Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe 2023 – Ranking


Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe 2023 – Ranking1 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Nie ulega wątpliwości, że Google zrewolucjonizował i pewnym sensie zmonopolizował rynek wyszukiwarek internetowych. Aby postawić taką tezę w tej chwili nawet nie trzeba powoływać się na jakieś konkretne dane, to jest po prostu ugruntowana w społeczeństwie informacja. Warto jednak monitorować zachodzące zmiany na tym polu i wiedzieć, które alternatywne wyszukiwarki są popularne.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce w 2021

Zdecydowaliśmy się zaprezentować dane za rok 2021, bo ten powoli dobiega końca. Narzędzie statcounter, uwzględnia uzyskane wyniki od 1 stycznia, do 30 listopada. Jak prezentuje się zestawienie wyszukiwarek internetowych w Polsce w 2021 roku?

 • Google – 96,23% – niekwestionowany lider. 90 procentowe liczby Google wykręca praktycznie w każdym państwie.
 • Bing – 2,28%
 • Yahoo! – 0,59%
 • DuckDuckGo – 0,46%
 • MSN – 0,28%
 • Inne – 0,16%

Tylko na przykładzie naszego kraju widać ogromną rozbieżność popularności poszczególnych wyszukiwarek. Procent użytkowników, którzy korzystają z innych wyszukiwarek niż Google, jest marginalny, dlatego m.in. branża SEO skupia się głównie na wyszukiwarce Google, a nie na innych wyszukiwarkach.Warto zaznaczyć, że statcounter bierze pod uwagę wyszukiwarki internetowe, dlatego nie znajdziemy w tym zestawieniu wyszukiwarki wewnętrznej serwisu YouTube, która chociaż jest własnością Google, to jest drugą najczęściej wykorzystywaną wyszukiwarką na świecie.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie w 2022 

Warto przyjrzeć się takiemu samemu zestawieniu, które będzie dotyczyło danych użytkowników z całego świata. Czy Google oddało w tym przypadku część udziałów w rynku?

 • Google – 92,02%
 • Bing – 2,55%
 • Yahoo! – 1,49%
 • Baidu – 1,47%
 • YANDEX – 0,86%
 • Inne – 1,6%

Możemy zauważyć, że podium pozostało bez zmian, zmieniła się jedynie wartość procentowa. Wynika to z faktu, że m.in. wyszukiwarka Bing, jest dość popularna m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie korzysta z niej ok. 6% użytkowników.

W zestawieniu światowym, pojawiła się także wyszukiwarka Baidu z wynikiem 1,47%. Z czego to wynika? Wyszukiwarka Baidu jest bardzo popularna w Chinach, gdzie ma prawie 80% udział w rynku, a Google jedynie 2,13%. Wynika to m.in. z faktu, że Google wycofało się z rynku chińskiego w związku ze stosowaniem tam cenzury przez władze Państwa Środka.

Charakterystyka najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych w 2022 roku.

Wiemy już, które wyszukiwarki są faktycznie najpopularniejsze. Przedstawmy chociaż pokrótce kilka z nich. Niekwestionowanym liderem na rynku światowym jest Google i tej wyszukiwarki chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Z jakich innych wyszukiwarek warto korzystać?

 • Bing – jest wyszukiwarką należącą do Microsoftu. Co ciekawe, Bing jest domyślną wyborem na komputerach z systemem Windows, gdzie wbudowaną przeglądarką jest Edge. Być może umknął nam ten fakt, gdy zainstalowaliśmy Google Chrome na nowym urządzeniu.
 • Yahoo! – jest trzecią wyszukiwarką zarówno na rynku polskim jak i światowym. Od 2016 roku jest własnością Verizon Media. Warto zaznaczyć, że wyszukiwarka Yahoo! jest bardzo popularna w Japonii, gdzie korzysta z niej około 20% użytkowników.
 • Baidu – najbardziej popularna wyszukiwarka w Chinach, która stale zwiększała swoje udziały na rynku chińskim. W związku z nieprzestrzeganiem Google warunków chińskiego rządu (głównie chodziło o cenzurowanie treści). Baidu dostępna jest tylko w języku chińskim, a korzysta z niej pół miliarda użytkowników. Warto zaznaczyć, że blokuje wyniki, które dotyczą wolności słowa, praw człowieka, demokracji i wiele, wiele innych.
Przeczytaj również  Reklama dla sklepu stacjonarnego [Marketing]

Podsumowanie

Pomimo faktu, że niewątpliwym liderem na rynku wyszukiwarek internetowych jest Google, to warto wiedzieć o istnieniu innych narzędzi. Wyniki w poszczególnych wyszukiwarkach nie zawsze będą takie same, co może pozwolić nam m.in. dotrzeć do ciekawych informacji, które w Google mogłyby być nieuchwytne w związku z ogromną ilością zasobów.

Źródło:
https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share/all/poland/#monthly-202101-202111-bar
https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share#monthly-202101-202111-bar


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe 2023 - Ranking"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *