Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Banner Blindness – jak uniknąć ślepoty bannerowej?


Banner Blindness – jak uniknąć ślepoty bannerowej?



10 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Przez wiele lat przed rozpowszechnieniem się Internetu, byliśmy poddawani działaniom wszelkiego rodzaju reklam w różnych formach. W telewizji, radiu, prasie, na słupach ogłoszeniowych, w sklepach itp. Obecnie jako kolejne miejsce, w którym spotykamy bardzo dużą ilość reklam jest Internet. To sprawia, że każdego dnia, na każdym kroku jesteśmy praktycznie bombardowani treściami reklamowymi z każdej strony. W związku z tym wysuwa się zagadnienie banner blindness, jako swego rodzaju naturalny mechanizm obronny naszego mózgu, przed przeciążeniem informacyjnym.

Czym jest Banner Blindness?

Banner blindness można tłumaczyć jako ślepotę bannerową. Jest to zjawisko, które odnotowano w Internecie i wiąże się z ignorowaniem przez nas wyświetlanych reklam. Jest to powiązane z wykształceniem się wśród użytkowników Internetu, naturalnej zdolności do filtrowania materiałów reklamowych. Uważa się, że jest to wynik wieloletniego, ciągłego bombardowania internautów różnego rodzaju treściami reklamowymi.

Co spowodowało ślepotę bannerowej?

Banner blindness to zjawisko szczególnie niebezpieczne z punktu widzenia reklamodawców. Może to doprowadzić do takiego stanu, gdzie reklamy w Internecie po prostu przestaną być efektywne. Aby tego uniknąć, warto przyjrzeć się prawdopodobnym powodom, które wykształciły wśród użytkowników ślepotę bannerową. Co wymienia się najczęściej?



  • Nachalność – pomimo popularności i propagowania wiedzy na temat banner blindness, wciąż można spotkać się ze stronami internetowymi, które wyświetlają reklamy w sposób nachalny i niepożądany przez użytkowników. Różnego rodzaju wyskakujące okna, których zamknięcie jest utrudnione, otwieranie kolejnych kart w przeglądarkach itp.
  • Niewłaściwe miejsce reklamowe – jest to również możliwa przyczyna banner blindness. Często reklamy przeszkadzają nam w uzyskaniu interesujących nas treści. Przysłaniają fragmenty tekstów, a także utrudniają wykonywanie np. zakupów w sklepach internetowych.
  • “Przesyt formy nad treścią” – obecnie reklamy często przybierają formę materiałów audiowizualnych, które kojarzą się przede wszystkim z reklamami telewizyjnymi, a te zazwyczaj nie są pozytywnie oceniane przez odbiorców. Internet wykorzystujemy przede wszystkim do znalezienia informacji lub rozrywki. Dlatego zamiast drgających obrazów, można zdecydować się na klasyczną, prostą formę, która może być lepiej postrzegana przez użytkowników.

Jak walczyć ze zjawiskiem banner blindness?

Ślepota reklamowa może realnie wpływać na skuteczność naszych kampanii reklamowych w Internecie. Dlatego reklamodawcy powinni wiedzieć, co robić, aby niwelować wpływ tego zjawiska na osiągane przez nich wyniki. Istnieje kilka sposobów, które w realny sposób mogą nam pomóc.

  • Remarketing – popularność treści remarketingowych jest m.in. spowodowana tym, że użytkowników tego rodzaju reklamy mogą po prostu interesować. Jest to funkcja reklamowa dostępna np. w Google Ads i polega na wyświetlaniu się naszych treści użytkownikom, którzy wcześniej przebywali na naszej stronie lub skompletowali koszyk, jednak nie złożyli zamówienia. 
  • Estetyka – reklama, aby nie była zignorowana przez użytkowników, powinna być przede wszystkim dopasowana do określonego środowiska, w którym występuje. Takie działanie umożliwia m.in. dynamiczny remarketing. Chodzi o to, że treści, które będą się przesadnie wyróżniać, będą poddawane filtrowaniu. Dlatego odpowiednie wyczucie stylu, może realnie pomóc w walce ze ślepotą bannerową.
  • Lokalizacja reklam – okazuje się, że miejsce wyświetlania się reklam również ma duże znaczenie. Przede wszystkim powinniśmy rozgraniczyć w wyraźny sposób reklamy i treści strony. Obecnie panuje pogląd, że treści reklamowe powinny znajdować się z lewej strony serwisu, aby nie były ignorowane przez użytkowników. Pozwala to skupić się internautom na contencie, a dzięki temu reklamy nie będą dla nich nachalne i mogą ich zainteresować.
Przeczytaj również  Sposoby na podnoszenie efektywności sklepu internetowego

Banner blindness to najprościej mówiąc ślepota bannerowa. Jest to zjawisko związane z ignorowaniem przez użytkowników treści reklamowych, które zostało wykształcone jako naturalny mechanizm obronny przed przeciążeniem informacyjnym. Banner blindness to poważne zagrożenie dla osób reklamujących się w Internecie. 

Dlatego warto znać przyczynę tego zjawiska, a także sposoby, które pozwolą nam walczyć ze ślepotą bannerową. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy zachować wysoką efektywność naszych reklam lub ją zwiększyć. Być może nasze reklamy były właśnie ignorowane przez użytkowników.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Banner Blindness - jak uniknąć ślepoty bannerowej?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *