Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest widget?


Co to jest widget - Definicja


Widget, a w języku polskim widżet, to graficzny element interfejsu użytkownika, który występuje na urządzeniach mobilnych oraz stronach internetowych. Za sprawą widgetów możliwe są różnego rodzaju interakcje użytkownika z aplikacjami, stronami, systemami, narzędziami itp.

Po co wykorzystywać widgety?

Bardzo często przekazują one informacje, są łatwe w odczytywaniu i stawiają na wygodę użytkownika. Najpopularniejsze widgety przedstawiają pogodę, godzinę, datę, całe kalendarze, służą do odtwarzania muzyki itp.

W przypadku urządzeń mobilnych, użytkownik niemal dowolnie zarządza tym, gdzie zostanie umieszczony widget na ekranie. Natomiast na stronach internetowych widgety najczęściej są umieszczane w stopkach stron, panelach bocznych, a także w ich górnych częściach.

Jakie są zalety wykorzystywania widgetów?

Przede wszystkim, różnego rodzaju widgety użyte w odpowiedni sposób, pozwalają podnieść standard strony internetowej. Jest to sytuacja, w której użytkownik za sprawą często drobnej funkcjonalności znacznie polepsza kreowane własne doświadczenia na stronie, może ją lepiej zapamiętać itp.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ dana witryna staje się dla niego po prostu bardziej atrakcyjna pod różnymi względami oraz użyteczna. Co jeszcze można powiedzieć o widgetach?

  • Estetyka – różnego rodzaju widgety są zazwyczaj estetyczne i mogą być dopasowane do konkretnego serwisu.
  • Responsywność – zastosowanie widgety na stronie www, nie będzie przeszkadzało w odpowiednim przedstawieniu go na różnych urządzeniach.
  • Forma – warto zaznaczyć, że widgety mogą być zarówno statyczne, jak i dynamiczne.