WordPress to środowisko, które jest bardzo dobrze przygotowane do optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe i szybkość ładowania strony (Page Speed) nie jest tu wyjątkiem. Ogromna ilość wtyczek i motywów sprawia, że nawet bez specjalistycznej wiedzy jesteśmy w stanie zoptymalizować wiele aspektów, które mają wpływ na pozycjonowanie strony w Google. Jednym z nich jest właśnie Page Speed, który jest bardzo istotnym elementem branym pod uwagę przez wyszukiwarkę przy ocenie witryny. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak w prosty sposób, bez wysiłku i umiejętności programowania poprawić szybkość ładowania strony opartej o CMS WordPress.
Spis treści:
Czym jest Page Speed i jak go mierzyć?
Page Speed to nic innego jak czas, który przeglądarka potrzebuje na załadowanie strony. Może na niego wpływać między innymi struktura kodu, waga grafik czy serwer, na którym umieszczona jest witryna. Google mierzy szybkość ładowania przy pomocy narzędzia Page Speed Insights, w którym możemy sprawdzić jak w skali od 0 do 100 Google ocenia naszą stronę. Co ciekawe, Google nie zwiększa znacząco pozycji witryn, które mają bardzo wysoki Page Speed, natomiast surowo karze (obniżeniem pozycji) te serwisy, które ładują się wolno. Wynik powyżej 70/100 można więc uznać za zadowalający i nie trzeba za wszelką cenę próbować go poprawić, natomiast znajdujemy się poniżej tego pułapu jest to wręcz konieczne.
Jak poprawić szybkość ładowania strony opartej o WordPress?
Przyczyn wolnego ładowania witryny może być wiele, zaczynając od jakości serwera / hostingu, a kończąc na źle zoptymalizowanej bazie danych. Dziś przybliżymy tylko kilka sposobów, którymi można przyspieszyć stronę „od ręki”, należy mieć jednak świadomość, że nie jest to kompletna lista i jeśli opisywane czynności nie są wystarczające do poprawienia Page Speed do optymalnego poziomu, należy poszukać głębiej.
Optymalizacja Grafik
Jedną z najczęstszych przyczyn wolno ładującej się strony są zbyt duże obrazki. Najprostszym sposobem, by zoptymalizować grafiki w WordPress jest użycie wtyczek, które nie tylko są w stanie zoptymalizować grafiki, które są już na serwerze, ale także optymalizować na bieżąco każdą nową grafikę wrzucaną na stronę. Poniżej dwie popularne, darmowe i sprawdzone przez nas wtyczki:
Pliki Cache
Cache to małe pliki zapisywane przez przeglądarkę, dzięki czemu przy kolejnym ładowaniu, witryna załaduje się szybciej. To bardzo proste rozwiązanie, pozwalające przyspieszyć witrynę i wręcz głupotą byłoby nie wykorzystanie cache na swojej stronie. W WordPress możemy skorzystać z wtyczki WP Fastest Cache, która ma już blisko pół miliona pobrań!
Usuń niepotrzebne i nieużywane wtyczki
Niektóre wtyczki są sporym obciążeniem dla naszej witryny opartej o WordPress, dlatego czasem warto zamienić je na inne lub w ogóle zrezygnować, jeśli nie ma mniej obciążającej alternatywy. Przy pomocy wtyczki Plugin Performance Profiler możemy sprawdzić obciążenie jakie generuje każda z wtyczek zainstalowanych na stronie.
Inne sposoby poprawy szybkości ładowania strony WordPress
Warto również zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogą wpływać na szybkość ładowania witryny opartej o WordPress. Oto kilka dodatkowych wskazówek:
Minimalizacja CSS i JavaScript
Zbyt duża ilość kodu CSS i JavaScript może sprawić, że strona będzie ładowała się wolniej. Warto więc zadbać o minimalizację tych plików, usuwając zbędne spacje, komentarze czy niepotrzebne znaki. Można skorzystać z wtyczek takich jak Autoptimize, które automatycznie dokonają tego zabiegu.
Aktualizacja WordPressa i wtyczek
Regularne aktualizacje WordPressa oraz zainstalowanych wtyczek są kluczowe nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla szybkości ładowania strony. Nowe wersje często zawierają poprawki i optymalizacje, które mogą wpłynąć pozytywnie na Page Speed.
Wybór odpowiedniego hostingu
Wybór odpowiedniego hostingu ma ogromne znaczenie dla szybkości ładowania strony. Warto zainwestować w hosting o wysokiej jakości, który zapewni szybkie działanie serwera i odpowiednie zasoby dla naszej witryny.
Podsumowanie
Poprawa Page Speed strony WordPress może przynieść wiele korzyści, zarówno pod względem użytkowników, jak i pozycjonowania w wyszukiwarkach. Dzięki prostym krokom i wykorzystaniu dostępnych wtyczek, można znacząco przyspieszyć ładowanie witryny i poprawić jej ogólną wydajność. Pamiętajmy, że szybkość ładowania strony jest kluczowym czynnikiem, który może zadecydować o sukcesie naszej witryny w internecie.
Dodaj komentarz