Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest TLS?


Co to jest TLS - Definicja


TLS to skrót od Transport Layer Security, co można tłumaczyć jako zabezpieczenia warstwy transportowej. Jest to protokół kryptograficzny, który jest rozwinięciem protokołu SSL. TLS jest odpowiedzialny za kompleksowe bezpieczeństwo danych, które migrują pomiędzy aplikacjami w Internecie. Ma on taką samą formę, co protokół SSL, czyli kłódki przy adresie strony internetowej.

Działanie protokół TLS

TLS działa na podobnej zasadzie do protokołu SSL, czyli szyfruje dane, które są przesyłane przez internet. Za sprawą działania protokołu TLS, minimalizuje się ryzyko dojścia hakerów oraz innych osób do przesyłanych informacji. Swoje zastosowanie protokół TLS odnalazł szczególnie na potrzeby różnego rodzaju haseł, danych kart kredytowych, osobistych korespondencji itp.

Jakie są różnicę pomiędzy protokołami TLS oraz SSL?

TLS jest naturalnym następstwem protokołu SSL, który powstał w 1994 roku. Już w 1999 roku zaproponowano ulepszoną wersję, właśnie TLS. Podstawową różnicą jest to, że TLS obsługuje zdecydowanie więcej algorytmów szyfrowania. Jest on zatem rozszerzoną wersją protokołu SSL.

Bez użycia szyfrowania danych za pomocą TLS istnieje ogromne ryzyko, że wszelkiego rodzaju dane po prostu zostaną przechwycone przez osoby trzecie. Obecnie jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ specjalistyczne programy potrafią przechwytywać dane, nawet pozornie niepowiązane ze sobą. Jest to jednym z powodów, dla których tak wiele mówi się o cyberbezpieczeństwo.