Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Jak tworzyć ciekawe treści – pisanie artykułów poradnikowych


Jak tworzyć ciekawe treści – pisanie artykułów poradnikowych24 czerwca 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

W ostatnim czasie roboty Google zwracają szczególną uwagę na treści zamieszczane na stronie. Warto poświęcić trochę czasu na napisanie wartościowych i przydatnych dla użytkowników artykułów poradnikowych, dzięki czemu zwiększymy ruch w witrynie i dotrzemy do osób, które poszukują branżowych informacji. Content przydatny użytkownikom wpłynie pozytywnie na pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania i docelowo na wyższą konwersję, a nas przedstawi jako eksperta w swojej dziecinie. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób stworzyć dobrej jakości artykuły poradnikowe i na jakie elementy zwrócić uwagę?

Grupa odbiorców

Zanim zabierzemy się za pisanie, koniecznie musimy ustalić, kim jest nasza grupa odbiorców. To niezwykle ważna kwestia, bo w zależności od płci, wieku, wykształcenia, zainteresowań itd. dobierzemy inne słownictwo i będziemy się posługiwać odmiennym stylem wypowiedzi. Przykładowo pisząc tekst zawierający specjalistyczne wyrazy możemy odstraszyć osoby, które nie znają się na temacie, po prostu nic nie zrozumieją, więc wyjdą ze strony. Tworząc tekst dla starszych odbiorców wplecenie potocznego słownictwa zostanie bardzo źle odebrane. Jeśli mamy taką możliwość napiszmy kilka różnych, unikalnych artykułów na ten sam temat i dostosujmy każdy z nich do innych odbiorców, dzięki temu zwiększymy nasz zasięg.

Przeczytaj również  Jak przygotować Infografikę? Przykłady i inspiracje

O czym pisać poradniki?

Ostatnimi czasy popularność różnego rodzaju poradników znacznie się zwiększyła. Powstają poradniki na każdy temat m.in. diety, wychowywania dzieci, planowania podróży, problemów w związku, instrukcje gry w planszówki, pielęgnacji cery itd. Ludzie szukają informacji na wszelkie tematy, dlatego można znaleźć przeróżne artykuły poradnikowe. My również możemy wybrać dowolny temat poradnika, na pewno znajdą się chętni na przeczytanie go, jeśli ciekawie opiszemy dany problem.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Jak pisać poradniki?

Ważne, żeby napisać tekst w taki sposób, żeby osoba która go czyta znalazła odpowiedź na swoje pytanie. Musi szybko dowiedzieć się, jak poradzić sobie z problemem. W związku z tym warto spisać wskazówki, które powinny pojawić się w treści, żeby docelowo osiągnąć zamierzony cel. Dobrze przytoczyć ciekawe przykłady, łatwiej wtedy czytelnikowi zrozumieć pewne kwestie, a sam tekst zyskuje na wartości. Możemy również podać skąd czerpaliśmy naszą wiedzę, przez co nasz artykuł będzie bardziej wiarygodny. Na koniec zadbaj o brak błędów stylistycznych i ortograficznych, a także o czytelny układ treści zawierający wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Wstęp ma zachęcić czytelnika do zapoznania się zresztą artykułu, dlatego trzeba w nim umieścić najważniejsze informacje. Warto zamieścić w tekście najważniejsze frazy branżowe związane z artykułem.

Przeczytaj również  Reklama w telewizji - ile kosztuje spot reklamowy w TV?

Duplikacja treści

Tak, jak już wcześniej wspominałam bardzo ważna jest unikalność treści. Zwracają na to uwagę Googleboty, jak i sami użytkownicy. Jeśli czytelnicy odkryją plagiat, to stracą do nas zaufanie i więcej nie odwiedzą naszej witryny. Z kolei roboty wyszukiwarki obniżą nam ranking i pozycja strony spadnie w organicznych wynikach wyszukiwania. Lepiej napisać jeden tekst zamiast trzech, ale poświęćmy czas, żeby wszystkie treści były unikalne. Nie wolno nic kopiować ze stron konkurencji. Jeśli kogoś cytujemy, to odpowiednio zaznaczyć to cudzysłowem i podajmy źródło.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak pisać artykuły poradnikowe?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *