Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Co musisz wiedzieć o efekcie ROPO w e-commerce?


Co musisz wiedzieć o efekcie ROPO w e-commerce?16 kwietnia 2021 (Zaktualizowano: 12 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Zakupy w sklepach internetowych cały czas cieszą się coraz większą popularnością. Efekt ROPO (niekorzystny dla e-commerce) i efekt odwróconego ROPO (oczekiwany przez właścicieli sklepów internetowych) również się zwiększa. Zastanówmy się, jaki to ma wpływ na zadowolenie naszych klientów? Jak możemy, to zjawisko wykorzystać w naszym e-sklepie i jakich artykułów dotyczy?

Co to jest efekt ROPO?

Efektem ROPO (Research Online, Purchase Offline) jest szukanie danych o usługach i artykułach, o których dowiedzieliśmy się z reklamy w internecie, z różnych blogów tematycznych lub zadając pytanie na forach. Takie działanie skutkuje nabyciem towarów w sklepach stacjonarnych, czyli offline. To zjawisko bardzo niepożądane, bo ktoś dowie się z naszej strony wszystkiego, co mu jest potrzebne, ale produkt kupi w sklepie stacjonarnym u konkurencji.

Efekt ROPO na przykładzie

Przykładowo zobaczyliśmy reklamę pralki na jakiejś stronie internetowej i zastanawiamy się nad kupnem nowej. Zaczynamy zastanawiać się, którego producenta i jaki model wybrać. Na forach internetowych czytamy opinie innych użytkowników na temat produktu, na blogu sklepu sprzedającego pralki sprawdzamy, jakie są dostępne funkcje, ceny i jaka jest specyfikacja techniczna interesującego nas modelu, oglądamy również porównanie interesujących nas pralek na You Tube itd. Ostatecznie wybieramy nowoczesną pralko-suszarkę i kupujemy ją w sklepie stacjonarnym niedaleko naszego domu, bo towar będzie u nas jeszcze tego samego dnia i nie płacimy nic za dostawę lub decydujemy się na wcześniej wybrany e-sklep.

Przeczytaj również  Raporty sprzedażowe - poradnik krok po kroku jak raportować wyniki sprzedaży

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Przyczyny ROPO

Uznaje się, że wzrost efektu ROPO wynika z cieszącej się w ostatnich latach popularności social mediów, porównywarek internetowych i różnego rodzaju serwisów aukcyjnych. Klienci mogą sprawdzić, gdzie jest najniższa cena, bezpłatna przesyłka, poznać recenzje na temat artykułów i finalnie sami ocenić towar.

Czym jest odwrócony efekt ROPO

Odwrócony efekt ROPO, czyli Reverse-ROPO to sytuacja przeciwna do zaprezentowanej wcześniej. Mowa tutaj o poszukiwaniu danych na temat artykułów w sklepach stacjonarnych, ale finalnie decydowanie się na zakup przez internet. Ma to związek z rozwojem internetu, wygodą, zmniejszeniem kosztów dostawy. Kupując online mamy dodatkowy 14-dniowy okres na oddanie towaru bez podania przyczyny, sklepy często proponują darmowy transport od jakiejś ustalonej kwoty, możemy w łatwy porównać ceny.

Przeczytaj również  Jak korzystać z Google Trends? Szukaj inspiracji

Jak wykorzystać odwrócony ROPO

Już na etapie tworzenia strony, jej wyglądu, trzeba wziąć przede wszystkim wziąć pod uwagę jej funkcjonalność, personalizację zakupów, oferowanie różnych form płatności, proponowanie zniżek i programów partnerskich. Prowadząc e-sklep odpadają nam koszty wynajmu lokalu, zatrudniania większej ilości pracowników, dzięki temu możemy zaproponować konkurencyjne ceny. Coraz częściej klienci decydują się na obejrzenie, sprawdzenie funkcji i porównanie kilku modeli u specjalisty w sklepie stacjonarnym, ale ostatecznie do zakupu dochodzi przez internet. Jeśli firma ma oddział stacjonarny i sklep internetowy to jest szansa, że klient kupi produkt u nas. Dlatego warto zadbać również o sprzedaż online.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Efekt ROPO - jak go wykorzystać w e-commerce? [2023]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *