Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest WordPress?


Co to jest WordPress - Definicja


WordPress to najpopularniejszy system CMS (System zarządzania treścią) na świecie. Jest on dostępny za darmo i najprościej mówiąc służy do zarządzania stronami internetowymi. WordPress pozwala samodzielnie edytować, aktualizować, a także wprowadzać treści na stronę internetową. W prosty sposób pozwala tworzyć całe witryny, a co najważniejsze, nie jest wymagana do tego znajomość specjalistycznych języków programowania itp.

WordPress to system CMS i nie tylko

Warto pamiętać o wszystkich częściach składowych stron internetowych, przy opisywaniu zagadnienia WordPressa. Sam system CMS to nie wszystko. Należy przede wszystkim zaopatrzyć się w domenę, serwer, a także inne ważne rzeczy jak np. certyfikat SSL itp. 

Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a to powoduje, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć internetową działalność, która bardzo często zaczyna się od bloga lub cały czas się z nim wiąże.

Czy są różne rodzaje WordPressa?

Czy można mówić o rodzajach WordPressa? Ciężko jednoznacznie określić. Na pewno można powiedzieć, że korzystanie z tego systemu CMS może oznaczać 2 sytuacje. Jakie?

  • WordPress.com – jest to rozwiązanie dedykowane blogerom, którzy na początku nie chcą prowadzić całkowicie własnej strony. WordPress umożliwia na tej platformie założenie własnego bloga poprzez rejestrację i opcjonalne opłacenie abonamentu.
  • WordPress.org – w tej wersji jest to właściwy WordPress, którego ma na myśli zdecydowana większość osób, gdy słyszy jego nazwę. To system CMS, który rozwijany jest w ramach open source. Jednak aby móc z niego korzystać, trzeba mieć już wykupioną usługę hostingową – WordPressa w tej wersji należy pobrać i zainstalować w przestrzeni serwera.