Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing - Social Media / Ambasador marki – kim jest? Korzyści współpracy


Ambasador marki – kim jest? Korzyści współpracy9 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej opierają swoje przekonania i opinie o konkretne autorytety. Media, które znamy dzisiaj, umożliwiają w prosty sposób interakcję odbiorców z nadawcami, przez co konkretny podmiot może poprawiać swój wizerunek w swojej grupie docelowej. W tym mechanizmie, właśnie tutaj mamy do czynienia z ambasadorem marki.

Kim jest ambasador marki?

Mówiąc najprościej, ambasador marki to najczęściej znana osoba, influencer, celebryta, branżowy ekspert, osoba publiczna, którą firma zatrudnia w celu reprezentatywnym. Będzie miał za zadanie przedstawiać produkty lub usługi w pozytywny sposób, a tym samym wpływać na ogólny wizerunek marki. Dzięki tym działaniom ambasador marki wpływa m.in. na rozpoznawalność firmy, a tym samym na wzrost sprzedaży. Przykłady? Robert Lewandowski jest m.in. ambasadorem marki Huawei, Małgorzata Socha jest ambasadorką marki Agata, a także Marcin Dorociński dla PZU.

Gdzie szukać ambasadora marki?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że ambasadorem marki w dzisiejszych czasach tak naprawdę może być każdy. Ponieważ dzięki naszym działaniom, sami możemy stworzyć ambasadora marki, nawet jeśli dana osoba nie jest znana szerszemu gronu odbiorców. Wymaga to jednak od nas nieco więcej wysiłku i czasu, niż znalezienia osoby, która już posiada swoją grupę docelową, niekoniecznie tożsamą z naszą. Wśród kogo możemy w takim razie wybierać?

Przeczytaj również  Na czym polega marketing rekomendacyjny?

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

  • Potencjalni ambasadorzy marki – są to osoby, które np. w mediach społecznościowych wypowiadają się pozytywnie o naszych produktach nawet jeśli nie rozpoczęliśmy współpracy z daną osobą. Co to oznacza? Powiedzmy, że lubisz buty adidasa i od czasu do czasu wrzucasz na swoje profile content, który ma pozytywny wydźwięk dla marki, np. zdjęcia na których widać, że są to faktycznie produkty tej marki.
  • Influencerzy – obecnie jest ich bardzo dużo, a początkująca osoba z potencjałem, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie będzie to bardzo obciążające finansowo przedsięwzięcie, a będzie impulsem dla takiej osoby do rozwijania się, przez co nasz ambasador marki będzie trafiał do szerszego grona odbiorców, razem z naszymi produktami.
  • Social broadcasters – są tak określani ludzie z wąskiego grona, które posiadają bardzo duże audytorium. Mówiąc najprościej: sławy, z których zdaniem liczą się wszyscy w poszczególnej branży. Podjęcie współpracy może okazać się prawdziwą inwestycją, jednak efekty mogą być okazałe.

Korzyści ze współpracy z ambasadorem marki

Można powiedzieć, że nawiązywanie współpracy firm z ambasadorami marek to coraz popularniejsza metoda działań promocyjnych. Prawdą jest, że często to bardzo kosztowne zajęcie, jednak wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że taka inwestycja jest po prostu opłacalna i posiada wysoki wskaźnik zwrotu z inwestycji ROI. Zatem jakie faktyczne korzyści wynikają z podjęcia współpracy z ambasadorem marki?

  • Promocja – ambasador marki może przede wszystkim promować Twoje nowe produkty, ale również ogólnie Twoją markę za sprawą swojej grupy odbiorców. Dzięki temu możesz ze swoimi produktami wejść na nowe, niedostępne wcześniej rynki.
  • Zainteresowanie – jeśli kontaktujesz się z osobą, którą obserwuje np. 500 tysięcy osób, to w momencie gdy informuje ona o rozpoczęciu z Tobą współpracy, bardzo prawdopodobne, że zyskasz zainteresowanie właśnie w tej grupie osób. Może to ściągnąć ogromny ruch na Twoją stronę internetową. Ambasador marki tworząc komunikaty nawiązujące do Ciebie i Twojej strony, wpływa w znaczący sposób na czynniki SEO.
  • Wizerunek – ambasadorzy marek chronią firmy przed ewentualnymi potknięciami z zakresu PR`u. W dzisiejszych czasach, gdzie informacje bardzo szybko są przekazywane po całym świecie, szybkie zażegnanie kryzysu jest kluczowe. Ambasador marki wykorzystując swoje wpływy, może ostudzić nerwowe grupy odbiorców i zminimalizować straty stworzone przez chociażby zawodowych trollerów internetowych.
Przeczytaj również  Reklama Barber Shopu [Marketing]

Podsumowanie

Ambasadorzy marki za sprawą swojego autorytetu, mogą realnie pomóc nam w prowadzeniu, a przede wszystkim w rozwoju naszego biznesu. Decydując się na współpracę ze znaną osobą, musimy liczyć się z pewnymi kosztami, jednak wsparcie, które w zamian otrzymamy może okazać się po prostu tego warte. Działania promocyjne, wzbudzanie zainteresowania w nowych grupach odbiorców, a także codzienne wsparcie i poprawa wizerunku naszej firmy w dzisiejszych czasach są na wagę złota.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Ambasador marki - kim jest? Korzyści współpracy"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *