Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Media Plan – co to jest i do czego służy?


Media Plan – co to jest i do czego służy?4 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Media często określane jako czwarta władza, mają ogromną moc m.in. w kontekście oddziaływania na społeczeństwo. To dzięki takim zjawiskom jak gatekeeping, to jaką wiedzę posiadamy na określone tematy, często jest wynikiem pracy mediów. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dopracować ich rolę m.in. w strategii marketingowej naszej firmy. Media posiadając ogromną moc, mogą być naszym silnym sprzymierzeńcem w działalności marketingowej.

Czym jest media plan?

Media plan to dokument, w którym zawarte są szczegółowe informacje, dotyczące planu wykorzystania mediów w konkretnej kampanii reklamowej. Oznacza to, że znajdziemy w nim takie informacje jak terminy ukazywania się poszczególnych spotów, ogłoszeń, postów, to jaki związany jest z nimi koszt itp. Co więcej, w dobrze przygotowanym media planie znajdziemy także szczegółowe analizy dotyczące zasięgu oddziaływania i częstotliwości ukazywania się poszczególnych elementów w kampanii reklamowej.

W media planie będą także zawarte informacje dotyczące wykorzystywanych kanałów marketingowych oraz komunikacyjnych, formatów reklamowych, grup odbiorców, treści reklamowych, a także wydawców w zależności od formy reklamy. Innymi słowy, media plan to swego rodzaju podręcznik do konkretnej kampanii.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Do czego służy media plan?

Wykonać media plan powinniśmy przede wszystkim na potrzeby współpracy z agencją reklamową. Wszystkie najważniejsze informacje w pigułce, są w ten sposób przekazywane drugiej firmie i mamy pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Analiza, koszty, efekty, rodzaje oczekiwanych działań, a także sprecyzowana grupa odbiorców i czas na realizację kampanii. Innymi słowy, wszystko czego spodziewamy się od działań podwykonawcy.

Przeczytaj również  Marketing mobilny - od czego zacząć?

Media plan może być wykorzystany także na potrzeby wewnętrzne przedsiębiorstwa. Będąc zbiorem najważniejszych informacji, pozwala udokumentować przygotowania do danej kampanii, a także przekazać je swoim pracownikom. To tylko pokazuje, że media plan jest naprawdę ważnym narzędziem i warto wiedzieć, jak go stworzyć.

Z czego składa się media plan?

Aby zawrzeć wszystkie niezbędne informacje w naszym media planie, warto opisać go w kilku punktach, do których można wszystkie istotne dane przyporządkować. Odpowiednio przygotowany media plan, będzie zawierał przede wszystkim jasno określone cele danej kampanii. Musimy uwzględnić wszelkie możliwe sposoby na ich osiągnięcie. Przy wyznaczaniu celów, warto pamiętać o koncepcji SMART. Co jeszcze może zawierać media plan?

  • Grupa docelowa – powinniśmy jasno ją określić. W zależności od naszej sytuacji, musimy wszystko, dokładnie przeanalizować. To czy nasza kampania kierowana będzie do klientów indywidualnych, czy biznesowych, jakie cechy posiadają nasi odbiorcy, jakie przyzwyczajenia, zainteresowania itp. Wszystko co pomoże ustalić to z jakich mediów i form reklamy powinniśmy korzystać.
  • Czas – musimy wyraźnie nakreślić to, w jakim okresie czasu będzie realizowana dana kampania reklamowa. W tym miejscu, możemy także pokusić się o informacje dotyczące realizacji poszczególnych spotów, a także to, jakie godziny komunikacji nas interesują itp.
  • Media i reklama – tutaj uwzględniamy interesujące nas media i udzielamy informacji, jakie typy reklam chcemy w nich zastosować. Uwzględniamy także ich formę, a także inne ważne szczegóły w zależności od rodzaju reklamy.
  • Finanse – ten punkt media planu poświęcony jest wszystkim sprawom, które są związane z budżetem danej kampanii. Wyszczególniamy rodzaje reklam, ich koszty, podajemy przewidywane i planowane wydatki, a także możemy podać margines błędu obliczeń, aby mieć pewien zapas względem nieprzewidzianych wydatków.
  • Rezultaty – tutaj przedstawiamy to, czego oczekujemy od naszej kampanii reklamowej. Zwracamy uwagę na poszczególne, poprzednie punkty, wyróżniamy rodzaje reklam oraz to, ile przeznaczymy na nią środków finansowych. Te wszystkie zmienne będą wpływały na to, jakich efektów możemy się spodziewać, a przecież chodzi o realizację realnych celów marketingowych.
Przeczytaj również  Co to jest konwersja i wskaźnik konwersji na stronie?

Całość warto spiąć podsumowaniem i przedstawieniem jeszcze raz najważniejszych kwestii dotyczących naszej kampanii reklamowej. Tak przygotowany media plan będzie mógł pełnić swoją rolę także na długo po przeprowadzeniu danych działań.

Podsumowanie

Media plan to najprościej mówiąc dokument, który zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące konkretnej kampanii reklamowej. Jest swego rodzaju podręcznikiem, jeśli chcielibyśmy o niej nauczać inne osoby. Chociaż wykorzystuje się go głównie do komunikacji pomiędzy firmą, a agencją reklamową lub domem mediowym, to można go także stworzyć na potrzeby wewnętrzne w danym przedsiębiorstwie. Dlatego warto wiedzieć, z czego powinien składać się media plan i jak go stworzyć.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Media Plan - co to jest i do czego służy?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *