. Pozycjonując markę w ten sposób, możesz także wskazywać określoną grupę zawodową, wiekową itp.

Pozycjonowanie marki – kilka słów na koniec

Jeśli chcesz, aby pozycjonowanie Twojej marki było skuteczne, musisz pamiętać przede wszystkim o oryginalności. Może się to okazać trudnym zadaniem, szczególnie w przypadku tak licznej konkurencji, jaka jest obecna w dzisiejszych czasach. Jednak tylko odpowiednia oryginalności jest w stanie zapewnić Ci sukces w działaniach pozycjonujących markę.

Pamiętaj, że równie ważne jest odpowiednie określenie tego, wokół czego chcesz pozycjonować swoją markę. Dobrze być w tym wszystkim wiarygodnym, dlatego możesz spróbować określić wspólny obszar dla potrzeb firmy oraz Twoich odbiorców. Dlatego zanim zaczniesz pozycjonować swoją markę, powinieneś przede wszystkim rozpocząć od badania własnego rynku.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co to jest Pozycjonowanie marki - czym jest w marketingu? [Przykłady]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *