Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Agile marketing – co to jest?


Agile marketing – co to jest?2 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W środowisku marketingowym coraz głośniej w ostatnim czasie jest o agile marketingu. Ogólnie metoda agile, została zaczerpnięta z branży IT i znalazła swoje zastosowanie także w innych branżach, m.in. sprzedaży, komunikacji itp. Skoro coś jest popularne i przechodzi z jednej branży do drugiej, to prawdopodobnie jest także skuteczne. Czym jest agile marketing i jakie korzyści wynikają z jego wdrożenia?

Czym jest agile marketing?

Samo agile z języka angielskiego oznacza – zwinny, zręczny. Będzie to oznaczać szybkie dostosowywanie się do różnych sytuacji na bieżąco. Chodzi o to, że wykorzystując agile marketing, będziemy przewidywać poszczególne przeszkody, a gdy wystąpią, nie spowodują większych trudności, ponieważ będziemy przygotowani na tego rodzaju scenariusz.

Agile marketing świetnie sprawdził się w obliczu pandemii koronawirusa. Marketerzy pomimo realizacji działań reklamowych lub planowania ich np. w przestrzeni miejskiej, musieli obierać inne strategię, ponieważ te nie przyniosłyby żadnych korzyści. Szczególnie na początku, kiedy ludzie po prostu nie przemieszczali się i w dużej mierzę pozostawali w domach. 


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Trzeba było przenieść więc np. kampanię reklamową nowego produktu wyłącznie do Internetu, telewizji, radia itp. To, że cały proces nie trwał np. kilka miesięcy, a zostało wszystko dostosowane w bardzo krótkim czasie, można nazwać właśnie dobrym działaniem agile marketingu.

Przeczytaj również  Tworzenie strategii i planu marketingowego firmy

Gdzie możemy wykorzystać agile marketing?

Zręczność procesów marketingowych w dzisiejszych czasach może być kluczowa. W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego, każdego dnia mogą trafić do nas nowe rozwiązania, których wykorzystanie może zadecydować o szybkim sukcesie marki. Przyjrzyjmy się obszarom, w których możemy zastosować metodę agile marketingu:

 • planowanie kampanii
 • media społecznościowe
 • wprowadzanie nowych produktów
 • planowanie eventów

Można wymieniać jeszcze wiele, m.in. obsługę klienta, a także pozycjonowanie stron internetowych. Tak naprawdę wszystko zależy od naszego podejścia, ponieważ coraz to nowsze technologie, będą umożliwiały kolejne obszary, w których agile marketing będzie można wykorzystać.

Jakie są korzyści agile marketingu?

Wiemy czym jest oraz gdzie możemy wykorzystać agile marketing, no ale po co to wszystko robić? Korzyści z agile marketingu pomogą nam zobrazować, dlaczego warto się nim zainteresować. Przede wszystkim, wg badań przeprowadzanych m.in. przez Forbesa, wynika, że:

 • 25% badanych uważa, że dzięki agile marketingowi mogli zwiększyć swoją produktywność.
 • 26% marketerów uważa, że dzięki agile marketingowi, mają bardziej elastyczne podejście do ciągle zmieniających się potrzeb klientów i mogą w lepszy i prostszy sposób na nie odpowiadać.
 • 40% zespołów agile marketingu twierdzi, że dzięki jego zastosowaniu może szybciej zidentyfikować przeszkody i problemy i lepiej sobie z nimi radzą.
 • 80% z badanych zespołów wykorzystujących agile marketing stwierdziło, że wykorzystywanie tego podejścia pozwala na dostarczenie lepszego, bardziej odpowiedniego produktu dla swoich odbiorców.
 • 93% badanych, którzy stosują agile marketing twierdzi, że może szybciej wprowadzać na rynek kampanie, produkty i pomysły.

Te dane najlepiej pokazują, że agile marketing naprawdę ma sens. Nie można go lekceważyć, a zastosowanie tego podejścia może realnie wpłynąć na całokształt naszej pracy.

Przeczytaj również  Marketing produktowy - na czym polega?

Jak można wdrożyć agile marketing?

Przede wszystkim podejście agile marketingu pomoże w sprawniejszym zarządzaniu jego projektami. Już samo to zdanie, może nam pomóc zrozumieć, jak to wszystko będzie wyglądało. Skupmy się jednak na konkretnych działaniach, jakie możemy podjąć, a których może brakowało w naszych dotychczasowych zespołach:

 • Elastyczność względem planu – oczywiście podejmowane przez nas działania muszą być przemyślane. Jednak trzymanie się kurczowo ścisłych ram zakładanego planu może okazać się zgubnę. Jeśli zdarza się coś niespodziewanego, co generalnie krzyżuje się z naszym planem, warto nad tym pomyśleć. Być może uda się to zmienić na naszą korzyść? 
 • Spotkania zespołu – powinny być przede wszystkim produktywne. Długie monologi, które nie wnoszą nic istotnego to tylko strata czasu, a także zwiększenie niezadowolenia w zespole. Można spróbować zmienić formę spotkań, na burzę mózgów, zmienić czas i miejsce itp.
 • Delegowanie zadań – w agile marketingu będzie to również istotne. Przede wszystkim, każdy powinien wiedzieć, co ma robić. Wszystko powinno być jasno przekazane ze szczegółami. Wpłynie to na efekt końcowy naszych działań. Co więcej, ważne jest także to, komu powierzamy jakie zadanie.

Podsumowanie

Agile marketing można tłumaczyć jako zręczny lub zwinny marketing. Będzie się on przejawiał przede wszystkim w tym, że będziemy sprawnie reagować na zmieniające się warunki. Dzięki temu powstające przeszkody, które nie są od nas zależne, nie będą oznaczały porażki, a będziemy mogli się z nimi sprawnie skonfrontować i zastosować przemyślane i zaplanowane kroki zaradcze.

Źródło: 
https://marketinginsidergroup.com/content-marketing/benefits-agile-marketing-stats/


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Agile marketing - co to jest?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *