Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Skuteczne sposoby na pozbycie się adware i spyware


Skuteczne sposoby na pozbycie się adware i spyware4 czerwca 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Moment roztargnienia, a nasz desktop już przycina, atakują nas niechciane okienka reklamowe lub w przeglądarce wyskakują nieznane paski z linkami. Jakie działania należy podjąć, żeby uniknąć tego typu sytuacji? Poznajmy złośliwe aplikacje adware i spyware, które utrudniają nam pracę.

Co to jest spyware i adware?

Spyware to bardzo szkodliwe oprogramowanie, które szpieguje użytkownika. Jego celem jest zbieranie danych różnego typu np. informacje o odwiedzanych stronach, stosowanych aplikacjach, kradzież danych do logowania do przeróżnych stron www w tym bankowych, kradzież numeru karty kredytowej itd. Informacje te mogą zostać potem użyte przez hakerów.

Adware to niechciane programy reklamowe, które zainstalowanie przez użytkownika, niekoniecznie świadomie, wyświetlają osobie korzystającej z komputera niezamawiane reklamy przeważnie w przeglądarce internetowej. Z reguły tego typu działania są mocno irytujące, bo umieją np. wtopić się w tło albo część witryny, w których ich jakiś czas temu byśmy ich nie znaleźli. Są też takie aplikacje, które podszywają się pod inne programy. Występują takie adware, które potrafią podmienić wyświetlaną pierwsza stronę, część umie zmienić wyniki w wyszukiwarce i umieścić tam swoje linki. Po odwiedzeniu tego typu linka na komputer można niechcący pobrać wirusa.

Przeczytaj również  Zmiana platformy sklepu internetowego a pozycjonowanie (SEO)

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

W jaki sposób sprawdzić obecność adware i spyware?

W związku z tym, że tego typu programy są bardzo niebezpieczne zastanówmy się w jaki sposób możemy zweryfikować ich obecność na naszych urządzeniach? Jeżeli chodzi o o adware to sprawa jest bardzo prosta, bo zainstalowanie tej aplikacji widać zaraz po wejściu na stronę. Trudniej będzie za to wykryć spyware, bo on pracuje niejako incognito. Mamy dwie możliwości na znalezienie tego złośliwego oprogramowania. Po pierwsze to przeskanowanie całego komputera programem antywirusowym. Możemy też sami go poszukać sprawdzając zainstalowane programy na twardym dysku.

Jak uniknąć zainstalowania adware i spyware?

Przede wszystkim musimy być czujni, zanim klikniemy w link przesłany pocztą mailową lub ściągniemy plik nieznanego pochodzenia zastanówmy się dwa razy. Nie wchodźmy na podejrzane strony z reguły to portale pornograficzne, z bezpłatnymi programami do ściągnięcia lub pliki torrentów. Nie klikajmy w link znajdujący się w wyskakującym okienku, bo w ten sposób możemy narazić siebie na pobranie wirusa. Nie wierzmy w wygraną na nieznanych stronach lub social mediach, to tylko zachęta do kliknięcia linka lub podaniu informacji o sobie. Często podczas odtwarzania wideo wyskakuje nam wiadomość o konieczności pobrania aktualnego kodeka, nie dajmy się na to nabrać, a wszystkie programy i aktualizacje ściągajmy ze stron, które znamy. Chcąc zabezpieczyć się przed zainstalowaniem wirusa musimy korzystać z programów antywirusowych i je na bieżąco aktualizować.

Przeczytaj również  5 funkcji narzędzia Majestic SEO – wsparcie dla SEO specjalisty

W jaki sposób pozbyć się niechcianego oprogramowania?

W sieci znajdziemy dużo programów, które odinstalują szkodliwe oprogramowanie szpiegujące. Warto korzystać z tego typu rozwiązań, bo są np. programy, które mogą sprawdzać naszą witrynę cały czas. Tak jak wspominaliśmy wcześniej możemy spróbować sami odszukać niechciane aplikacje. Mogą się ona znaleźć np. jako dodatkowe wtyczki do przeglądarki internetowej.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak skutecznie pozbyć się adware i spyware ze strony internetowej?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *