VD » Blog » Marketing - Narzędzia Webmasterów Google » Pomiar efektywności i skuteczności Content Marketingu

Pomiar efektywności i skuteczności Content Marketingu

9 maja 2021 (aktualizacja: 28 maja 2021) 6-8 min. czytania
Jak sprawdzić efektywność content marketingu ?
Zobacz jak zwiększyliśmy sprzedaż o 739%

Każdy właściciel strony internetowej chce, aby jego witryna była na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce. Zastanówmy się, jakie działania musimy wykonać, żeby znaleźć się przed konkurencją? Odpowiedź jest prosta, trzeba zadbać o odpowiedni content na stronie. Wszystkie wielkie marki wiedzą o tym, że bez wartościowych treści nie ma dobrej promocji. Jak zatem zadbać o content na stronie i sprawdzić, czy faktycznie przynosi zamierzone efekty? Przeczytaj nasz artykuł i zapoznaj się z tematem.

Czym jest Content marketing?

Content marketing, to forma marketingu internetowego, która polega na stałym pisaniu i umieszczaniu w witrynie treści, artykułów, tekstów, których funkcją jest zaciekawienie i utrzymanie relacji z określoną grupą docelową w taki sposób, żeby namówić ich do działania, które przyniesie nam korzyść z reguły materialną. Content marketing zwraca szczególną uwagę na użyteczność, przydatność treści. Odbiorca ma znaleźć odpowiedź na to, czego szukał. Mamy przyciągnąć uwagę użytkowników, żeby chcieli do nas wrócić, dzięki temu zbudujemy zaangażowaną grupę odbiorców.

Zalety content marketingu

Przede wszystkim zadbanie o jakościowe i unikalne treści to gwarancja zwiększenia grupy odbiorców, a co za tym idzie ilości odwiedzin strony. Wzmożony ruch na stronie i unikalny content wpływają z kolei na lepsze pozycjonowanie strony. W związku z tym możemy powiedzieć, że content marketing ma znaczący wpływ na osiągnięcie lepszych zysków.

Jak sprawdzić skuteczność content marketingu?

Warto sprawdzać i analizować, czy wykorzystywanie content marketingu przynosi pożądane rezultaty. Dobrze jest określić KPI inaczej mówiąc kluczowy czynnik dokonań lub wskaźnik efektywności, dzięki temu możemy cały czas sprawdzać, nasze zamierzone cele. Ile osób ma wejść na stronę, czy to będą odbiorcy, ile treści chcę stworzyć itd. Wykorzystując metodę S.M.A.R.T. dzięki wcześniej ustalonym celom, sprawdź, jak wygląda zrealizowanie planów. Do analizy możemy wykorzystać Google Analytics. Dowiemy się, ile podstron odwiedził użytkownik i ile czasu trwała sesja. Im dłużej internauci przebywają w witrynie tym lepiej, to znaczy że treści na stronie były dla nich wartościowe i przykuły ich uwagę. Jeśli portal ma dużo osób, które odwiedzają nasze strony w trakcie jednej sesji, oznacza to że witryna ma właściwe linkowanie wewnątrz serwisu. Monitorujmy boince rate, czyli współczynnik odrzuceń. Dowiemy się ile osób odwiedziło naszą stronę i od razu ją zamknęło.

W jaki sposób polepszyć statystyki strony?

Jeśli chcemy mieć wpływ na poprawę statystyk, to warto zadbać o nowe, ciekawe artykuły. Warto zastosować rożne formy wypowiedzi np. treści połączone z wideo, graficzna wizualizacja informacji itd. Nie wolno kopiować contentu z innych stron, bo po pierwsze takie praktyki zabronione przez Google, po drugie użytkownicy mogą zauważyć, że doszło do plagiatu i nie będą więcej zainteresowani odwiedzeniem naszej strony. Kolejną istotną sprawą jest sprawdzenie linkowania na stronie i ewentualne wprowadzenie zmian.

Możliwość komentowania została wyłączona.