Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest subdomena?


Co to jest subdomena - Definicja


Subdomena to inaczej poddomena, jest to specjalny adres URL, który jest stworzony w ramach wcześniej istniejącej domeny głównej. Nazwa subdomeny może być dowolnie wybrana przez właściciela strony internetowej i w adresie URL znajduje się po lewej stronie, a od nazwy domeny głównej jest oddzielona kropką. Najważniejsze jest to, że subdomena działa w pewnym sensie osobno względem domeny właściwej i może być przeznaczona na potrzeby zupełnie innej usługi, niż główna witryna.

Jak wygląda subdomena?

Subdomenę dobrze jest zobaczyć, aby mieć całkowitą jasność czym ona tak naprawdę jest. Co więcej, zdecydowana większość użytkowników internetu, w pewnym momencie pewnie się już spotkała z subdomeną. Zatem jak ona dokładnie wygląda?

monitoring.vd.pl

Słowo “monitoring” jest nazwą subdomeny, dla domeny głównej “vd.pl”. Pod jej adresem znajdziecie narzędzie do monitorowania pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest to jeden z przykładów tego, jak można wykorzystać subdomenę. To rozwiązanie jest wykorzystywane przez wiele różnych firm na potrzeby działalności internetowej.

Gdzie subdomeny znajdują zastosowanie?

Subdomeny występują także w ramach różnego rodzaju firm, organizacji itp. Pod ich adresem można tworzyć nawet własne treści internetowe. Przykładem może być chociażby WordPress, który w ramach swojej domeny, pozwala na tworzenie blogów osobą. Wtedy subdomeną będzie autorska nazwa Twojego bloga, w ramach domeny WordPressa. W jakich jeszcze przypadkach znajduje zastosowanie subdomena? Będą to np.

  • Google Site – narzędzie pozwala tworzyć strony internetowe w subdomenie.
  • Wersje językowe stron – często na subdomenach powstają różne wersje językowe konkretnych stron lub sklepów.
  • Forum internetowe – wiele stron, aplikacji, narzędzi w ramach swojej domeny głównej, udostępnia użytkownikom także forum. Bardzo często jest ono tworzone w ramach subdomeny.