Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest Open Source?


Co to jest Open Source - Definicja


Open Source to w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego – otwarte źródło. Jednak w kontekście np. branży informatycznej, open source to w skrócie otwarte oprogramowanie. Jest ono udostępniane na licencji, która pozwala użytkownikom legalnie i za darmo kopiować dane oprogramowanie, wprowadzać w nim samodzielne modyfikacje, a tym samym je rozbudowywać itp. Innymi słowy, użytkownicy również są jego autorami i na tej podstawie, nie jest to udostępniane za opłatą.

Jakie są zalety zastosowania open source?

Zastosowanie w oprogramowaniu podejścia open source daje samym pomysłodawcom określone korzyści. Co ciekawe, dość duża część programów jest rozwijana właśnie w ten sposób. W związku z tym, że różni programiści z całego świata mają dostęp do kodu źródłowego, można liczyć m.in. na:

  • Zmniejszenie kosztów – ze względu np. na brak opłat licencyjnych itp.
  • Niska awaryjność – lub szybka reakcja na problemy. Wykrywanie i naprawa ewentualnych błędów w open source zwykle następuje dużo szybciej, jeśli już się one pojawiają.
  • Aktualizacje – oprogramowanie typu open source jest tworzone przez całą społeczność, która chętnie udostępnia swoje nowe rozwiązania. Dzięki temu mamy stały dostęp do najświeższych wersji oprogramowania.

Dlaczego warto interesować się open source?

Odkąd powstał nurt open source stał się on ważną i cenioną częścią całego rynku informatycznego. Przede wszystkim jest to związane z faktem, że w ten sposób są promowane oraz rozwijane różnego rodzaju ogromne narzędzia, które coraz chętniej wykorzystuje się we wszystkich branżach. Za sprawą open source dostarczane są coraz lepsze i wydajniejsze rozwiązania, które ułatwiają codzienne działania.