Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest WebP?


Co to jest WebP - Definicja


WebP to szczególny format plików graficznych, który zapewnia zdecydowanie lepszą kompresję grafiki rastrowej, zarówno statycznej jak i animowanej, w porównaniu z obecnie wykorzystywanymi formatami plików, takich jak np. jpg. Co ciekawe, WebP ma dwa tryby kompresji i obsługuje zarówno stratną, jak i bezstratną. Jest to format plików stworzony i rozwijany przez Google, który powstał po to, aby zapewnić szybsze działanie stronom internetowym. Co ciekawe, Google stworzyło i rozwija równolegle drugi format plików – WebM, który jest odpowiedzialny za kompresję plików wideo.

Dlaczego warto stosować format WebP?

Format WebP przede wszystkim zapewnia szybsze działanie stron internetowych. Jest to możliwe z uwagi na zdecydowanie mniejszą przestrzeń dyskową, której wymagają pliki graficzne WebP w porównaniu z innymi popularnymi formatami. Jest to o tyle ważne, o ile prędkość ładowania strony internetowej, jest jednym z czynników rankingowych Google, a zatem wpływa na pozycjonowanie stron www.

Jak przekonwertować pliki na format WebP?

W tym przypadku nie będzie tutaj zaskoczenia. Konwersja innych popularnych formatów plików graficznych na WebP jest jak najbardziej możliwa i łatwa z poziomu wyszukiwarki. W sieci nie brakuje rozwiązań, dzięki którym można przekonwertować przeróżne pliki graficzne do formatu WebP. To absolutnie wystarczy.

Warto jednak pamiętać, że WebP jest rozwijane przez Google. Firma z Mountain View przygotowała dla deweloperów specjalną instrukcję, jak postępować, aby wykorzystywać format WebP w swoich własnych projektach.