Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest Responsive Web Design [RWD]?


Co to jest Responsive Web Design [RWD] - Definicja


RWD to skrót od Responsive Web Design, co można tłumaczyć jako responsywne projektowanie stron internetowych. Jest to stale zyskująca technika projektowania stron www, która polega na tym, aby jej układ automatycznie dostosowywał się do wielkości ekranu, na jakim jest ona wyświetlana. Najczęściej wymienia się różne wielkości wyświetlaczy np. telewizorów, monitorów, tabletów, smartfonów. Co więcej, ważne jest także aby strona wyświetlała się poprawnie także w momencie, gdy zmieni się układ ekranu urządzenia, np. w tablecie obróci się urządzenie w poziomie itp.

Jakie są zalety RWD?

Stale rosnąca popularność RWD ma wiele przyczyn. Jedną z nich może być chociażby fakt, że Google bierze pod uwagę responsywność przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania, zaznacza znaczenie RWD także indeksując jedynie mobilne wersje stron internetowych itp. Inną przyczyną tej popularności, mogą być także zalety RWD:

  • Niższe koszty utrzymania – jeśli weźmiemy pod uwagę chęć posiadania osobno dwóch wersji stron: stacjonarnej oraz mobilnej.
  • Wielozadaniowość – użytkownicy rozpoczynając czytanie na laptopie mogą je swobodnie dokończyć w łatwy sposób na ekranie telefonu, przerzucając na mobilną przeglądarkę stronę RWD, nie tracąc na czytelności contentu (np. brak rozjechania elementów).
  • Dostępność – ponad 50% wszystkich wyszukiwań pochodzi z urządzeń mobilnych. Ta tendencja z roku na rok rośnie i jest już znana szerszemu gronu osób. Jeśli Twoja strona będzie responsywna, zapewnisz jej dostęp do większości użytkowników, którzy korzystają właśnie z urządzeń mobilnych.

Jak sprawdzić responsywność strony internetowej?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie responsywności stron internetowych jest po prostu zmiana wielkości okna przeglądarki. Wynika to z faktu, że responsywne strony wyświetlane na ekranach urządzeń mobilnych muszą odpowiednio inaczej rozmieścić swoje elementy (okna, menu, tekst itp.), aby zachowały one czytelność na znacznie mniejszym ekranie. Jeśli zmniejszysz okno przeglądarki internetowej przeglądając daną stronę, a zachowa ona swoją czytelność, będzie to oznaczało, że jej projekt wykorzystuje technikę RWD.