Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Co to jest chatbot w marketingu i dlaczego warto się nim zainteresować?


Co to jest chatbot w marketingu i dlaczego warto się nim zainteresować?13 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Współcześnie technologia cechuje się dynamicznym rozwojem, a wiele z rozwiązań, które są jego wynikiem jest naprawdę użytecznych szczególnie pod kątem biznesowym. Jednym z przykładów takich zastosowań są chatboty, o których nieco więcej dowiedzieliśmy się ostatnio, przy okazji artykułu o chatbotach na Facebooku/Messengerze. Dzisiaj skupmy się jednak na tym, w jaki sposób chatboty można wykorzystać w marketingu.

Czym jest chatbot i dlaczego warto się nim zainteresować?

Chatbot to aplikacja, która będzie w naszym imieniu odpowiadać na wiadomości użytkowników w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że dany klient nie będzie musiał czekać, aż odczytamy wiadomość i udzielimy mu odpowiedzi, a to wszystko zrobi za nas bot. Oczywiście w takim stopniu, na jaki pozwala mu jego baza danych.

Decydując się na chatbota, możemy przede wszystkim zautomatyzować procesy obsługi klienta, a tym samym w zależności od naszej sytuacji, będziemy mogli zaoszczędzić dużą ilość czasu. Pracownik zajmujący się odpisywaniem na zapytania klientów, będzie odtąd mógł np. zająć się pisaniem artykułów na firmowego bloga. Istotne jest to, że nie odchodzimy od interakcji z klientem, zostaje ona jedynie zautomatyzowana.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Ważne jednak jest, aby odbiorcy wiedzieli, że w razie poważniejszego problemu, mogą się skontaktować w tradycyjny sposób. Wciąż dla wielu odbiorców, chatbot jest wręcz oznaką braku szacunku dla klientów. Dlatego ważne jest, aby w łatwy sposób, można było się z Tobą skontaktować.

Przeczytaj również  Jak zdobyć i utrzymać stałego klienta sklepu internetowego?

Jak możemy wykorzystać chatboty w marketingu?

Na początku warto się zastanowić nad tym, gdzie będziemy mogli wykorzystać chatbota. Oczywiście najpopularniejszym wyborem jest Messenger z uwagi na popularność samego Facebooka. Warto jednak pamiętać, że chatboty możemy równie dobrze wykorzystać w innych komunikatorach, takich jak Skype, Telegram lub Discord. W zależności od naszej grupy odbiorców, wybór innego komunikatora będzie mniej lub bardziej zasadny.

W ten sposób, np. gdy będziemy chcieli zająć się działaniami marketingowymi nowej gry komputerowej i posiadamy serwer o dużych zasięgach na Discordzie, warto jest tam wykorzystać chatbota z uwagi na charakter tego komunikatora i jego popularność wśród graczy. W ten sposób będziemy mogli odpowiadać na wiadomości użytkowników dotyczące samej gry lub rozwiązań jakie zostaną w niej wykorzystane.

Przykłady zastosowania chatbotów w marketingu

Chatboty obecnie są wykorzystywane na masową skalę. Bardzo duża liczba firm decyduje się na to rozwiązanie, a zatem można uznać je za skuteczne. Aby nie być gołosłownym, warto przywołać kilka przykładów, które to obrazują. Warto zauważyć, że przedstawione zastosowania chatbotów, cechują się szerokim wachlarzem możliwości. To tylko potwierdza to, że naprawdę warto jest się zainteresować tym zagadnieniem. Jak możemy wykorzystać chatbot dla działań marketingowych?

  • InPost – tej firmy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Paczkomaty stale zyskują na popularności i zaczynają być doceniane na całym świecie. Sympatyczny kwadracik pojawiający się w wiadomościach i na stronie InPostu, jest także chatbotem. Z jego pomocą możemy śledzić status przesyłek, a także znaleźć najbliższy paczkomat. Jest to przykład dobrego i spójnego działania komunikacyjnego.
  • “Suchar codzienny” – jest to popularne konto w mediach społecznościowych, które bazuje na tytułowych sucharach. Swego czasu ich “SucharBot” robił furorę w Internecie. Z poziomu messengera, użytkownicy mogli rozpocząć swego rodzaju darmową subskrypcję i wybrać rodzaj dostarczania treści. SucharBot mógł przesyłać codziennie 5 nowych sucharów lub raz w tygodniu przesyłać je zbiorczo. Jest to świetny przykład jak wykorzystać chatbota do odrobiny humoru i promocji marki.
  • LEGO – sympatyczna firma także posiada w swoich szeregach chatbota na messengerze. “Ralph” – bo tak ma na imię, ma za zadanie pomagać użytkownikom w wyborze odpowiedniego prezentu z asortymentu firmy. Chatbot zapyta m.in. o wiek i tematykę, którą dana osoba się interesuje i na tej podstawie otrzymamy kilka propozycji z oferty LEGO. Jest to świetny przykład, jak chatbot może prowadzić do generowania konwersji i wzrostu sprzedaży.
Przeczytaj również  Marketing produktowy - na czym polega?

Podsumowanie

Chatboty są jedną z nowości technologicznych, które zdaje się, że na stałe zagnieździły się na rynku. Było to możliwe głównie za sprawą ich szerokiego zastosowania. To jak zaprogramujemy chatbota, zależy praktycznie tylko od nas. To sprawia, że świetnie można go wykorzystać na potrzeby działań marketingowych. Przykłady ze świata tylko to potwierdzają, a nie są to jedyne dostępne rozwiązania, a jedynie kilka ciekawych i różnych opcji w oceanie możliwości.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co to jest chatbot w marketingu i dlaczego warto się nim zainteresować?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *