Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Otoczenie marketingowe w biznesie


Otoczenie marketingowe w biznesie



1 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W bardzo wielu aspektach życia, to co nas otacza, wywiera na nas olbrzymi wpływ. Takie już są mechanizmy współczesnego świata i raczej nic tego nie zmieni. Nie inaczej jest w przypadku otoczenia marketingowego i tego, jaki ma ono wpływ na biznes. Z tego też względu warto wiedzieć, czym jest to otoczenie, z czego się składa, jaki ma wpływ na naszą firmę itp.

Czym jest otoczenie marketingowe?

Otoczenie marketingowe najprościej mówiąc, jest to środowisko funkcjonowania danego przedsiębiorstwa, składające się z czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Te aspekty będą wpływały nie tylko na proces podejmowania wszelkich decyzji w przedsiębiorstwie, ale także na inne ważne aspekty takie jak obsługa klienta

Otoczenie marketingowe pomimo oddziaływania na decyzyjność firmy, będzie także widocznie wpływać na gospodarkę lub środowisko oraz wiele różnych innych spraw, związanych z funkcjonowaniem konkretnego przedsiębiorstwa.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Wewnętrzne otoczenie marketingowe w biznesie

Przyjrzymy się teraz po kolei poszczególnym głównym czynnikom, które składają się na wewnętrzne otoczenie marketingowe w firmie. Te czynniki, to przede wszystkim te, na które przedsiębiorstwo ma bezpośredni wpływ. Za sprawą np. decyzji, może je modyfikować w dowolny sposób. Do 5 najbardziej podstawowych zalicza się:

  • Rynki, na których działa przedsiębiorstwo,
  • Finanse, ogólnie kapitał, pieniądze,
  • Pracownicy, z wyszczególnieniem różnych działów,
  • Materiały wewnątrz firmy,
  • Sprzęt, całościowo wykorzystywany w firmie.
Przeczytaj również  Co to jest chatbot w marketingu i dlaczego warto się nim zainteresować?

Zewnętrzne otoczenie marketingowe w biznesie

Najprościej mówiąc, zewnętrzne otoczenie marketingowe, to wszystko to, co znajduje się na zewnątrz firmy. Będzie się charakteryzowało tym, że my jako firma, nie mamy nad nimi kontroli lub możemy na nie wpływać, ale tylko w niewielkim stopniu. Możemy je podzielić na dwie grupy: mikrootoczenie oraz makrootoczenie.

Mikrootoczenie

Często nazywane jest otoczeniem bezpośrednim lub też bliższym, operacyjnym. Są to wszelkiego rodzaju podmioty, z którymi nasza firma współpracuje, ma z nimi styczność na co dzień. Będą to zatem:

  • Nabywcy – potencjalni klienci,
  • Dostawcy – np. firma, która dostarcza nam komponenty produkcyjne, materiały eksploatacyjne itp.
  • Pośrednicy – chodzi o pośredników sprzedaży i ich wsparcie w dystrybucji towarów,
  • Konkurenci – każda firma posiada jakąś konkurencję. To właśnie z tymi podmiotami na co dzień, będzie się walczyło o dostarczanie coraz lepszych rozwiązań do nabywców. Ten swoisty wyścig, będzie mógł napędzać rozwój itp.

W przypadku mikrootoczenia, możemy mieć możliwość niewielkiego kształtowania poszczególnych podmiotów. Dzięki naszej komunikacji marketingowej, możemy wpływać na nabywców itp.

Makrootoczenie

Makrootoczenie to już wprost otoczenie zewnętrzne organizacji. Zalicza się do niego wszelkiego rodzaju niezależne od danej organizacji czynniki, które często będą warunkowały jej funkcjonowanie, a także podmiotów z mikrootoczenia. Do makrootoczenia zalicza się przede wszystkim:

  • Czynniki demograficzne – wszelkiego rodzaju czynniki ludzkie. Populacja danego kraju lub regionu, przyrost ludności, jej procent w wieku produkcyjnym itp.
  • Czynniki społeczno-kulturowe – wszelkie uwarunkowania, które wpływają na funkcjonowanie społeczeństwa. Zalicza się tutaj takie aspekty jak styl życia, tradycję, historię, religię i przede wszystkim kulturę. To one będą warunkowały zmienność tej grupy czynników, a także jej wpływ na to, jak dane przedsiębiorstwo musi funkcjonować, aby być skuteczne.
  • Czynniki ekonomiczne – wyróżnia się tutaj dwie podstawowe kategorie. Wpływ różnego rodzaju kosztów ponoszonych przez organizację oraz wysokość dochodów konsumentów na danym rynku. To w dużej mierzę od tego będzie zależało to, jakie decyzje podejmujemy i na jakie ruchy rynkowe możemy sobie pozwolić.
  • Czynniki polityczno-prawne – wszelkie aspekty wynikające z funkcjonowania państwa oraz organizacji międzynarodowych. Tutaj będziemy wyróżniać np. prawo polskie oraz prawo Unii Europejskiej itp.
  • Czynniki technologiczne – najogólniej mówiąc będzie to postęp technologiczny w otoczeniu organizacji (państwie, regionie, w którym funkcjonuje). To na jakie rozwiązania technologiczne możemy sobie pozwolić będzie także uwarunkowane naszym położeniem.
Przeczytaj również  Współpraca z blogerami - co warto wiedzieć?

To właśnie m.in. wymienione powyżej czynniki, będą warunkowały funkcjonowanie przedsiębiorstwa, to jakich mechanizmów marketingowych musi użyć w celu polepszenia swojej sytuacji rynkowej, zwiększenia obrotów, zysków itp. Pomijając jakikolwiek z nich, będzie mogło się to wiązać z negatywnymi konsekwencjami dla konkretnej firmy.

Otoczenie marketingowe w biznesie – kilka słów na koniec

Otoczenie marketingowe w biznesie odgrywa tak naprawdę kluczową rolę. To jego poszczególne części składowe wpływają na to, jakie decyzję podejmujemy, jakie strategie marketingowe wybieramy, a także jakie możliwości będą pojawiały się na rynku. W tym wszystkim bardzo ważne jest to, aby odpowiednio kontrolować sytuację otoczenia marketingowego. W jaki sposób?

Przede wszystkim możemy wykorzystać różnego rodzaju narzędzia, które pozwolą nam na regularne badanie naszego otoczenia. Mowa tutaj m.in. o analizie SWOT, analizie PEST, 5 sił portera itp. To na które z nich się zdecydujemy, nie ma większego znaczenia. Najbardziej istotne jest to, aby badać otoczenie marketingowe regularnie.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Otoczenie marketingowe w biznesie - czym jest?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *