Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Jak wykorzystać unboxing w celach promocyjnych?


Jak wykorzystać unboxing w celach promocyjnych?6 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Działania promocyjne mają to do siebie, że wbrew pozorom wcale nie muszą kosztować przysłowiowych milionów. Spokojnie można zadbać o to, aby były one opłacane “przy okazji” finansowania innych działań, rzeczy lub po prostu były za darmo. W przypadku branży e-commerce jednym z takich sposobów może być właśnie unboxing. Co to jest? Jak go wykorzystać? I jak sprawdzić, czy jest on skuteczny?

Czym jest unboxing?

Unboxing to w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego – rozpakowywanie. W dzisiejszych czasach, jednak chodzi o coś bardziej “cyfrowego”. Obecnie przyjęło się, że unboxing to film (najczęściej na platformie YouTube), który przedstawia proces rozpakowywania nowego produktu. Najczęściej będzie się on figurował w recenzjach, w których także ocenia się to jak wygląda opakowanie, jak jest zapakowany konkretny produkt itp. 

To wszystko sprawia, że w przypadku producentów/sprzedawców, otrzymują oni specjalne miejsce, w którym mogą się zaprezentować i zareklamować z jak najlepszej strony. Co więcej, jeśli unboxing naszego produktu nagra więcej niż jedna osoba, możemy trafić do naprawdę ogromnej liczby odbiorców.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Jak wykorzystać unboxing w celach promocyjnych?

Aby wykorzystać “mode” unboxingów w social mediach na naszą korzyść, musimy przede wszystkim odpowiednio przygotować opakowanie towaru. Skoro i tak musimy to zrobić, to dlaczego nie wykorzystać tego jako ciekawą formę promocji? Odpowiednie opakowanie może nie tylko się spodobać, ale zbudować także wizerunek marki, wzbudzać pozytywne skojarzenia i sprawić, że klient zapamięta naszą firmę. Dlatego warto zadbać o:

  • Bezpieczeństwo – na samym początku powinniśmy zadbać o to, aby opakowanie było bezpieczne z punktu widzenia produktu. Nie wiemy dokładnie w jaki sposób przesyłka będzie przekazywana i transportowana, w jakich warunkach, czy będzie się obracała itp. Dlatego jeśli zadbamy o bezpieczeństwo wysyłanego towaru, zrobimy najważniejszy krok ku temu, aby zachęcić użytkowników do nagrania unboxingu, a tym samym promocji naszego produktu. Odbiorcy danego twórcy zauważą, że dbamy o bezpieczeństwo przesyłek, a tym samym zyskamy wizerunkowo.
  • Personalizacja – jest to druga ważna rzecz, którą musimy uwzględnić. Warto wykorzystać elementy identyfikacji wizualnej, ale także możemy się pokusić o jakieś dodatkowe “smaczki”, detale, które doceni nasz klient.
  • Estetyka i dodatki – aby nasz produkt zachęcał do nakręcenia unboxingu, powinniśmy zwrócić również uwagę, aby całość opakowania wyglądała estetycznie. Co więcej, warto zadbać o swego rodzaju niespodziankę dla klientów w postaci jakiś skromnych dodatków. Nie oznacza to, że musisz wydawać ogromne sumy. Świetnie nadają się do tego np. naklejki z logiem marki lub takie, które będą nawiązywały do produktu, firmy itp.
Przeczytaj również  Canva - tworzenie i edycja filmów / zdjęć za darmo

Spełnienie tych wszystkich kryteriów sprawi, że w znacznym stopniu zachęcisz użytkowników do nakręcania filmów o charakterze unboxingu. Należy jednak pamiętać, że czasem wdrożenie jednego z tych pomysłów, może już zapewnić Ci sukces. Bezpieczeństwo przesyłek w dzisiejszych czasach to absolutna podstawa, więc jeśli działasz w branży e-commerce, zapewne już to wykorzystujesz. Teraz wystarczy dodać “coś więcej”, a może się to okazać niezwykle skuteczne.

Jak sprawdzić, czy nasze działania przynoszą efekty?

Jeśli się zastanowimy, to możemy dojść do wniosku, że raczej trudno zweryfikować to, czy nasze działania zachęciły klientów do nagrania unboxingu. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim możesz wykorzystać w tym celu narzędzia, które prawdopodobnie znasz i z nich korzystasz. O jakich narzędziach mowa?

Przeczytaj również  Pozycjonowanie ofert pracy w Wyszukiwarce Google

Przede wszystkim Google Alerts. Monitoruj to, czy po wdrożeniu nowych standardów, pojawiają się jakieś recenzje i materiały w Internecie. Możesz także wykorzystać po prostu wewnętrzną wyszukiwarkę YouTube. Sprawdź, czy powstały jakieś materiały z nazwą Twojego produktu lub Twojej marki. Jeśli udało Ci się coś znaleźć, będzie to znak, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Następnie wystarczy spojrzeć na to, czy ruch na naszym sklepie internetowym wzrósł. W tym celu możemy wykorzystać np. Google Analytics. Jeśli unboxing/recenzja wywarł pozytywne wrażenie na odbiorcach, to właśnie będzie pierwszy sygnał na to, że nasza “darmowa” reklama po prostu działa. Jeśli strona naszego e-sklepu jest odpowiednio zaprojektowana to przełoży się to następnie na wzrost liczby zamówień.

Podsumowanie

Unboxing to najprościej mówiąc film, który przedstawia proces rozpakowywania nowego produktu i najczęściej jest to element jego recenzji. Należy zauważyć, że jest to świetny sposób, aby zareklamować i zaprezentować się z dobrej strony. Jeśli odpowiednio zadbamy o to, jak będzie zapakowany nasz produkt, możemy zapewnić sobie po prostu świetną reklamę. Możemy zadbać o odpowiedni wizerunek marki, a także zwiększyć liczbę zamówień w naszym sklepie internetowym, a to wszystko w zamian za minimalny, jednak pożądany wysiłek.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak wykorzystać unboxing w celach promocyjnych?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *