Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Co możemy osiągnąć dzięki media relations?


Co możemy osiągnąć dzięki media relations?13 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Każdy zna trójpodział władzy Monteskiusza na ustawodawczą, wykonawczą oraz sądowniczą. Wraz z rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych, a w tym samych mediów masowych, często wobec tego zestawienia dodaje się określenie czwartej władzy. Przez ogromny wpływ i zasięg oddziaływania mediów, można powiedzieć, że jest to słuszne określenie. W przypadku prowadzenia własnego biznesu, odpowiednie relacje z mediami są wręcz wymagane w dzisiejszym świecie, a określenie media relations, powinno być Ci znane.

Czym jest media relations?

Media relations to szczególny rodzaj public relations, który skupia się na mediach. Działania w tym zakresie, będą charakteryzowały się zatem utrzymywaniem oraz budowaniem kontaktów w świecie mediów masowych, które będą miały polegać na obopólnych korzyściach. Dzięki odpowiedniemu media relations w naszej firmie, będziemy mogli skutecznie przekazywać informacje do interesujących nas grup docelowych. Działania z tego zakresu będą prowadzone za pośrednictwem m.in. biur oraz rzeczników prasowych.

Media relations – dlaczego warto?

Przede wszystkim działaniami z zakresu media relations warto się zainteresować z uwagi na pozycję mediów w dzisiejszym świecie. Odpowiednie komunikaty w prasie lokalnej, krajowej, współpraca z rozgłośniami radiowymi, otrzymywanie odpowiednich ilości czasu antenowego w stacjach telewizyjnych – to wszystko może realnie wpłynąć na ogólną świadomość społeczeństwa dotyczącą firmy, a tym samym na jej rozgłos. 


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Co jeszcze przemawia, za podejmowaniem działań media relations?

  • Wiarygodność – tradycyjne media masowe, cechują się jej wysokim stopniem. Przez znaczną część społeczeństwa, prasa, radio oraz telewizja, postrzegane są jako media o ugruntowanej pozycji, co wpływa na ocenę informacji, jakie są tymi kanałami przekazywane. Jeśli nasza firma się w nich pojawi (dzięki media relations jest na to większa szansa) to po prostu zyskamy w oczach społeczeństwa.
  • Różnorodność – działania z zakresu media relations są po prostu różnorodne. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie i nie zawsze musi się to wiązać z dużymi nakładami finansowymi. W przypadku mediów nad którymi nie mamy kontroli, możemy oczywiście zdecydować się na płatne reklamy lub artykuły w prasie, ale równie dobrze możemy wykorzystać te media do lokowania produktów, czy też ich współtworzenia dzięki udzieleniu wywiadu, stworzenia reportażu na temat naszej firmy itp.
  • Opłacalność – Bezpośrednia współpraca z jakimś dziennikarzem w zależności od sytuacji, może nam pomóc w zmniejszeniu kosztów poszczególnych działań, np. mniej zapłacimy za artykuł lub kierownictwo programu telewizyjnego po prostu zgodzi się na lokowanie produktu, mimo że nie ma tego w zwyczaju. 
Przeczytaj również  Jak się zaprezentować podczas wystąpienia publicznego

Co możemy osiągnąć dzięki media relations?

Nadrzędnym celem działań z zakresu media relations jest zdobycie żywego zainteresowania naszą marką przez same media. Chociaż jest to długotrwały proces i często trudny do osiągnięcia, to odpowiednia polityka kontaktów z mediami, może doprowadzić do sytuacji, w której media same będą chciały być powiązane z marką. Jak to się dzieje? 

Jeśli odpowiednio dużo mówi się na nasz temat, zyskujemy coraz większy rozgłos. A tym samym, jeśli temat jest nośny, to stacjom telewizyjnym, radiowym itp. po prostu będzie zależało na tym, aby firma “na czasie” była z nimi powiązana, co w pewnym stopniu zagwarantuje uwagę odbiorców. Tak właśnie m.in. będzie się przejawiała ta obopólna korzyść w media relations.

Jak rozpocząć działania media relations?

Jeśli do tej pory w Twojej firmie nie zdecydowałeś się na podjęcie działań z zakresu media relations, a po prostu chciałbyś to zrobić, to powinieneś odpowiednio się do tego wszystkiego zabrać. Pamiętaj, żeby dać sobie odpowiednią ilość czasu, nic nie przyjdzie natychmiast, a sam proces może wydawać się powolny. Skupmy się jednak na poszczególnych krokach:

  • Baza kontaktów – przede wszystkim musisz utworzyć pewną grupę dziennikarzy, z którymi kontakt dla firmy będzie korzystny, a którzy sami też mogą być zainteresowani utrzymywaniem z Tobą relacji. Najprościej w tym celu posłużyć się mediami społecznościowymi. Obecnie zdecydowana większość dziennikarzy prowadzi swoje profile m.in. na Twitterze, tam możesz dokonać swojej oceny.
  • Nawiązywanie relacji – przy nawiązywaniu relacji wszelkiego typu bardzo istotne są podstawowe zasady współpracy. Dziennikarze, którzy będą dla Ciebie interesujący na pewno będą także profesjonalistami i z ogromną łatwością ocenią również Ciebie. Dlatego nie warto igrać z losem i być po prostu uczciwym. Jak mawiał klasyk, “szczerość to podstawa w związku”, prawda?
  • Obopólna współpraca – pamiętaj, że na tym polega media relations. To relacja nie tylko korzystna dla Ciebie, ale również dla dziennikarza. Dlatego jeśli coś okaże się niezbyt korzystne, ale będzie prawdziwym newsem, nie powinniśmy wykorzystywać relacji z dziennikarzem do zamiatania tego pod dywan. Oczywiście nieścisłości muszą być prostowane, jeśli jednak wszystko jest zgodne z prawdą, po prostu skupmy się na łagodzeniu sytuacji, a nie jej tuszowaniu.
Przeczytaj również  10 najlepszych książek o sprzedaży

Pamiętaj, że na każdym etapie ważny jest profesjonalizm. Jeśli go zabraknie, to nawet jeśli nawiązałeś już kontakt z dziennikarzem, to może zdecydować się on na zerwanie relacji. W przypadku informacji prasowych, zwracaj uwagę na odbiorców danego dziennikarza, czym będą najbardziej zainteresowani itp. Wszystko to wpłynie na Twoją reputację w medialnym świecie i przełoży się pozytywnie na rozgłos marki.

Media relations – kilka słów na koniec

Media relations to nic innego jak relacje z mediami. W dzisiejszych czasach, przez ugruntowaną pozycję w społeczeństwie tradycyjnych mediów masowych, odpowiednie relację z dziennikarzami, reporterami itp. są po prostu bardzo ważne. Co więcej, mogą być dla nas niezwykle korzystne. 

Obecnie działania z zakresu media relations wydają się absolutnie wymagane, a im wcześniej zaczniemy ich realizację tym lepiej. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim w długofalowej strategii komunikacji marketingowej w Twojej firmie, a mogą doprowadzić nas na sam szczyt zainteresowania odbiorców.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co możemy osiągnąć dzięki media relations?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *