Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Co to jest Crowdsourcing?


Co to jest Crowdsourcing?



14 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Zdanie odbiorców w dzisiejszych czasach jest chyba ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Najważniejsze jest jednak to, że firmy po prostu coraz częściej zdają sobie z tego sprawę i faktycznie liczą się ze zdaniami swoich klientów. W tym kontekście warto przybliżyć pojęcie crowdsourcingu, czym ono jest i jak można to wykorzystać?

Czym jest crowdsourcing?

Należy zauważyć, że crowdsourcing powstał z połączenia dwóch angielskich słów jakimi są crowd (tłum) oraz outsourcing, co oznacza zlecanie czegoś na zewnątrz. Tłumaczenia tych słów, w dużej mierze ułatwią zrozumienie crowdsourcingu. Najprościej można powiedzieć, że crowdsourcing to proces, w którym wykorzystujemy atuty społeczności do własnych celów lub dla wyższego dobra. 

Oznacza to, że w ramach crowdsourcingu będzie zlecać się nieokreślonej grupie ludzi jakieś zadanie, aby zrealizować jakiś konkretny cel. Jak możemy się domyślać, gwałtowny rozwój crowdsourcingu zawdzięczamy przede wszystkim rozwojowi Internetu. Jest to najprostszy sposób na wykorzystanie atutów społeczności. 


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Rodzaje crowdsourcingu

Pomimo, że sam w sobie crowdsourcing istnieje od bardzo dawna (wystarczy powiedzieć, że Napoleon Bonaparte wykorzystał tę technikę do znalezienia nowej formy przechowywania żywności na potrzeby armii), to dopiero w 2006 roku został wynaleziony termin crowdsourcingu przez Jeff’a Howe. Jest on twórcą także jednego z wielu podziałów rozróżniających poszczególne rodzaje crowdsourcingu:

  • Inteligencja zbiorowa – w tym przypadku wykorzystuje się crowdsourcing na potrzeby rozwiązywania problemów. Do tego rodzaju możemy przypisać właśnie Napoleona, który miał problem z dostarczaniem świeżej żywności do odległych miejsc na froncie. W ramach przeprowadzonego konkursu wśród społeczeństwa francuskiego, udało się rozwiązać problem poprzez konserwy, które zaproponował jeden z obywateli.
  • Tworzenie wartości przez tłum – crowdsourcing może przynieść nam realne korzyści. W tym celu można wykorzystać potencjał i kreatywność użytkowników, do tworzenia nowych produktów lub usług.
  • Dokonywanie oceny – często będąc w sytuacji bez wyjścia, nie wiedząc na jaką opcję powinniśmy się zdecydować, możemy wykorzystać crowdsourcing. Nasi odbiorcy dokonają wyboru za nas, a my będziemy mieli także bazę danych opinii dotyczących konkretnej sprawy, co również będziemy mogli wykorzystać.
  • Pozyskiwanie funduszy – crowdsourcing zawiera w sobie także inne, podobnie brzmiące zjawisko, o którym pisaliśmy na naszym blogu. Mowa oczywiście o crowdfundingu, który nie opiera się tylko na samych funduszach, a będąc częścią czegoś większego, będzie po prostu z tego czerpał.
Przeczytaj również  Dead-end page - czyli ślepy zaułek Internetu

W ten sposób otrzymujemy pełniejszy obraz tego czym jest crowdsourcing. Wiemy także, że nie jest on wynalazkiem Internetu, a jego początków należy doszukiwać się znacznie wcześniej. Warto także zauważyć, że rodzajem crowdsourcingu będą także popularne w Polsce budżety obywatelskie. Miasto organizując plebiscyt na najlepszą formę inwestycji, jest w stanie zauważyć, jakie są największe potrzeby obywateli, aby na tym skupić swoje działania.

O czym należy pamiętać w crowdsourcingu?

Jeśli jesteś zainteresowany crowdsourcingiem i uważasz, że w Twojej sytuacji, mógłby Ci on pomóc, to warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, crowdsourcing to nie tylko efektywny sposób na burzę mózgów, ale także badanie rynku. Wykorzystując pomysły pochodzące od użytkowników, którzy są Twoją grupą docelową, masz większą pewność, że Twój produkt, usługa, czy treści, przypadną im do gustu. Co jest jeszcze ważne?

  • Realizacja – nie możesz polegać na crowdsourcingu tylko jako narzędziu do badania opinii. Jeśli stworzyłeś np. ankietę i dana opcja wygra zdecydowaną większością, a nie zdecydujesz się na jej wprowadzenie, musisz liczyć się z negatywnym odbiorem przez społeczność. Realizacja zwycięskich rozwiązań jest kluczowa, aby nie nadszarpnąć swojego wizerunku.
  • Wynagrodzenie – w projektach crowdsourcingowych, dobrze jest przewidzieć jakąś nagrodę dla pomysłodawcy, żeby nie spotkać się z gniewem społeczności. Warto zaznaczyć, że nie muszą być to pieniądze, a np. umożliwienie pomysłodawcy udzielenia Ci pomocy, szczególnie jeśli dany projekt jest bardzo szczegółowy. Zyskasz w ten sposób cennego pracownika, a także przychylność tłumu.
  • Zaangażowanie – projekt crowdsourcingowy, aby był skuteczny musi być przede wszystkim angażujący dla społeczności. Możesz postawić na użyteczność lub nośność danego tematu. Chodzi przecież o to, aby wykorzystać atuty jak największej liczby osób, dlatego należy o tym pamiętać.
Przeczytaj również  Jak filtrować i sortować produkty w sklepie internetowym?

Podsumowanie

Crowdsourcing to najprościej mówiąc proces, który ma za zadanie wykorzystać potencjał nieokreślonej grupy osób. Jego rosnąca popularność jest powiązana z rozwojem Internetu, gdzie najłatwiej jest znaleźć największą liczbę użytkowników, dla których dany temat będzie interesujący. Crowdsourcing może okazać się ważnym narzędziem nie tylko wizerunkowym, ale także decyzyjnym oraz analitycznym. To sprawia, że warto jest znać to zagadnienie, a może się okazać, że będzie to opłacalne również w Twoim przypadku.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co to jest Crowdsourcing?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *