Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest strona internetowa?


Co to jest strona internetowa - Definicja


Strona internetowa (w języku angielskim web page) często nazywana także stroną www, to jedna z części składowych witryny internetowej, która składa się z wielu różnych stron internetowych. Użytkownicy mogą je przeglądać za pomocą przeglądarek internetowych, a dostęp do nich jest możliwy poprzez wyszukiwanie w wyszukiwarkach takich jak np. Google. Strona internetowa to w gruncie rzeczy dokument HTML. Jest to kod, który za pośrednictwem odpowiednich komend definiuje funkcje stron www, wygląd itp. Strony internetowe zawierają różnego rodzaju treści, grafiki, dokumenty audialne, audiowizualne itp. Strony www są łączone z innymi także za pomocą linków, które przekierowują użytkowników z jednej strony na drugą.

Jak tworzy się strony internetowe?

Jeśli chcemy stworzyć stronę internetową, można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszy z nich kiedyś był jedynym i wiąże się z koniecznością znajomości specjalistycznych języków takich jak HTML, PHP itp. Jednak drugi sposób jest zdecydowanie prostszy, ponieważ można stworzyć stronę internetową z wykorzystaniem oprogramowania, tzw. systemów zarządzania treścią (CMS).

Z ich pomocą można tworzyć strony internetowe w intuicyjny sposób, bez znajomości języków programowania, a następnie zarządzać nimi. Najpopularniejszym systemem CMS jest WordPress. Warto jednak pamiętać, że jest ich znacznie więcej, a część z nich jest dedykowana np. tylko dla sklepów internetowych itp.

Czy strona internetowa jest darmowa?

Istnieją sposoby na stworzenie strony internetowej całkowicie za darmo, jednak wiąże się to z dość znacznymi ograniczeniami np. w formie posiadania adresu URL, dostosowaniu treści, wyglądu strony itp. Narzędziem, które to umożliwia jest chociażby Google Sites. 

Jeśli jednak chcemy posiadać stronę internetową z prawdziwego zdarzenia, musimy przede wszystkim posiadać własną domenę, zainteresować się odpowiednim serwerem itp. Każda z tych rzeczy w zależności od potrzeb, wybranych pakietów, będzie wymagała mniejszych lub większych nakładów finansowych, jednak z całą pewnością posiadanie strony internetowej nie jest darmowe.