Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest serwer?


Co to jest serwer - Definicja


Serwer najprościej mówiąc jest urządzeniem lub oprogramowaniem, które udostępnia jakieś zasoby, najczęściej przestrzeń dyskową z zainstalowanym na nim oprogramowaniem (lub bez), innym użytkownikom. Co więcej, różnego rodzaju serwery są wszędzie wokół nas. Obojętnie co chcemy wykonać w internecie, jeżeli to zrobimy – skorzystamy z usług serwerowych. Każda strona, każdy portal, aplikacja, usługa, będąc w internecie, wykorzystuje jakiś serwer, aby użytkownicy mogli z tego korzystać za pośrednictwem internetu.

Czym wyróżnia się serwer?

Ogólnie rzecz biorąc serwery nie różnią się znacząco od komputerów stacjonarnych w naszych domach. Są jednak zazwyczaj nieco większych rozmiarów, posiadają silniejsze i wydajniejsze podzespoły itp. To powoduje, że są one przystosowane do ciągłej, nieprzerwanej pracy przez długie lata, natomiast komputery stacjonarne mogłyby mieć z tym spory problem..

Serwery można odróżnić od komputerów m.in. obudową. Chociaż serwery typu tower są po prostu większymi odpowiednikami stacjonarnych, domowych komputerów, to dwa pozostałe obudowy – rack oraz kasetowa, wyglądają już nieco bardziej profesjonalnie. Są to już serwery, które śmiało można umieścić w tzw. szafach serwerowych, a ich rozmiary potrafią być imponujące, podobnie jak specyfikacje techniczne.

Do czego wykorzystuje się serwery?

Serwer może być wykorzystywany do przeróżnych potrzeb, a z biegiem lat różne serwery otrzymywały swoje różne specjalne przeznaczenia. Mogą być np. dopracowane pod konkretne czynności, aby najlepsze rezultaty osiągały na pracy z danym typem danych, prędkością transferu danych itp. Jest ich bardzo wiele, ale warto przyjrzeć się tym najbardziej powszechnym:

  • Serwery aplikacji,
  • Serwery baz danych,
  • Serwery poczty elektronicznej,
  • Serwery gry,
  • Serwery mediów.